Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Umowa na wykonanie strony internetowej — co powinna zawierać?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Umowa na wykonanie strony internetowej — co powinna zawierać?

Umowa na wykonanie strony internetowej — co powinna zawierać?

Web design
Staszek Czarnecki
UX Designer

Umowa na stworzenie strony internetowej powinna być maksymalnie szczegółowa oraz zawierać wszystkie kluczowe dla danego zlecenia elementy i zapisy. Sprawdź szczegóły!

 

Strona www to wizytówka Twojej firmy, ale również najważniejsze narzędzie do promowania oraz sprzedawania produktów lub usług. Jej profesjonalne wykonanie i funkcjonalność będą przekładały się bezpośrednio na Twój biznes. Wybierając specjalistę, któremu zlecisz stworzenie strony internetowej, sprawdź dokładnie jego portfolio. Zweryfikuj też opinie o zrealizowanych projektach, a następnie określ zakres prac i koszt usługi.

Czym charakteryzuje się umowa na wykonanie strony www z prawnego punktu widzenia?

Umowa, którą zawrzesz z wykonawcą Twojej strony, internetowej należy do tzw. umów nienazwanych, czyli zawieranych w ramach tzw. swobody umów. Oznacza to, że stosunki prawne i wszelkie zapisy umowy mogą być dowolnie regulowane przez strony zawierające tego typu umowę. Oczywiście treść takiej umowy oraz jej cel i skutek muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

 

Tworząc umowę nienazwaną, można posiłkować się wzorami umów nazwanych, przede wszystkim umowy o dzieło i umowy zlecenia.

Umowa o wykonanie strony internetowej — jakie elementy powinna zawierać?

Wykonanie strony internetowej to złożony i wieloetapowy proces, którego efektem powinna być nowoczesna i funkcjonalna witryna. Dlatego umowa na stworzenie strony www powinna zawierać szereg zapisów, które zagwarantują współpracy transparentność i przewidywalność.

Rezultat wykonania umowy

Umowa na zrobienie strony internetowej musi zawierać precyzyjny opis witryny, która ma zostać stworzona w ramach współpracy. Dotyczy to zarówno rodzaju strony (np. sklep internetowy, platforma edukacyjna, blog) i jej layoutu, jak i liczby podstron, zawartości poszczególnych zakładek, grafik, responsywności itp.

Etapy i terminy ich realizacji

Zapisy dotyczące etapów prac oraz terminów ich oddania do weryfikacji mają kluczowe znaczenie dla jakości współpracy. Ten element umowy powinien szczegółowo opisywać zakres prac na poszczególnych etapach oraz czas, w którym powinny one zostać zrealizowane.

Warunki odstąpienia od umowy

Każda ze stron powinna mieć prawo do odstąpienia od umowy. Zasady zerwania współpracy należy szczegółowo opisać w umowie, wskazując możliwe przyczyny odstąpienia od umowy. Ważne jest również by uregulować kwestie finansowe: zwrot poniesionych kosztów, bezzwrotność zaliczki itp.

 

infografika: Umowa na wykonanie strony internetowej. Co powinna zawierać?
Infografika: Umowa na wykonanie strony internetowej.

 

 

Procedura zgłaszania i realizacji poprawek

Nieograniczona liczba poprawek i wielokrotne zmienianie poszczególnych elementów strony jest bardzo czasochłonne. W efekcie może to znacząco komplikować i wydłużać proces tworzenia witryny. W umowie najlepiej określić maksymalną liczbę poprawek oraz czas na ich zgłaszanie (np. do 5 dni roboczych od zakończenia danego etapu pracy).

Sposób, wysokość i terminy płatności wynagrodzenia

Umowa pomiędzy stronami musi precyzować kwestie finansowe, czyli ile zleceniodawca zapłaci za stworzenie strony www, w jakim terminie i w jaki sposób. Wykonawca może chcieć otrzymać zaliczkę w ustalonej wysokości (zwrotną lub bezzwrotną). Możliwe jest również płacenie określonych kwot za każdy kolejny etap pracy.

Umowa o wykonanie strony internetowej z przeniesieniem praw autorskich

Przeniesienie praw autorskich to pisemne oświadczenie woli twórcy strony internetowej, który przenosi na właściciela witryny autorskie prawa majątkowe (prawa autorskie osobiste są niezbywalne). W praktyce oznacza to, że twórca traci możliwość zarobkowania na danej stronie www, najczęściej w nieokreślonym terminie.

 

Umowa na wykonanie strony internetowej powinna jasno wskazywać pola eksploatacji, czyli obszary, w których właściciel będzie rozporządzał witryną. Są to na przykład możliwość wprowadzania zmian, bądź prawo odstępowania strony innym użytkownikom.

Umowa o stworzenie strony www — dodatkowe postanowienia

Umowa nienazwana to dokument, o którego kształcie i zawartości decydują strony. Dlatego w umowie mogą pojawić się dowolne zapisy i postanowienia, które pozwolą Wam w jak najlepszy sposób zdefiniować przedmiot umowy, określić wszystkie detale procesu tworzenia strony www oraz zoptymalizować zasady współpracy. Jedynym warunkiem jest zgodność kolejnych zapisów z przepisami prawa.

Zasady współpracy między stronami

W umowie na stworzenie strony www mogą zostać określone zasady współpracy, między innymi dotyczące weryfikacji i akceptacji kolejnych etapów oraz częstotliwości kontaktów. W umowie warto wskazać zarówno prawa, jak i obowiązki obydwu stron, np. dotyczące dostarczania niezbędnych materiałów przez właściciela tworzonej witryny czy raportowania postępów prac przez jej twórcę.

 

Szukasz wykonawcy strony www?

Prześlij brief lub zadzwoń

 

 

Gwarancja na stronę internetową

Twórca witryny internetowej może dać Ci gwarancję na stronę www w ustalonym przez strony zakresie. Gwarancja najczęściej dotyczy elementów technicznych witryny, czyli informacji, które podczas tworzenia zostały zapisane w kodzie źródłowym strony.

Zachowanie poufności danych

Podczas wykonywania Twojej strony internetowej twórca może mieć dostęp do wielu wrażliwych i poufnych danych, Twoich i Twojej firmy. Klauzula zobowiązująca go do zachowania poufności daje Ci gwarancję, że dane te nie zostaną udostępnione i wykorzystane przez osoby trzecie, np. Twoją konkurencję.

Dodatkowe usługi

W umowie na zrobienie strony internetowej można również umieścić zapisy o dodatkowych usługach, takich jak: zabezpieczenie witryny przed atakami, administrowanie strony (przez określony czas), a także jej konserwację i aktualizację oraz awaryjne naprawy.

Dlaczego zawarcie umowy na stworzenie strony internetowej jest ważne?

Umowa na stworzenie strony internetowej zabezpiecza prawa zarówno twórcy, jak i właściciela witryny.

 

Decydując się na zawarcie umowy na zrobienie strony internetowej, jako twórca zyskujesz przede wszystkim pewność, że zleceniodawca zapłaci Ci za Twoją pracę w ustalonym terminie, a sam proces tworzenia będzie przebiegał zgodnie z ustalonym rytmem (ograniczona ilość poprawek i ograniczony czas na ich zgłaszanie będzie dla Ciebie kluczowy).

 

Zawierając umowę na wykonanie strony www, minimalizujesz między innymi ryzyko porzucenia zlecenia w trakcie realizacji oraz przedłużających się terminów oddania do weryfikacji kolejnych etapów prac i niesatysfakcjonujących Cię rezultatów.

Podsumowanie

Umowa na wykonanie strony www jest najbezpieczniejszym sposobem na stworzenie witryny, korzystnym zarówno dla osoby zlecającej, jak i realizującej zlecenie. Umowa nienazwania umożliwia takie jej skonstruowanie, by kolejne elementy dokładnie określały wszelkie cel, środki, terminy i koszty stworzenia strony internetowej.

Podobne wpisy

15.11.2022 15 listopada 2022
User eXperience (UX)

Tworzenie użytecznych stron www – poradnik

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments