Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Konsultacje User Experience (UX) – czego się dowiesz?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Konsultacje User Experience (UX) – czego się dowiesz?

Konsultacje User Experience (UX) – czego się dowiesz?

Audyt UX
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Konsultacje UX to rozwiązanie sprawdzające się dobrze zarówno w przypadku tworzenia witryny lub produktu cyfrowego, jak i przy ich modyfikacjach. Najczęściej dają kierunkowe informacje dotyczące kształtowania interfejsu pod kątem osiągnięcia najwyższej użyteczności dla odbiorców strony.

 

User Experience – krótkie przypomnienie

Zanim przejdziemy do konsultacji User Experience, krótkie przypomnienie samego terminu UX.

 

Internauta odwiedzający firmowy serwis www albo witrynę e-sklepu ocenia stronę jako ładną lub brzydką, nowoczesną lub przestarzałą, łatwą w obsłudze lub trudną itd. Wszystkie te oceny, obserwacje i wrażenia odbiorcy stanowią doświadczenia użytkownika, czyli User Experience.

 

Wypadkowa doświadczeń odpowiada za ogólną ocenę strony i decyzję „podoba mi się, zostaję na stronie” lub „nie podoba mi się tutaj, wychodzę ze strony”.

 

Doświadczenia poszczególnych osób są subiektywne. Jedni lubią żywe kolory, inni preferują odcienie pastelowe. Praktycznie każdy element, który stanowi część strony może się podobać lub nie. I nie dotyczy to tylko wyglądu, ale i elementów graficznych oraz architektury informacji, czyli treści i ich rozmieszczenia, nawigacji etc.

 

Różnorodność wrażeń użytkowników sprawia, że stworzenie interfejsu strony, który będzie akceptowany przez wielu odbiorców jest zadaniem złożonym i pracochłonnym. Projektowanie pod kątem User Experience wymaga łączenia wiedzy z odległych dziedzin począwszy od psychologii (zobacz wpis na temat wpływu emocji na decyzje klienta), przez grafikę, po marketing.

Czym są konsultacje User Experience?

Konsultacje UX to usługa ekspercka adresowana do właścicieli oraz projektantów stron internetowych. Umożliwia ona zweryfikowanie przyjętych założeń tworzonego projektu interfejsu (witryny, sklepu internetowego, aplikacji mobilnej itp.) pod kątem użyteczności dla odbiorców. Usługa jest dosyć często wykorzystywana w trakcie modernizacji strony internetowej, szczególnie, gdy zmiany spowodowane są niskimi współczynnikami konwersji.

Na czym polegają konsultacje User Experience?

Formy konsultacji UX są różne. Od wspólnych warsztatów, po dostarczenie odpowiedzi na konkretne pisemne pytania postawione przez klienta. Jednak bez względu na formę istota pozostaje ta sama: ekspert odnosi się do wybranych, wskazanych przez zamawiającego aspektów działania strony. W przeciwieństwie do pracy w ramach audytu UX strony, w którym ekspert dokonuje przeglądu badanej witryny lokalizując problematyczne elementy.

Kim jest konsultant UX?

Prowadzenie konsultacji User Experience wymaga wiedzy i doświadczenia z obszaru UX oraz umiejętności analitycznych i komunikacyjnych. Dobry konsultant jest najczęściej UX designerem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym lub audytorem UX.

 

Z punktu widzenia klienta konsultant UX jest doradcą, który na bazie wiedzy i doświadczenia potrafi wskazać dobre rozwiązania oraz wykluczyć koncepcje, które nie sprawdzają się w praktyce. Jest też ekspertem, który na przykładach dotyczących bezpośrednio klienta, wyjaśni niuanse projektowania skierowanego na potrzeby i oczekiwania użytkownika.

 

Konsultacje UX - dla kogo, w jakim celu i czy to się opłaca.
Infografika: Konsultacje UX – dla kogo, w jakim celu i czy to się opłaca.

 

Konsultacje UX – kiedy warto skorzystać?

Jak napisałem wcześniej, konsultacje UX przydają się zarówno w trakcie tworzenia nowego serwisu, jak i modyfikacji istniejącego. W obu przypadkach warto z nich korzystać aby potwierdzić słuszność założeń projektowych, dokonać „UX-tuningu” własnych koncepcji oraz skrócić proces wdrożenia i uniknąć kosztownych błędów.

Dla kogo przeznaczone są konsultacje UX?

Pierwszą grupą odbiorców konsultacji UX są właściciele produktów, aplikacji, witryn. Klienci tej kategorii najczęściej poruszają się na wysokim poziomie ogólności. Konsultacje dotyczą kwestii strategicznych. Typowe tematy obejmują układ strony, architekturę i treść informacji, kolorystykę, stosowany język etc. Mówiąc inaczej konsultacje z właścicielami przekładają się na ogólny wygląd i układ interfejsu.

 

Druga grupa odbiorców to projektanci i web deweloperzy rozwiązujący problemy projektowe, które pojawiają się w trakcie tworzenia interfejsów. Kwestie poruszane w trakcie konsultacji są często bardzo szczegółowe. Dotyczą elementów i funkcjonalności, których użytkownik witryny najczęściej świadomie nie analizuje, ale źle reaguje (np. porzuca stronę) na ich brak. Typowe zagadnienia to np. optymalizacja lub projektowanie skutecznej nawigacji, kształtowanie ścieżki klienta,  czy projektowanie one page checkout.

Konsultacje UX – jakie są korzyści?

Podstawową korzyścią jaką przynoszą klientowi konsultacje UX jest oszczędność czasu. Wykorzystanie praktycznej wiedzy eksperckiej jest bardzo dobrą alternatywą w stosunku do samodzielnego zdobycia wiedzy i wypracowania poprawnych, czyli działających w praktyce rozwiązań. Tym bardziej, że kwestii związanych z User Experience nie da się opanować wyłącznie czytając o dobrych praktykach. Trzeba zdobyć jeszcze doświadczenie, co siłą rzeczy musi trwać i pociąga za sobą ryzyko błędów.

 

Dlatego drugą niezwykle ważną korzyścią jest możliwość uniknięcia błędów we własnym projekcie. Konsultacje pozwalają ominąć pułapki i problemy, które znalazły się na drodze innych właścicieli i projektantów w innych projektach. Warto pamiętać, że błędy UX bezpośrednio przekładają się na efektywność witryny mierzoną współczynnikami konwersji.

 

Jak łatwo zauważyć wypadkową korzyścią z konsultacji UX są pieniądze. Krótszy okres wdrażania serwisu lub jego poprawek oraz mniejsza liczba iteracji usuwających usterki to niższe nakłady. Z kolei wyższa użyteczność, to większa efektywność e-sklepu lub witryny firmowej. Można powiedzieć, że zysk jest podwójny.

 

Chcesz poprawić użyteczność swojej witryny www?

Umów się na konsultację UX

 

 

Konsultacje User Experience – co dalej?

Efektem konsultacji UX jest zawsze wiedza. Wiedza ekspercka z niezależnego źródła. Może być ona wykorzystana na wiele sposobów.

 

Jeśli wnioskiem płynącym z uzyskanych informacji jest „UX nas przerasta, sami nie damy rady” dobrym rozwiązaniem może okazać się zlecenie wykonania projektu lub audytu wyspecjalizowanej agencji. Jeżeli w trakcie konsultacji dowiadujemy się, że zasadniczo nasze pomysły są OK, a warto bardziej przyjrzeć się jakiemuś wybranemu aspektowi, warto kontynuować projekt.

 

Oczywiście konsultacje UX można prowadzić w projekcie wielokrotnie. Zarówno w odniesieniu do tego samego zagadnienia (choćby w formie cyklicznego angażowania eksperta), jak i do różnych tematów.

Podsumowanie

Konsultacje User Experience nie są usługą dla każdego. Wymagają od klienta podstawowej wiedzy na temat UX. Nie stanowią alternatywy dla kursów i podręczników „Podstawy UX design” lub podobnych. Dostarczają konkretnych odpowiedzi na pytania związane z użytecznością interfejsów stron lub aplikacji internetowych.

 

Dzięki konsultacjom, zarówno właściciele jak i projektanci stron www, na przykład sklepów internetowych, mogą wiarygodnie zweryfikować założenia projektowe tworzonych lub modyfikowanych interfejsów. Co ważne w krótkim czasie i bez ryzyka popełnienia podstawowych błędów.

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments