Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Projektowanie UX/UI – różnice pomiędzy UX Design i UI Design
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Projektowanie UX/UI – różnice pomiędzy UX Design i UI Design

Projektowanie UX/UI – różnice pomiędzy UX Design i UI Design

User eXperience (UX)
Ola Kowalewska
Senior UX/UI Graphic Designer

Granica między projektowaniem UX i UI, w trakcie procesu projektowania jest często zacierana, a terminy są używane zamiennie. Projektowanie doświadczeń użytkownika (UX) i interfejsu użytkownika (UI) są integralnymi częściami procesu i ważne jest, aby rozpoznać różnice między nimi i cel każdego z nich. W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych praktyk, aby lepiej je zrozumieć.

 

UX i UI design – czym są i dlaczego są istotne?

Pomimo różnych koncepcji, oba elementy są kluczowe podczas projektowania produktu i ściśle ze sobą współpracują. W rzeczywistości nie można mieć jednego bez drugiego, ale stanowią one osobne role z różnymi procesami i zadaniami. A więc do rzeczy.

Czym jest UI Design?

Interfejs użytkownika (UI) to wszystko, z czym użytkownik może wchodzić w interakcje podczas korzystania z produktu lub usługi online. Koncentruje się na wyglądzie, a najbardziej efektywne projekty interfejsu użytkownika są proste, spójne, wręcz niewidoczne i zachęcają użytkownika do pozostania na stronie.

 

Podczas projektowania UI należy pamiętać o następujących cechach:

 • Empatia: Tworzenie produktu, który jest łatwy i intuicyjny, często oznacza patrzenie na rzeczy z perspektywy użytkownika. Jeśli projektant potrafi wczuć się w użytkownika, który ostatecznie będzie korzystać z projektu, może zacząć dostosowywać swoje decyzje projektowe do jego potrzeb.
 • Współpraca: Rozwój produktu to wysiłek zespołowy. UI designer będzie ściśle współpracować z projektantami UX i badaczami użytkowników, aby przekształcić ich podstawowe modele szkieletowe i architektury informacji UX w pełni zaprojektowane prototypy. Będzie także współpracować z programistami front-end, aby przetłumaczyć swoje projekty na funkcjonalny kod.
 • Teoria kolorów: Niektóre z najważniejszych wyborów, jakich dokonuje projektant, dotyczą kolorów. Nie chodzi tylko o ładny wygląd. Kolory mogą również podkreślać funkcję witryny i wspierać tożsamość marki.
 • Typografia: Przeważająca część informacji w Internecie ma postać tekstu. Ponieważ odgrywa tak kluczową rolę, typografia może decydować o dobrym i złym interfejsie użytkownika.
 • Wzorce projektowe: Wzorce projektowe interfejsu użytkownika oferują ogólne rozwiązania typowych problemów projektowych. Znajomość tych typowych wzorów i komponentów pozwoli zaoszczędzić czas i skoncentrować się na bardziej konkretnych problemach użytkownika.

 

Potrzebujesz nowej strony www?

Wykonamy dla Ciebie projekt UX/UI

 

 

Czym jest UX Design?

Projektowanie UX, czyli doświadczeń użytkownika polega na zrozumieniu, jak czują się klienci, gdy wchodzą w interakcję ze stroną internetową, aplikacją lub produktem. UX design wymaga więc stworzenia person i zrozumienia ich zachowań, a także kontekstu w jakim korzystają ze strony. To z kolei wymaga badań UX użytkowników i testowania UX.

 

Dobry projekt UX będzie użyteczny, dostępny, wiarygodny, możliwy do znalezienia i wartościowy. Podczas prac projektant będzie zadawał m.in. takie pytania:

 • Czy to jest użyteczne? Aplikacja lub strona internetowa spełnia oczekiwania lub potrzeby klienta czy rozmija się z nimi? Czy robi to lepiej niż konkurencja?
 • Użytkownik porusza się po witrynie z łatwością, czy nie ma problemów z nawigacją? Czy witryna lub usługa są łatwe do znalezienia dla użytkowania?
 • W jaki sposób użytkownicy doświadczają produktu/usługi, czy wszyscy odbierają go w ten sam sposób?
 • Czy witryna jest wiarygodna? Dostarcza szczegółowych i przejrzystych informacji?
 • Czy to jest wartościowe?

 

Jeśli projektowanie UX wydaje się skomplikowane, to dlatego, że tak właśnie jest. Proces projektowania UX wymaga specjalistycznych umiejętności z dziedzin takich jak:

 • prowadzenie analizy biznesowej / użytkownika,
 • projektowanie architektury informacji,
 • prototypowanie,
 • analiza i modelowanie scenariuszy użycia produktu,
 • umiejętności miękkie: empatia, komunikacja, współpraca.

Bez zrozumienia znaczenia UX, wiele krytycznych elementów projektu jest pomijanych lub przekazywanych do realizacji bez odpowiednich wytycznych i wskazówek młodszemu projektantowi graficznemu lub stażyście.

 

Różnice między UX Design i UI Design.
Infografika: Różnice między UX Design i UI Design.

 

Jak UI design współpracuje z UX design?

UI i UX to w rzeczywistości przecinające się siły, które się wzajemnie uzupełniają.

UI to wygląd produktu, podczas gdy UX to sposób, w jaki użytkownicy czują się podczas korzystania z niego. Innymi słowy, UX to proces rozumienia tego, czego chce i co czuje użytkownik, przy czym interfejs użytkownika jest jednym z wyników tego wglądu. Projekt wizualny (UI) odgrywa ważną rolę w przekształcaniu projektu interfejsu użytkownika poprzez układy, odstępy, obrazy, filmy, grafikę i kolory.

 

Wiele osób lubi patrzeć na role UX i UI przez analogię do tworzenia nowego domu. Projektant UX jest w takim modelu „architektem”, projektant UI „projektantem wnętrz”. Pierwszy jest zatrudniony do zaprojektowania idealnego domu dla konkretnej rodziny, wiedząc, ile potrzebuje ona pomieszczeń, jak wygodnie się między pomieszczeniami poruszać i jakie cechy domu są dla rodziny ważne. Drugi dodaje ostatnie szlify, aby dom był wygodniejszy i bardziej estetyczny.

 

Podobnie jak w przypadku budowania domu, projektanci UX i UI muszą ściśle współpracować na wszystkich etapach, aby zrozumieć użytkownika oraz zaprojektować, zbudować, przetestować i udoskonalić produkt.

Podsumowanie

Do tej pory powinieneś dobrze rozumieć różnice między projektowaniem UI i UX. Są to dwa odrębne działy. Tak, uzupełniają się, ale są bardzo różne. Projektowanie UX jest bardziej analityczne niż projektowanie UI.

W skrócie:

 • UI to sposób, w jaki rzeczy wyglądają, a UX to sposób działania,
 • UX to proces, a UI to wynik,
 • UX sprawia, że interfejs jest użyteczny, UI sprawia, że interfejsy są piękne.

Podobne wpisy

03.05.2022 3 maja 2022
E-commerce

Jak opracować strategię UX?

10.01.2023 10 stycznia 2023
E-commerce

Czy sklep powinien mieć swoją mobilną wersję?

Senior UX/UI Graphic Designer
Graficzka komputerowa z 16 letnim doświadczeniem. Na swoim koncie ma realizacje dla globalnych marek w zakresie projektowania kreatywnego oraz copywritingu. Od niemal 4 lat zajmuje się projektowaniem UX w ARTNOVA gdzie z zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prywatnie Psia Mama.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments