Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Pozycjonowanie sklepu internetowego – dlaczego warto?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Pozycjonowanie sklepu internetowego – dlaczego warto?

Pozycjonowanie sklepu internetowego – dlaczego warto?

E-commerce
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Pozycjonowanie sklepu internetowego jest długofalowym procesem. Jego kluczowe zadanie to podniesienie pozycji fraz kluczowych. W efekcie sklep zaczyna mieć większą widoczność, co prowadzi do uzyskania wyższego ruchu organicznego. Niemniej ważna jest optymalizacja poszczególnych elementów witryny, odpowiednia treść oraz pozyskiwanie linków. Dodatkową rolę odgrywają również działania podnoszące jakość user experience, które prowadzą do wyższego współczynnika konwersji.

 

Czy jednak te wszystkie aktywności rzeczywiście są niezbędne, aby osiągnąć sukces w biznesie online? Dlaczego należy się nimi zająć?

 

Co to jest pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu internetowego w Google to skuteczna metoda reklamy internetowej i sposób na docieranie do nowych klientów. Nie wiesz, jak pozycjonować sklep internetowy? Działania powinny rozpocząć się od opracowania kompleksowego raportu, który wykaże błędy wymagające poprawy. W kwestii strategii najważniejsza jest dokładna analiza zarówno treści na stronie, jak i witryny pod kątem technicznym czy linkowania. Istotna jest treść, nasycenie frazami kluczowymi oraz struktura nagłówków. W kwestii technicznej warto zwrócić uwagę na prędkość ładowania witryny i jakość kodu źródłowego. Tylko właściwie zaplanowana strategia SEO będzie mogła przynieść wartościowy ruch z Google i napływ nowych klientów.

Na czym polega pozycjonowanie sklepów internetowych?

Wyszukiwarki internetowe nieustannie zapisują w swoich bazach danych informacje o dostępnych w Internecie witrynach. Na podstawie zebranych informacji odpowiadają na zapytania użytkowników. Jeżeli wpiszesz w okienku Google na przykład frazę „audyt UX”, Google przedstawi Ci listę stron, na których można znaleźć treści dotyczące audytu. Kolejność w jakiej zostaną wyświetlone wyniki zależy od oceny nadanej stronie przez algorytmy wyszukiwarki. Pozycjonowanie to nic innego jak „przekonywanie” algorytmów, że warto zaprezentować daną stronę na pozycji wyższej niż inne.

 

Pozycjonowanie strony sklepu internetowego najlepiej zlecić specjalistom. Osiągnięcie świetnych wyników nie będzie wówczas problemem — doskonale znają oni zagadnienia związane z pozycjonowaniem, w tym takie jak optymalizacja e-commerce.

Jakie korzyści może przynieść pozycjonowanie e-commerce?

Dzięki pozycjonowaniu strona może skutecznie konkurować ze stronami o podobnej treści. Im efektywniejsze jest pozycjonowanie Twojego sklepu, tym strona sklepu będzie wyświetlana wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Intuicyjnie zapewne czujesz, że warto pozycjonować swoją witrynę. Przyjrzyjmy się konkretnym korzyściom.

Lepsza rozpoznawalność i zaufanie do marki

Pozycjonowanie sklepu internetowego ma niewątpliwie wpływ na wizerunek marki. Regularne pojawianie się nazwy Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania sprawia, że brand staje się rozpoznawalny. Nowi użytkownicy nabierają przekonania, że liczysz się w branży. Klienci upewniają się, że mają do czynienia z poważnym podmiotem.

 

Jeśli twoja witryna jest wysoko w wynikach wyszukiwania i ponadto szybko się ładuje, prezentuje treści zgodnie z najnowszymi wytycznymi oraz jest nienaganna pod kątem user experience – będziesz postrzegany jako firma godna zaufania i polecenia innym użytkownikom.

Większy ruch na stronie

Wyższa pozycja na liście wyników, to większa szansa na wejście na witrynę sklepu. Z kolei większa liczba odwiedzających to statystycznie większa liczba transakcji. Współczynnik konwersji na poziomie 5% przy 100 odwiedzających to 5 sprzedanych sztuk towaru. Przy 10.000 już 500!

 

Więcej użytkowników odwiedzających stronę to szansa na większe zyski. Znając źródła ruchu na, można zmieniać sposób dystrybucji treści oraz kanały, którymi docierasz do odbiorców. Ma to też niebagatelny wpływ na decyzje dotyczące kampanii płatnych.

 

infografika: Pozycjonowanie sklepu internetowego. Dlaczego warto.
Infografika: Pozycjonowanie sklepu internetowego. Dlaczego warto.

 

Napływ nowych klientów

Użytkownicy, którzy wcześniej zrobili u Ciebie zakupy, z dużym prawdopodobieństwem wrócą. Szczególnie, jeżeli dostarczasz wysokiej jakości produkty i obsługujesz klientów na wysokim poziomie.

 

Pozycjonowanie kieruje do sklepu przede wszystkim nowych odbiorców. Jeżeli wyszukiwarka w odpowiedzi na wpisaną frazę, na przykład nazwę towaru, zwróci na wysokiej pozycji link do Twojej oferty, szanse na pozyskanie klienta są duże. To tak, jakby w świecie rzeczywistym osoba zainteresowana produktem zatrzymała się przed wystawą sklepową.

Wyprzedzenie konkurencji

Kolejną korzyścią jest wyprzedzenie konkurencji. Realne – w wynikach wyszukiwania – oraz to mniej mierzalne, ale jakże istotne – w umysłach odbiorców. Dobrze wypozycjonowana witryna będzie bowiem najlepszą wizytówką marki, która wpływa na jej postrzeganie względem konkurentów, których pozycjonowanie jest mniej skuteczne.

Większe zyski

Wzrost przychodów i zysków jest wypadkową wymienionych wyżej efektów pozycjonowania. Oferta sklepu pojawia się często i wysoko w wynikach wyszukiwania. Wzrasta szansa odwiedzin witryny przez Internautów. Wielu z odwiedzających to nowi klienci. Im większa liczba wchodzących na stronę, tym więcej sfinalizowanych transakcji (nawet bez poprawek strony). A każda transakcja to pieniądze na Twoim koncie.

Łatwa mierzalność skuteczności działań

Co ważne, skuteczność pozycjonowanie łatwo mierzyć. Monitorując konkretne wskaźniki KPI, można dostosowywać prowadzone działania tak, aby przynosiły lepsze efekty. I oczywiście, przede wszystkim miały najwyższą stopę zwrotu z nakładów.

Ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu internetowego zakończone wysokimi wynikami na liście wyników trwa długo. Konkretny czas zależy od branży w jakiej działa sklep, od konkurencji (wśród produktów i sprzedawców) oraz celów pozycjonowania.

 

Jeśli sprzedajesz unikalne towary, których sprzedażą zajmują się pojedyncze sklepy i zależy Ci na dobrej pozycji na małą liczbę fraz kluczowych, efekty przyjdą szybciej. Jeżeli działasz na trudnym rynku, na którym na dodatek funkcjonują przedsiębiorstwa dysponujące dużymi budżetami promocyjnymi, na skutek musisz poczekać dłużej.

 

Tak czy inaczej powinieneś nastawić się na miesiące konsekwentnego działania. I lepiej nie zakładaj, że po kilku-kilkunastu miesiącach pozycjonowanie definitywnie zakończysz.

Czy warto inwestować w SEO sklepu internetowego?

Pozycjonowanie to nieodzowny element sukcesu Twojej firmy w świecie online. Zainwestuj w SEO, aby zwiększyć liczbę odbiorców, ale również aby utrzymać stałych klientów. Podniesienie efektów sprzedażowych nie jest trudne. Wymaga jednak poświęcenia czasu, dobrego planu i profesjonalnego wsparcia. Jeśli chcesz odnieść sukces w branży e-commerce, koniecznie postaw na pozycjonowanie sklepu internetowego. Wybierz odpowiednią strategię SEO, aby Twój sklep sprzedawał.

Podobne wpisy

07.06.2022 7 czerwca 2022
User eXperience (UX)

Dobre praktyki UX – porady specjalisty

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments