Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Jak tworzyć komunikaty o błędach na stronach internetowych?
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Jak tworzyć komunikaty o błędach na stronach internetowych?

Jak tworzyć komunikaty o błędach na stronach internetowych?

User eXperience (UX)
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Komunikaty o błędach są często niedoceniane i traktowane po macoszemu. Tymczasem są one ważnym elementem komunikacji. Pomagają one w porozumieniu się z użytkownikiem, informują o problemach i wskazują, jak je rozwiązać. W tym artykule nauczymy Cię jak tworzyć komunikaty błędów na stronach internetowych

 

Czym jest i czemu służy komunikat o błędzie na stronie www

Komunikat o błędzie na stronie internetowej to informacja zwracana użytkownikowi, kiedy coś nie idzie zgodnie z planem. Sytuacja może być wynikiem błędu technicznego, problemu z treściami wprowadzanymi przez użytkownika lub niezgodności z określonymi zasadami na stronie.

 

Celem komunikatu o błędzie jest informowanie użytkownika o problemie i często zasugerowanie jak go rozwiązać. Komunikat pomaga też zrozumieć, co poszło nie tak i jak kontynuować działania. Dobrze zaprojektowane komunikaty o błędach są kluczem do poprawy doświadczeń użytkownika (user experience).

Jakie wyróżniamy rodzaje komunikatów o błędach

Kiedy mówimy o komunikatach na stronach internetowych, ważne jest, aby rozróżniać ich typy. Każdy z rodzajów swoją bowiem inne przeznaczenie i działanie, a ich prawidłowe użycie jest kluczem do skutecznej interakcji z użytkownikiem. Poniżej przyjrzyjmy się najważniejszym typom komunikatów.

Błąd – Error

Błąd, znany także jako „Error”, jest komunikatem, który pojawia się, gdy na stronie wystąpił poważny problem, uniemożliwiający dalsze działanie. Jest to sytuacja, gdy coś poszło naprawdę nie tak. Przykładem może być słynna „strona błędu 404”, która informuje, że żądana strona nie została znaleziona. Komunikaty o błędach powinny być jak najbardziej konkretne i zrozumiałe, aby użytkownik wiedział, co poszło nie tak. Powinny też, jeżeli to możliwe, wskazywać kierunek rozwiązania problemu, np. link do strony głównej w przypadku błędu 404.

 

Zachęcam do lektury wpisu „Jak zaprojektować podstronę błędu 404”.

Ostrzeżenie – Warning

Ostrzeżenie, czyli „Warning”, to komunikat informujący użytkownika, że może wystąpić problem, jeśli będzie kontynuował aktualne działanie. Przykładowo, ostrzeżenie może pojawić się, gdy użytkownik próbuje usunąć swoje konto lub trwale skasować plik. Ostrzeżenia są szczególnie ważne w miejscach, gdzie decyzje operatora mogą mieć długotrwałe konsekwencje. Dobre ostrzeżenia są wyraźne i bezpośrednie, zapewniając przez to użytkownikowi pełne zrozumienie konsekwencji jego działań.

 

infografika: Komunikaty o błędach na stronie internetowej. Jak je tworzyć?
Infografika: Komunikaty o błędach na stronie www.

 

 

Inne typy komunikatów

Funkcjonują również inne rodzaje komunikatów, które wykorzystywane są do obsługi błędów i powiadomień użytkowników o istotnych, innych niż błędy zdarzeniach.

Potwierdzenie – Confirmation

Potwierdzenie, znane jako „Confirmation”, to komunikat, który informuje użytkownika, że jego działanie zostało pomyślnie zakończone. Takie komunikaty są zwykle związane z pozytywnym doświadczeniem użytkownika, potwierdzając, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Na przykład, po złożeniu zamówienia w sklepie internetowym, użytkownik może otrzymać komunikat potwierdzający, że zamówienie zostało poprawnie złożone i jest w trakcie przetwarzania.

Powiadomienie – Notification

Powiadomienie, czyli „Notification”, to komunikat, który dostarcza użytkownikowi ważnych informacji, ale niekoniecznie związanych z błędem czy potwierdzeniem akcji. Może to być na przykład przypomnienie o nadchodzącym wydarzeniu, informacja o nowym poście na blogu lub wiadomość o aktualizacji systemu.

 

Powiadomienia są kluczowe dla utrzymania użytkowników na bieżąco z ważnymi informacjami i zapewnienia im aktualności. Ich głównym celem jest przekazanie informacji, nie wpływanie na działania użytkownika, jak to ma miejsce w przypadku błędów czy ostrzeżeń.

Jak zaplanować komunikaty o błędach – krok po kroku

Planowanie komunikatów o błędach to istotny element tworzenia strony internetowej. Poniżej przedstawiamy kroki, które mogą pomóc w tym procesie:

 1. Zidentyfikuj potencjalne błędy: Rozważ wszystkie możliwe błędy, które mogą wystąpić podczas interakcji użytkownika ze stroną.
 2. Określ typ komunikatu: Zdecyduj, czy dany problem wymaga zastosowania błędu, ostrzeżenia, potwierdzenia, powiadomienia czy ich kombinacji przeplatanej akcjami użytkownika.
 3. Napisz jasny komunikat: Używaj prostych, konkretnych sformułowań. Komunikat powinien być zrozumiały, precyzyjny i pomocny.
 4. Projektuj dla użytkownika: Zawsze myśl o tym, jak komunikat wpłynie na doświadczenie użytkownika. Czy dostarcza odpowiednich informacji, czy pomaga w rozwiązaniu problemu?
 5. Testuj: Sprawdź, jak użytkownicy reagują na komunikaty i dostosuj je w razie potrzeby. Pamiętaj, że proces ten jest ciągły i wymaga regularnego powtarzania.

 

Jak wyświetlać komunikaty o błędach na stronie?

Wyświetlanie komunikatów o błędach na stronie internetowej powinno być przemyślane, aby maksymalizować ich efektywność i minimalizować frustrację użytkownika.

 1. Wyraźna lokalizacja: Komunikat powinien być wyświetlany w miejscu, które jest łatwo zauważalne, ale nie przeszkadza w korzystaniu ze strony.
 2. Czytelność: Komunikaty powinny być napisane jasnym, zrozumiałym językiem i wyróżniać się na tle strony.
 3. Czas wyświetlania: Komunikat o błędzie powinien pozostać na ekranie wystarczająco długo, aby użytkownik mógł go przeczytać. W przypadku błędów krytycznych, komunikat powinien być widoczny, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
 4. Interaktywność: Jeśli to możliwe, daj użytkownikowi możliwość interakcji z komunikatem, na przykład zamknięcia go po przeczytaniu.
 5. Spójność: Utrzymuj spójność komunikatów na całej stronie, aby użytkownik łatwo je rozpoznawał.

 

 

Szukasz wykonawcy strony www?

Prześlij brief lub zadzwoń

 

 

Jak pisać dobre komunikaty o błędach?

Właściwie sformułowany komunikat to klucz do zrozumienia problemu przez użytkownika i dalszego działania. W tym rozdziale przyjrzymy się, jak pisać dobre komunikaty o błędach. Zajmiemy się sposobem prezentowania informacji, opisem problemu, wyjaśnieniem skutków i możliwościami naprawy.

Jasny i krótki przekaz komunikatu

Komunikaty o błędach powinny być jak najbardziej zrozumiałe. Właściwe ujęcie problemu jest kluczem do zapewnienia, że użytkownik zrozumie, co poszło nie tak.

 

Przede wszystkim, przekaz powinien być jasny i krótki. Unikaj skomplikowanych zwrotów i języka technicznego – użytkownik musi zrozumieć istotę problemu, a nie mechanizm jego powstania. Pamiętaj, że przekaz powinien być zwięzły, ale jednocześnie zawierać wszystkie niezbędne informacje. Krótki, ale jasny komunikat to pierwszy krok do skutecznego radzenia sobie z błędami.

Opisz co poszło źle

Podstawowym elementem każdego komunikatu o błędzie powinno być wyjaśnienie, co poszło nie tak. Użytkownik musi zrozumieć, jaki problem wystąpił. Opis powinien być jasny i bezpośredni, na przykład „Nie udało się załadować strony” lub „Twoje hasło jest nieprawidłowe”. Unikaj ogólnikowych komunikatów typu „Wystąpił błąd”, które nie dostarczają żadnej wartości. Pamiętaj, że użytkownik musi wiedzieć, co poszło nie tak, aby móc podjąć odpowiednie kroki i skutecznie rozwiązać problem.

Wyjaśnij co teraz się stanie

Po wyjaśnieniu, co poszło nie tak, następnym krokiem jest wyjaśnienie, co teraz się stanie. Czy błąd wpłynie na dalsze działanie na stronie? Jakie wywoła konsekwencje? Czy użytkownik musi czekać, aż problem zostanie naprawiony? Czy może kontynuować używanie strony pomimo błędu? Informacja ta jest kluczowa dla użytkownika, aby wiedział, co powinien zrobić dalej. Wyjaśnienie konsekwencji pomaga zrozumieć skutki błędu i pozwala użytkownikowi podjąć świadomą decyzję o dalszych krokach.

Objaśnij jak można to naprawić

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest podanie użytkownikowi wskazówek, jak można naprawić problem. Jeżeli jest to możliwe, powinieneś podać konkretne kroki do rozwiązania problemu, np. „Spróbuj odświeżyć stronę” lub „Wprowadź hasło ponownie”. Jeśli problem wymaga interwencji z Twojej strony, poinformuj o tym użytkownika i daj mu znać, że pracujesz nad rozwiązaniem. Dzięki temu użytkownik nie tylko zrozumie problem, ale będzie miał też narzędzia do jego rozwiązania i świadomość, że jest pod Twoją stałą opieką.

Podsumowanie

Zrozumienie i umiejętne stosowanie komunikatów o błędach to klucz do tworzenia stron internetowych, które są przyjazne dla użytkowników. Pamiętaj, że dobrze sformułowany komunikat o błędzie może nie tylko pomóc użytkownikowi zrozumieć problem, ale również poprawić jego doświadczenie na Twojej stronie. Znajomość różnych typów komunikatów, umiejętność ich planowania i skuteczne wyświetlanie to elementy, które powinny stanowić podstawę każdego projektu stron internetowych.

Podobne wpisy

08.02.2022 8 lutego 2022
User eXperience (UX)

Architektura informacji UX – co to takiego?

15.02.2022 15 lutego 2022
User eXperience (UX)

Projektowanie UX/UI – różnice pomiędzy UX Design i UI Design

09.11.2021 9 listopada 2021
User eXperience (UX)

Testy UX – jak sprawdzić użyteczność projektu

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments