Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Jak stworzyć efektywny formularz rejestracji i logowania?
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Jak stworzyć efektywny formularz rejestracji i logowania?

Jak stworzyć efektywny formularz rejestracji i logowania?

E-commerce
Nina Dobaczewska
UX Designer

Jeszcze jakiś czas temu, aby dokonać zakupu w sklepie internetowym konieczne było założenie konta. Chociaż rejestracja w większości sklepów jest jedynie opcją, to mimo tego formularze rejestracji i logowania powinny być przygotowane z odpowiednią starannością.

 

Założenie przez klienta konta w sklepie internetowym to niejako deklaracja gotowości do nawiązania relacji na dłużej. O tę relację, jak o każdą inną, warto odpowiednio zadbać.

 

Dobry formularz rejestracji i logowania – dlaczego warto?

Dobrze zaprojektowany formularz rejestracji jest bardzo ważną częścią procesu zakupowego. Warto się nad nim pochylić, aby zwiększyć szansę, że użytkownik założy konto w sklepie internetowym i oczywiście zrealizuje zakupy.

 

Jako właścicielowi sklepu internetowego zależy Ci na tym, aby klienci zakładali konto w Twoim sklepie. Zrobią to oni tym chętniej, im łatwiejszy i bardziej klarowny będzie proces rejestracji. Szczególnie, że wiele sklepów w tej chwili umożliwia zakupy w wersji bez rejestracji (jako gość).

 

Więcej na temat tworzenia formularzy pisaliśmy już na naszym blogu w artykule Jak stworzyć skuteczny formularz kontaktowy.

Nieprzemyślany formularz rejestracji i logowania – możliwe skutki

Nieprzemyślane okno rejestracji i logowania, a szczególnie takie, w którym pojawiają się błędy projektowe może skutkować zmniejszeniem ruchu na stronie i co za tym idzie, spadkiem sprzedaży.

 

Użytkownicy, którzy nie będą mogli przejść przez formularz lub będzie on zbyt skomplikowany czy niejasny, przerwą wypełnianie formularza. Co gorsza opuszczą stronę i – koniec końców – będą sfrustrowani wizytą w serwisie. Niestety, mogą też na długo zapamiętać ten moment.

Czego unikać przy tworzeniu formularza rejestracji?

Najważniejszą zasadą w tworzeniu formularza rejestracyjnego jest to, aby prosić klienta tylko o najważniejsze i tylko rzeczywiście potrzebne dane. Klient mając podejrzenia, że przekazuje niekonieczne potrzebne informacje o sobie traci zaufanie do sklepu. Ryzyko porzucenia procesu rejestracji i dalszych zakupów jest znaczne.

 

Poza tym moment wypełniania formularza wymaga pewnego skupienia. Chcąc, aby użytkownik jednak dobrnął do końca i nie porzucił formularza należy unikać wszystkich elementów, które mogą rozproszyć lub odwrócić uwagę klienta. Zrezygnuj więc z reklam, pop upów, krzykliwych bannerów itp.

Formularz rejestracji – najlepsze praktyki UX

Przygotowanie poprawnego i użytecznego formularza rejestracji nie powinno nastręczać wielu trudności, jeśli zastosujemy się do kilku ważnych zasad:

 

 1. Pola do wypełnienia – dostosuj szerokość pola do treści jaka ma się w niej znaleźć, np. pole na kod pocztowy powinno być krótsze niż pole na adres e-mail. Dzięki temu klient będzie miał pewność, że treść, którą wpisuje jest odpowiednia.
 2. Kontrola i informowanie – od początku informuj jak długi jest formularz i na jakim etapie jego wypełniania znajduje się użytkownik. Wiedząc, ile czasu trzeba poświęcić na wypełnienie formularza osoba wypełniająca uniknie zaskoczeń, a co za tym idzie niepotrzebnych frustracji.
 3. Obsługa błędów – jeśli użytkownik popełni błąd przy wypełnianiu pola bardzo ważne jest, aby poinformować go o tym. Informacja, że pole jest wypełnione błędnie jest jednak niewystarczająca. W dobrym formularzu użytkownik ma wskazane, gdzie popełnił błąd i w jaki sposób powinien wypełnić dane (np. w jakim formacie powinien wpisać numer telefonu). Poza tym dobrą praktyką jest informowanie o źle wypełnionym polu od razu, a nie dopiero wtedy, kiedy użytkownik chce przejść do następnego kroku.
 4. Dane cząstkowe – zapisuj dane cząstkowe w formularzu. Jeśli użytkownik przypadkiem wyjdzie ze strony, upewnij się, że wracając nie będzie musiał wypełniać formularza ponownie.

 

infografika: Rejestracja i logowanie - użyteczne formularze w sklepie internetowym
Infografika: Rejestracja i logowanie – użyteczne formularze w sklepie internetowym.

 

Projektowanie formatki logowania – o tym warto pamiętać

Wymienione wyżej praktyki to must have procesu rejestracyjnego, jednak istnieje jeszcze kilka zaleceń, które pozytywnie wpłyną na sukces w trakcie rejestracji.

 

  • Rejestracja one click – to wymagająca jednego lub dwóch kliknięć szybka rejestracja za pomocą posiadanych kont w mediach społecznościowych. To bardzo korzystne rozwiązanie, bo proces rejestracji jest krótki a użytkownik nie musi zapamiętywać kolejnego hasła.
  • Brak walidacji hasła – niektóre serwisy zdecydowały się na rezygnację z podwójnego wpisywania hasła, ponieważ użytkownik wpisując dwukrotnie hasło nie wiedział, gdzie popełnia błąd. To powoduje frustrację, co może skutkować porzuceniem procesu rejestracyjnego. Wpisanie pojedynczo hasła na pewno usprawni proces i jest warte rozważenia.
  • Informowanie o sile tworzonego hasła – informuj użytkownika o sile hasła na bieżąco, nie czekając z oceną do próby logowania.
  • E-mail zamiast loginu – zamiast wymyślania kolejnego loginu i weryfikowania czy ten istnieje już w bazie, poproś klienta o wpisanie adresu e-mail. Będzie to również ułatwienie dla użytkownika, który nie będzie musiał zapamiętywać kolejnego loginu.

Okno logowania – jak stworzyć je poprawnie?

Logowanie powinno być przejrzyste, bez zbędnych informacji. Wystarczy zastosować prosty formularz zawierający:

  • pole do wpisania loginu,
  • pole do wpisania hasła,
  • przekierowanie do rejestracji,
  • opcje zapomniałem hasła,
  • możliwość zrezygnowania z logowania,
  • opcję „Zapamiętaj mnie”.

 

Okno logowania powinno również posiadać opcję logowania przez posiadane konta w mediach społecznościowych. To jeden klik, który ułatwia cały proces logowania do konta.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak audyt UX może wspomóc Twój projekt, to koniecznie zapoznaj się z artykułem Audyt UX – w czym Ci pomoże.

Podsumowanie

Formularz rejestracyjny i logowania na stronie to swoistego rodzaju test dla sklepu internetowego. Na pierwszy rzut oka niby drobiazg, a jednak wiele mówi o podejściu sklepu do klienta. Zwrócenie uwagi na kilka kwestii w trakcie projektowania pozwoli na unikniecie podstawowych błędów, które utrudnią lub uniemożliwią klientowi realizację celu.

 

Trzeba jednak pamiętać, że coraz więcej sklepów decyduje się na umożliwienie zrobienia zakupów bez rejestracji. Warto pokazać klientowi jakie korzyści niesie za sobą rejestracja konta, ale najważniejsze, aby dać klientowi wybór i pozwolić mu na wygodną realizację zakupów.

Podobne wpisy

12.07.2022 12 lipca 2022
User eXperience (UX)

Jak powinna wyglądać stopka na stronie www?

UX Designer
Projektantka user experience z wykształceniem socjologicznym i szerokim doświadczeniem marketingowym. Pracowała jako project manager w IT i projektach kulturalnych. Zainteresowana dostępnością cyfrową i projektowaniem społecznie zaangażowanym.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments