Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Jak sprawdzić statystyki strony internetowej i porównać z konkurencją?
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Jak sprawdzić statystyki strony internetowej i porównać z konkurencją?

Jak sprawdzić statystyki strony internetowej i porównać z konkurencją?

E-commerce
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Zrozumienie i monitorowanie statystyk strony internetowej jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy działającej online. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem sklepu internetowego, blogerem czy specjalistą ds. marketingu, powinieneś znać konkretne dane. W tym przewodniku dowiesz się, jak sprawdzić statystyki swojej strony internetowej, porównać je z konkurencją i wykorzystać uzyskane informacje do poprawy swojej strategii SEO.

 

Rozumienie kluczowych metryk strony internetowej

Zanim zaczniesz analizować statystyki swojej strony internetowej, warto zrozumieć, co te liczby naprawdę oznaczają. W tym rozdziale skupimy się na sześciu podstawowych metrykach dostarczających informacji.

Unikalni użytkownicy

Unikalni użytkownicy (unikalni odwiedzający) to liczba indywidualnych osób, które odwiedziły Twoją stronę internetową w danym okresie czasu. Każdy unikalny użytkownik jest zaliczany tylko raz, niezależnie od liczby wizyt na stronie.

 

Zrozumienie, ile osób odwiedza Twoją stronę, jest kluczowe dla oceny jej popularności i zasięgu. Wzrost liczby unikalnych użytkowników może wskazywać na skuteczność Twoich działań marketingowych i SEO.

Sesje i odsłony strony

Sesja to czas, w którym użytkownik aktywnie korzysta z Twojej strony. Obejmuje wszystkie działania, które podejmuje odwiedzający, od momentu wejścia na stronę do momentu opuszczenia jej lub po 30 minutach nieaktywności.

 

Odsłony to z kolei liczba ładujących się stron na Twojej witrynie. Jeśli użytkownik odświeży stronę, zobaczy dwie reklamy lub przejdzie do innej podstrony w witrynie, każde z tych działań zwiększy liczbę odsłon.

 

Sesje i odsłony strony pomagają zrozumieć, jak Twoja strona angażuje użytkowników. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, ile czasu użytkownicy spędzają na stronie, jak wiele różnych podstron odwiedzają i jak często wracają.

Czas spędzony na stronie

Czas spędzony na stronie to średnia ilość czasu, który użytkownik spędza na pojedynczej stronie. Wskaźnik ten jest często używany do oceny jakości treści i angażowania użytkownika.

 

Jeśli Twoja strona ma wysoki średni czas spędzony na stronie, jest to zazwyczaj dobry znak. Może to oznaczać, że użytkownicy znajdują Twoje treści ciekawe i wartościowe, co prowadzi do większego zaangażowania i większej skłonności do wykonania pożądanej akcji, takiej jak zapisanie się do newslettera, zakup produktu lub skontaktowanie się z Tobą.

Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń (bounce rate) to procent odwiedzin na Twojej stronie, które kończą się po wyświetleniu tylko jednej strony. Innymi słowy, jest to procent użytkowników, którzy wchodzą na Twoją stronę i prawie natychmiast ją opuszczają, bez interakcji z innymi elementami witryny.

 

Wysoki współczynnik odrzuceń może wskazywać na różne problemy, takie jak nieodpowiednie lub niewystarczające treści, słabe doświadczenie użytkownika, długie czasy ładowania strony lub niezgodność między tym, co obiecywałeś w wynikach wyszukiwania, a tym, co użytkownicy naprawdę znajdują na Twojej stronie.

 

Więcej o bounce rate w e-commerce pisaliśmy w artykule Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń w sklepie internetowym?

Konwersje

Konwersja to moment, gdy odwiedzający stronę podejmuje pożądaną akcję. Może to być zakup produktu, zapisanie się do newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego, lub inne działanie cenne dla Twojego biznesu.

 

Współczynniki konwersji to procent osób, które dokonują konwersji, w stosunku do wszystkich odwiedzających Twoją stronę. Im wyższy wskaźnik konwersji, tym lepiej Twoja strona spełnia swoje cele.

 

Więcej na temat konwersji możesz dowiedzieć się z artykułu Co to jest konwersja i współczynnik konwersji – jak je zmierzyć i zwiększyć.

Narzędzia do monitorowania statystyk strony internetowej

Wiesz już czym są i jakie informacje niosą podstawowe metryki składające się na statystyki strony internetowej. W tym rozdziale omówimy kilka narzędzi, które pomogą śledzić, analizować i interpretować dane swojej strony internetowej.

 

Zaczniemy od Google Analytics, najpopularniejszego narzędzia do analizy danych na stronie. Następnie przejdziemy do zaawansowanych narzędzi SEO takich jak Moz, SEMRush i Ahrefs, które oferują głębsze analizy. Na koniec omówimy Hotjar i CrazyEgg, narzędzia skupiające się na analizie zachowań użytkowników, pomagające zrozumieć, jak użytkownicy posługują się Twoją stroną.

Google Analytics: Jak go skonfigurować i używać?

Google Analytics to bezpłatne narzędzie udostępniane przez Google. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza platforma do analizy danych na stronie www. Google Analytics umożliwia dogłębne zrozumienie ruchu w witrynie.

 

Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics, trzeba przeprowadzić konfigurację narzędzia na stronie. W największym uproszczeniu konfiguracja obejmuje:

 1. Utworzenie konta Google Analytics.
 2. Uzyskanie dedykowanego kodu śledzenia.
 3. Dodanie kod do swojej strony.
 4. Sprawdzenie konfiguracji.

Google Analytics pozwala na analizę różnych metryk, takich jak liczba sesji, czas spędzony na stronie, wskaźnik odrzuceń i wiele innych. Umożliwia także tworzenie personalizowanych raportów, które pomagają analizować zmiany w zachowaniach użytkowników związane na przykład z modyfikacjami witryny lub prowadzonymi działaniami marketingowymi.

Moz, SEMRush, Ahrefs: Zaawansowane narzędzia SEO

Wymienione rozwiązania to zaawansowane narzędzia SEO (Search Engine Optimization), które pozwalają na dokładne zrozumienie ruchu na stronie, a także dają wgląd w działania konkurencji.

 

Moz oferuje narzędzia do optymalizacji strony pod kątem SEO, w tym analizę linków, kluczowych słów i wyników w wyszukiwarce. Prezentuje także parametr „Domain Authority”, który jest metryką obrazującą siłę i autorytet strony z punktu widzenia wyszukiwarek.

 

SEMRush to wszechstronny pakiet narzędzi do analizy SEO, reklamy płatnej (PPC – Pay Per Click) oraz mediów społecznościowych i treści. SEMRush jest szczególnie cenione za możliwość sprawdzania fraz kluczowych, na jakie konkurenci zajmują najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Ahrefs to jedno z najlepszych rozwiązań do analizy linków, zarówno własnej strony, jak i witryn konkurencji. Ahrefs oferuje szczegółowe informacje o backlinkach, co jest podstawą do budowania strategii linkowania.

 

Korzystanie z wymienionych narzędzi wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie SEO. Warto jednak zainwestować czas w naukę korzystania z nich, aby w pełni wykorzystać udostępniany przez nie potencjał.

Hotjar, CrazyEgg: Analiza zachowań użytkowników

Wymienione narzędzia służą do analizy zachowań użytkowników na stronie. Pomagają zrozumieć, jak odwiedzający porusza się po witrynie i jak z niej korzysta.

 

Hotjar oferuje szereg funkcji, takich jak mapy ciepła, nagrywanie sesji użytkowników i ankiety na stronie. Każda z funkcji dostarcza cennej wiedzy o zachowaniach odbiorców strony. Mapy ciepła pokazują elementy strony przyciągające najwięcej uwagi. Nagrania sesji obrazują poruszanie się użytkowników w witrynie. Ankiety dostarczają informacje bezpośrednio od użytkowników.

 

CrazyEgg oprócz map ciepła i nagrań sesji pozwala tworzyć testy A/B. Dzięki testom, które pozwalają na porównanie dwóch wersji strony, można wyciągać wnioski na temat użyteczności różnych wariantów projektu witryny.

 

infografika: jak sprawdzić statystyki strony www i porównać je z konkurencją
Infografika: Jak sprawdzić statystyki strony www i porównać je z konkurencją.

 

 

Jak analizować i interpretować statystyki strony internetowej

Analiza i interpretacja statystyk strony internetowej to klucz do zrozumienia skuteczności działań online i identyfikacji obszarów do poprawy. W tym rozdziale omówię w skrócie, jak czytać, interpretować i wykorzystywać dane raportów Google Analytics.

Co zawierają raporty w Google Analytics?

Google Analytics to potężne narzędzie, które generuje szczegółowe raporty na temat ruchu na Twojej stronie. Poniżej podaję ogólną charakterystykę najważniejszych grup raportów:

 1. Raporty o użytkownikach: Pozwalają zrozumieć, kto odwiedza stronę. Zawierają informacje demograficzne, o lokalizacji geograficznej i zainteresowaniach użytkowników.
 2. Raporty o pozyskaniu: Pokazują, skąd pochodzi ruch w witrynie. Dane pokazują ilu użytkowników trafiło na stronę poprzez wyszukiwanie organiczne, płatne reklamy, media społecznościowe czy bezpośrednio wpisując adres URL.
 3. Raporty o zaangażowaniu: Pokazują, co użytkownicy robią na stronie. Raporty listują najczęściej odwiedzane strony, pokazują średni czas spędzony na poszczególnych podstronach czy ścieżkach, jakimi poruszają się użytkownicy.
 4. Raporty o konwersjach: Pokazują, ilu użytkowników dokonało pożądanej akcji na stronie, np. zakupu produktu czy zapisu do newslettera.

Jakie wnioski można wyciągnąć z analizy raportów Google Analytics?

Raporty dostarczają surowych danych, których analiza pozwala wyciągnąć wnioski dotyczące kontekstu działania i oceny efektywności biznesowej witryny. Są to między innymi:

 1. Statystyki demograficzne, dane o lokalizacji i zainteresowaniach odwiedzających witrynę, pozwalają stwierdzić jaki jest profil osób najczęściej korzystających ze strony.
 2. Porównanie źródeł ruchu pod względem liczby użytkowników i konwersji, pozwala ocenić skuteczność kanałów pozyskiwania klientów.
 3. Analiza najczęściej odwiedzanych stron pomaga zrozumieć, które treści są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników.
 4. Przegląd średniego czasu spędzonego na stronie czy wskaźnika odrzuceń może wskazywać na problemy z użytecznością lub jakością prezentowanych treści.
 5. Analiza konwersji pozwala ocenić, czy strona internetowa skutecznie przekłada pozyskany ruch na pożądane akcje użytkowników.

Jak zastosować te wnioski do poprawy wydajności strony?

Przytoczone wyżej wnioski, same w sobie, nie mają wpływu na efekty biznesowe. Są za to doskonałą bazą do planowania i wdrażania działań na rzecz podniesienia wydajności. Poniżej kilka przykładów:

 1. Jeżeli analiza demograficzna pokazuje, że większość Twoich użytkowników to młodzi ludzie, dostosuj treść i design do ich preferencji.
 2. Jeżeli zauważysz, że niektóre źródła ruchu generują więcej konwersji, zainwestuj więcej zasobów w te kanały.
 3. Jeśli pewne strony są często odwiedzane, ale mają wysoki wskaźnik odrzuceń, popraw ich jakość lub użyteczność.
 4. Jeżeli niektóre strony mają niską konwersję lub wysoki wskaźnik odrzuceń, spróbuj je zoptymalizować, aby poprawić doświadczenie użytkowników.

Po wprowadzeniu zmian, monitoruj statystyki, aby stwierdzić czy działania mają pozytywny wpływ na obserwowane parametry. Jeżeli nie, spróbuj innego podejścia. Analiza statystyk to proces ciągły.

Porównywanie statystyk swojej strony z konkurencją

Porównywanie statystyk swojej strony z konkurencją pozwala zrozumieć, jak nasza strona radzi sobie w porównaniu do innych, a także identyfikować obszary, których poprawa daje szanse na uzyskanie przewagi nad rywalami.

Jakie narzędzia pomagają w porównywaniu statystyk?

Wspomniane wcześniej SEMRush i Ahrefs oferują szczegółowe raporty porównawcze, które obejmują kluczowe metryki SEO, takie jak rankingi słów kluczowych, ruch organiczny i profile backlinków.

 

Z innych narzędzi warto wspomnieć jeszcze:

 • Moz Bar – rozszerzenie przeglądarki, wyświetlające metryki SEO dla dowolnej odwiedzanej strony i umożliwiającym szybkie porównania.
 • SimilarWeb – oferujący informacje o ruchu na stronie, źródłach ruchu i czasie spędzonym w witrynie.
 • Alexa Rank – pozwalający ocenić popularność strony w zestawieniu z innymi.

Co zrobić, gdy konkurencja ma lepsze statystyki?

Gdy konkurencja ma lepsze statystyki warto zrozumieć jakie są źródła przewagi. Jeżeli zlokalizujesz, które działania rywali przynoszą im sukces, będziesz mógł je wdrożyć do palety swoich aktywności. W efekcie poprawisz swoją pozycję rynkową.

 

Mimo, że jest to proces długoterminowy i wymaga systematyczności, połączenie analizy działań konkurentów z unikalnymi cechami własnej firmy i oferty jest skuteczną strategią działania na rynku.

 

Czas na efektywną i SEO-przyjazną stronę www?

Prześlij brief, zapytaj o wycenę

 

 

Strategie na poprawę statystyk strony internetowej

W tym rozdziale omówimy trzy główne strategie, które pomogą Ci poprawić statystyki Twojej strony. Każda z nich ma na celu zwiększenie ruchu na stronie, zatrzymanie użytkowników na dłużej oraz zwiększenie konwersji, co w efekcie wpłynie na wyniki biznesowe działalności w Internecie.

Optymalizacja treści: Kluczowe słowa i SEO

Przy odpowiednim użyciu tej strategii, słowa kluczowe mogą przyciągnąć docelową grupę odbiorców na stronę, zwiększając tym samym liczbę unikalnych użytkowników i sesji.

 

Słowa kluczowe słowa to terminy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, szukając określonych informacji, produktów lub usług. Wybierając odpowiednie słowa dla witryny i umieszczając je w strategicznych miejscach (takich jak tytuły, nagłówki, teksty na stronie, atrybuty obrazów), można znacznie poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Oprócz optymalizacji treści pod kątem słów kluczowych, warto również zadbać o szybkość ładowania strony, jej poprawną strukturę oraz linkowanie wewnątrz witryny, jak i do adresów zewnętrznych. Więcej informacji na temat parametrów technicznych strony istotnych pod kątem zdobywania pozycji w wyszukiwarkach znajdziesz w artykule poświęconym Core Web Vitals.

Poprawa doświadczenia użytkownika

Podniesienie użyteczności (user experience) strony przekłada się wprost na podniesienie  statystyk strony. Jeśli użytkownicy czują się dobrze na Twojej stronie, prawdopodobnie spędzą na niej więcej czasu, zobaczą więcej podstron. Z dużym prawdopodobieństwem częściej dokonają też konwersji, np.: dokonają zakupu lub wypełnią formularz.

 

Dobrym sposobem na zbadanie użyteczności witryny jest zlecenie wykonania profesjonalnego audytu UX. Audyt, oprócz wskazania mankamentów witryny, wskaże jakie modyfikacje i poprawki sprawią, że użytkownicy będą chętniej korzystali ze strony.

 

Innym ważnym elementem UX jest dostępność strony dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Jak dostosować stronę www do potrzeb osób z niepełnosprawnością?

Budowanie autorytetu i backlinków

Autorytet strony to ocena wiarygodności i reputacji witryny. Wysoki autorytet może poprawić pozycje strony w wynikach wyszukiwania, a tym samym zwiększyć ruch na niej.

 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na autorytet są backlinki, czyli hiperłącza prowadzące do Twojej strony z innych stron. Wysoka jakość i ilość backlinków świadczy o tym, że Twoja witryna jest dobrze postrzegana w Internecie.

 

Budowanie backlinków polega na zdobywaniu linków z innych stron, które prowadzą do Twojej strony. Można to osiągnąć na wiele sposobów, np. poprzez publikowanie gościnnych postów na blogach, udział w dyskusjach na forach, tworzenie wartościowych treści, które inni chcą udostępnić, czy też nawiązywanie partnerstw z innymi stronami.

 

Co ważne, jakość backlinków jest ważniejsza od ich liczby. Linki z wiarygodnych, dobrze ocenianych stron mają większą wartość niż linki z witryn, które same mają niski autorytet.

Podsumowanie

Zrozumienie i monitorowanie statystyk strony internetowej jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w Sieci. Z jednej strony pozwala na poznanie specyfiki środowiska, w którym działasz. Z drugiej umożliwia kreowanie i wdrażanie skutecznych strategii ukierunkowanych na poprawę wyników biznesowych.

 

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi dostarczających cennych informacji. Trzeba jednak pamiętać, że praca ze statystykami przyniesie efekt, jeśli będziesz działał systematycznie i cierpliwie. Żadne narzędzia nie sprawią, że cykliczny proces zamieni się w jedną akcję, która w błyskawiczny sposób usprawni Twoją witrynę.

Podobne wpisy

09.02.2023 9 lutego 2023
User eXperience (UX)

Content marketing – treści, które pozyskują klientów

29.08.2023 29 sierpnia 2023
Web design

Blog firmowy – dlaczego warto go prowadzić?

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments