Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego?

Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego?

E-commerce
Hanna Trzeciak
UX Designer

W dzisiejszych czasach założenie sklepu internetowego nie wydaje się być wyzwaniem. Jednak gdy zobaczymy liczbę ofert platform i szablonów, sprawy mogą się skomplikować i możemy poczuć się nieco zagubieni.

Jaka platforma do sklepu internetowego będzie najwłaściwszym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej platformy e-commerce? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

 

Czym jest platforma e-commerce?

Jeśli zastanawiasz się jak założyć swój pierwszy sklep internetowy, trafisz w sieci na wiele ofert firm, które proponują gotowe proste szablony, które możesz dostosować pod swoje potrzeby oraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla większych firm. Takie programy nazywamy właśnie platformami e-commerce. Różnią się one od siebie wieloma elementami.

Typy i rodzaje platform e-commerce

Pośród systemów dla sklepów internetowych można wyróżnić kilka typów, które różnią się od siebie zastosowaniem, ceną i wyglądem. Dla małego sklepu z ograniczoną liczbą produktów będą odpowiednie inne rozwiązania niż dla wielkich sklepów, które posiadają gigantyczną bazę artykułów.

 

Na polskim rynku dostępne są cztery podstawowe rodzaje platform e-commerce: rozwiązania abonamentowe, platformy open source, rozwiązania dedykowane oraz płatne licencje dla większych zawodników.

Rozwiązania abonamentowe

Jeśli jesteś właścicielem małego sklepu i w ofercie masz ograniczoną liczbę produktów, dobrym rozwiązaniem dla ciebie byłaby platforma abonamentowa (inaczej SaaS – Software as a Service). W ramach abonamentu otrzymujesz dostęp do różnych szablonów, które możesz modyfikować w ograniczonym stopniu. Poza uiszczaniem comiesięcznej opłaty, nie musisz wiele robić. Cała obsługa techniczna stoi po stronie dostawcy, który jest również jedynym posiadaczem kodu źródłowego. Poniżej wypisaliśmy kilka platform SaaS, które są idealne dla mało wymagających sklepów z ograniczonym budżetem.

Shoper

Shoper jest jednym z najpopularniejszych abonamentowych rozwiązań w Polsce. Właściciele chętnie stawiają sklepy na Shoperze, który zachęca łatwymi w obsłudze szablonami, szybkością wdrożenia i wieloma wbudowanymi funkcjami.

Shopify

Rozwiązanie bardziej znane na Zachodzie, w Polsce dopiero zyskuje popularność. Na początek można skorzystać z 14 dni darmowego konta, aby zdecydować, czy to rozwiązanie jest dla nas. Shopify cieszy się największym powodzeniem w branży modowej i lifestylowej.

IdoSell

Platforma, która zagarnia 4% rynku sklepów internetowych w Polsce. To rozwiązanie będzie dobre dla małych i średnich sklepów. IdoSell posiada szeroki wybór szablonów i funkcji, które powinny zadowolić przeciętnego właściciela sklepu e-commerce.

Darmowe platformy e-commerce – open source

Rozwiązanie tego typu będzie idealne dla sklepów, które są dojrzalsze, świadome swoich potrzeb oraz mają wizję i perspektywę na rozwój. Rozwiązanie open source to bowiem nic innego jak podstawowy kod, który właściciel sklepu może zdobyć za darmo a potem go „nadpisać” według własnego uznania tak, aby odpowiadało to jego potrzebom.

PrestaShop

Według badań PrestaShop jest liderem na polskim rynku pod względem liczby obsługiwanych sklepów internetowych. 22% sklepów korzysta z usług PrestaShop (https://trends.builtwith.com/shop/country/Poland/). Rozwiązanie będzie dobre dla każdej wielkości sklepu. Ze względu na dużą popularność w sieci znajdziemy wiele materiałów edukacyjnych i pomocniczych na temat obsługi sklepu na PrestaShop.

WooCommerce

To najbardziej popularne na świecie rozwiązanie e-commerce. Czy to znaczy, że jest to również najlepsza platforma na sklep internetowy? To zależy dla kogo. WooComerce poleca się małym i średnim sklepom. Jest to w zasadzie nie tyle platforma, co wtyczka do WordPressa, która umożliwia sprzedaż produktów. Korzystanie z niej jest całkowicie darmowe. Jednak za bardziej zaawansowane grafiki i szablony trzeba będzie już dopłacić.

 

Szukasz wykonawcy sklepu na WooCommerce?

Opowiedz nam o swoich potrzebach

 

 

Platformy z płatną licencją e-commerce

Dla dużych sklepów, których baza produktów liczy sobie tysiące pozycji istnieją rozwiązania z płatną licencją. Tego typu platformy poradzą sobie z największymi wyzwaniami stojącymi przed właścicielami sklepów. Sklep postawiony na takim systemie będzie miał zintegrowane działy takie jak magazynowanie i logistyka oraz będzie mógł obsługiwać nieograniczoną liczbę produktów.

Magento Commerce

Magento jest popularną platformą o praktycznie nieograniczonych możliwościach. Będzie dobra dla sklepów, które są bardzo rozbudowane. Dzięki Magento możemy również zarządzać kilkami sklepami z jednego panelu. Temu systemowi zaufały największe na świecie sklepy internetowe. W Polsce są to na przykład: Castorama, 4F, SuperPharm.

SAP Hybris

Rozwiązanie to adresowane jest przede wszystkim do korporacji, które mają pod swoimi skrzydłami wiele marek. SAP Hybris posiada dobrze zintegrowany scentralizowany system zarządzania sklepami. Rozwiązanie wspiera również wiele języków, walut i stawek podatkowych, co ułatwia ekspansję na nowe rynki.

Platforma sklepu internetowego skrojona na miarę – dedykowane rozwiązania

Ostatnim rodzajem platform e-commerce są rozwiązania dedykowane. Jest ono dobre dla firm, które być może mają nietypową ofertę produktów, potrzebują integracji ze specyficznymi systemami, z których już korzystają i żadne inne rozwiązanie nie zapewnia funkcji, które by na to pozwoliły. Jest to jednak najdroższe i najbardziej czasochłonne rozwiązanie, ponieważ system należy zbudować od samych podstaw.

 

infografika: Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego.
Infografika: Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego.

 

Wady i zalety – porównanie rodzajów platform sklepów www

Na pewno w tym momencie wiele osób chciałoby już otrzymać prostą odpowiedź na pytanie: „jaka platforma na sklep internetowy będzie dla mnie najlepsza?”. Niestety nie jest to oczywista sprawa. Platformy mają swoje wady i zalety, na które trzeba zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.

Wady i zalety open source

Wśród zalet otwartego rozwiązania typu open source znajduje się przede wszystkim możliwość ciągłego rozwoju w miarę rosnących potrzeb. Jednak wymaga to znajomości programowania lub zatrudnienia programisty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Często mamy możliwość wynajęcia agencji, która zajmuje się kompleksowo obsługą takiego sklepu.

Wady i zalety SaaS

Do zalet zamkniętego typu rozwiązania należy możliwość szybkiego i łatwego wdrożenia. Aby postawić sklep na platformie typu Software as a Service wystarczy wykupić dostęp a następnie wybrać szablon sklepu. Nie trzeba mieć szczególnych umiejętności programistycznych, aby cieszyć się sklepem małej lub średniej wielkości. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, wśród których można wymienić małą elastyczność i ograniczone możliwości rozwoju. Może nie być to dobre rozwiązanie dla większych sklepów online.

Wady i zalety rozwiązania dedykowanego

Rozwiązania dedykowane są najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb biznesu. Sprostają praktycznie każdemu wyzwaniu i mają nieograniczony potencjał do rozwoju. Są to jednak również najbardziej czasochłonne i najdroższe systemy e-commerce. Wprowadzenie takiej platformy może zająć nawet kilka lat a koszty przewyższają znacznie ceny konkurencyjnych platform abonamentowych.

Platforma dla sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze najodpowiedniejszej platformy należy pamiętać o paru aspektach. Poniżej wypisaliśmy najważniejsze.

Mobile friendly – responsywność platformy e-commerce

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej robią zakupy na urządzeniach mobilnych. Warto sprawdzić zatem, czy dana platforma wspiera mniejsze rozdzielczości i czy dobrze się z nich korzysta. Więcej o tym, dlaczego warto zadbać o mobilnych użytkowników znajdziesz w naszym artykule „Mobile First Design – dlaczego warto zadbać o użytkowników mobilnych?„.

Co będziesz sprzedawać w sklepie internetowym?

W zależności od charakteru produktów możesz potrzebować innych funkcji w sklepie. Sprawdź, jak wygląda karta produktu na danej platformie i czy spełnia ona Twoje oczekiwania. Jeśli produkty w Twojej ofercie są naprawdę wymagające, warto zastanowić się nad rozwiązaniem dedykowanym lub open source.

Dostępny budżet przeznaczony na platformę sklepu www

Wiemy już, że platformy e-commerce różnią się od siebie cenami. Zazwyczaj na stronach internetowych platform możemy znaleźć cennik i wybrać odpowiednią opcję dla siebie. Jeśli natomiast rozważamy dedykowane rozwiązanie, należy skontaktować się z agencją, która przedstawi dopasowaną ofertę.

Ograniczenia danego rozwiązania

Przy wyborze systemu należy pamiętać o tym, że niektóre rozwiązania posiadają ograniczenia np. w postaci liczby produktów, które możemy dodać. Musimy rozważyć najpierw, jak bardzo będzie rozwijała się nasza firma zanim podejmiemy decyzję o zakupie platformy e-commerce.

Funkcjonalności platformy e-commerce, z których będziemy korzystać

Jeśli jesteśmy właścicielami marki, która posiada bardzo dużą bazę produktów, być może będziemy potrzebować narzędzia, które pozwoli nam na zarządzanie magazynem, logistyką itp. W takim wypadku rozwiązanie SaaS może okazać się zbyt ubogie w funkcjonalności. Pamiętajmy o dokładnym zweryfikowaniu listy możliwości oferowanych przez dane rozwiązanie.

SEO friendly – łatwość pozycjonowania platformy sklepu www

Pozycjonowanie to nieodłączna część działalności sklepu internetowego. Przed wyborem platformy, należy sprawdzić, czy system umożliwia wdrożenie optymalizacji sklepu internetowego pod pozycjonowanie.

Wsparcie różnych rodzajów płatności

Obecnie więcej niż jedna lub dwie metody płatności to standard. Klienci oczekują dużego wyboru w tym obszarze, dlatego upewnij się, że dana platforma temu sprosta.

Szybkość działania platformy sklepu internetowego

Już parę sekund opóźnienia może spowodować frustrację użytkownika i sprawić, że niestety opuści wolno ładującą się stronę i pójdzie szukać konkurencyjnej oferty. Nie wspominając o problemach z pozycjonowaniem witryn o słabych parametrach Web Core Vitals. Jest to więc kolejny aspekt warty uwagi podczas analizy platform e-commerce.

Sklep internetowy – więc jaką platformę wybrać?

Zatem jaką platformę sklepu internetowego wybrać? Odpowiedź zależy od wymagań, jakie stawia rozmiar i charakter sklepu internetowego. Dla mniejszych i mniej wymagających biznesów idealnym rozwiązaniem może okazać się rozwiązanie abonamentowe, które zawiera łatwe w obsłudze szablony. Natomiast więksi gracze z tysiącami produktów będą musieli zainwestować w dedykowane rozwiązania, które sprostają każdemu wyzwaniu.

Podsumowanie

Najlepsza platforma e-commerce to taka, która odpowiada najlepiej potrzebom sklepu. Zatem przed podjęciem decyzji o wyborze rozwiązania e-commerce należy jasno określić potrzeby biznesu, w tym szanse na jego rozwój. Mamy nadzieję, że w tym artykule przybliżyliśmy temat i już trochę lepiej wiesz jaka platforma pod sklep internetowy będzie najbardziej odpowiednia.

UX Designer
Projektantka UX/UI. Skończyła studia licencjackie w SGH w Warszawie oraz podyplomowe z User Experience Design na Uniwersytecie SWPS. Do 2022 roku należała do zespołu projektantów UX oraz audytu użyteczności w ARTNOVA. Jej hobby to wypieki i joga.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
Patrycja
1 rok temu

szczerze mówiąc nie mam pojęcia co wybrać
Chcę otworzyć sklep z żywnością bezglutenową
potrzebuję sortowania wg składu produktów czyli dobrego filtra np produkty bez pszenicy i bez mleka. żeby klient mógł łatwo przejść do produktów które go interesują. Liznęłam html i css ale nic więcej nie umiem ?‍♀️
rozważam saas albo open source
ach trudny temat

Artur Kruk
Admin
Artur Kruk
1 rok temu
Reply to  Patrycja

Sposób filtrowania i sortowania produktów ma kluczowe znaczenie w procesie zakupu. Klienci internetowi stają się coraz bardziej wymagający i coraz mniej cierpliwi (niestety).
O filtrowaniu napisaliśmy więcej w marcu: https://artnova.com.pl/blog/filtrowanie-produktow-sklep-internetowy/.

Gdybyśmy mogli pomóc w trakcie implementacji, prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego na stronie https://artnova.com.pl/audyt-ux/contact-ux/.