Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji?

Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji?

Web design
Artur Kruk
Audyt UX Manager

W dzisiejszych czasach konsumenci wszystko wyszukują w Internecie. Dane techniczne sprzętu, który chcą kupić oraz opinie o nim. Odpowiednie miejsce na wyjazd wczasowy, a także gdzie rezerwować najtaniej bilety lotnicze. Nie inaczej jest z informacjami na temat lokali gastronomicznych, ich menu, godzin otwarcia czy lokalizacji i szczegółów dojazdu. Z tego względu warto inwestować w profesjonalne strony internetowe dla restauracji, która będzie zawierać wszystkie najważniejsze dane.

 

Strona internetowa restauracji – dlaczego warto ją mieć?

Strona dla restauracji to idealne miejsce do budowania wizerunku lokalu. Ułatwia ona użytkownikowi znalezienie tego, na co w danej chwili ma ochotę. To właśnie tutaj odnajdzie on wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które podane są w sposób zgodny z duchem marki. Same suche dane można bowiem umieścić wszędzie – choćby na wizytówce Google czy na fanpage na Facebooku. Jednak to własna witryna znakomicie buduje klimat wokół marki i jej wizerunek, a to wydatnie wpływa na dobry PR. Oczywiście pod warunkiem, że jest stworzona w sposób metodyczny i profesjonalny, czyli zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Jakie elementy powinna zawierać strona dla restauracji?

Najpotrzebniejsze informacje o lokalu, czyli jakie? Które z nich są naprawdę istotne i muszą znaleźć się na stronie internetowej dla restauracji? Poniżej najważniejsze z nich.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Nikt nie odwiedzi lokalu, jeśli nie będzie wiedział, gdzie on się znajduje oraz czy jest otwarty w danym dniu i porze. To są najistotniejsze informacje, bez których żadna strona www dla restauracji nie może się obyć, bo są one poszukiwane przez wielu klientów.

Profil restauracji

Strona dla restauracji jest swoistą wizytówką. Pokazuje lokal oraz potrawy, dzięki czemu trafi do właściwych klientów, ponieważ użytkownik może mieć ochotę na konkretny rodzaj kuchni. Dzięki stronie internetowej restauracji jest w stanie wyszukać właściwy lokal i już na pierwszy rzut oka „zaprzyjaźnić się” z nim.

Zdjęcia potraw

Zdjęcia dostępne na stronie internetowej restauracji czy jej wersji mobilnej przekazują informacje o serwowanych daniach w przystępnej formie. Klient, który nigdy nie odwiedził lokalu, bez tego może się nie zdecydować na danie szansy czemuś nowemu. Dlatego oprawa wizualna ma tu kluczowe znaczenie.

Aktualne menu z cennikiem

Kolejnym ważnym elementem jest cennik. Zanim zainteresowana osoba uda się do danego miejsca lub zamówi jedzenie z dowozem, musi poznać cenę potraw. Cena to w dalszym ciągu jeden z najważniejszych czynników, jakim kierują się ludzie przy wyborze dostawcy jedzenia, usługi czy sprzętu. Jednak zaskakująco mało lokali podaje pełne cenniki na własnych stronach.

Galeria zdjęć lokalu

Gdy klientowi przypadnie do gustu to, co oferuje menu, będzie się zastanawiał, jak wygląda dany lokal. Zdjęcia prezentujące czyste, schludne i przytulne miejsca zachęcają klientów do odwiedzenia.

Informacje dodatkowe

Strona internetowa restauracji to idealne miejsce na zawarcie wszystkich dodatkowych informacji, które mogą być istotne z punktu widzenia osoby odwiedzającej lokal. Możliwość przyprowadzenia swojego pupila, czy dokonania rezerwacji na określoną godzinę zwiększa atrakcyjność lokalu w oczach wielu osób. Cenne może być też kilka zdań odnośnie do źródeł zaopatrzenia – zwłaszcza jeśli mieszczą się one w kategorii „eko”.

Opinie klientów

Nie będąc nigdy wcześniej w danym lokalu, klienta zainteresują opinie innych użytkowników. Badania wskazują, że około 27% badanych kieruje się rekomendacjami innych osób.

Dane kontaktowe

Po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi informacjami klient jest już zazwyczaj zdecydowany, czy chce odwiedzić dany lokal lub zamówić z niego posiłek. W tym momencie potrzebna jest skuteczna podstrona kontakt, w ramach której klient znajdzie numer telefonu (opcjonalnie również e-mail), dane adresowe oraz wskazówki dojazdu.

 

infografika: Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji.

Infografika: Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji.

 

Dodatkowe elementy strony internetowej dla gastronomii

Strona internetowa to dziś prawdziwy must have dla praktycznie każdej marki. Istnieją jednak elementy znajdujące się w obrębie witryny, które są szczególnie istotne właśnie dla gastronomii. Pochylmy się nad nimi.

Zamówienia online

W dzisiejszych czasach klienci stawiają na szybkość i łatwość realizacji większości zadań. Tak samo jest w przypadku składania zamówienia. Nikt nie chce czekać jako ósmy w kolejce do odebrania swojego telefonu. Dlatego też strona dla restauracji to idealne miejsce, z którego można wykonać szybkie zamówienie, podać wszystkie dane i bezproblemowo opłacić zakup.

Informacje o organizacji imprez okolicznościowych

Strona internetowa restauracji to też świetne miejsce, aby przedstawić informacje na temat imprez, które miały miejsce w restauracji i które można tu w przyszłości zorganizować. Zaprezentowanie lokalu czy przygotowanych posiłków, to ważna informacja dla klienta przy wyborze miejsca organizowania takiej imprezy okolicznościowej.

Sylwetki kucharzy

Oddając auto do mechanika, dla klienta ważne jest doświadczenie oraz wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Tak samo jest w przypadku lokali restauracyjnych. Klienta może zainteresować, kto przyrządza mu posiłki, które zje i jakie ta osoba ma doświadczenia oraz sukcesy. To znaczący element wpływający na wzrost zaufania do brandu – w tym przypadku lokalu gastronomicznego. Szczególnie jeśli nazwisko szefa kuchni jest znane z mediów i publikacji.

Strefa promocji i aktualności

Nic tak nie pobudza do działania, jak promocje. Równie dobrze, nic tak nie buduje marki lokalu, jak aktualności i regularny kontakt ze swoimi klientami. Strony dla restauracji to idealne miejsca na prezentacje promocji sezonowych czy przekazywanie klientom aktualności o sukcesach lokalu.

 

Szukasz wykonawcy profesjonalnej strony WWW?

Prześlij brief i zamów bezpłatną wycenę.

 

 

Mobilna wersja stron internetowych restauracji – dlaczego to ważne?

Życie w XXI wieku jest niewątpliwie związane z ciągłym dostępem do Sieci poprzez telefony komórkowe. Tak jak wyszukuje się informacje o trasach autobusów, kupnie biletów na koncerty plenerowe, przepisów ciast czy porad medycznych, wyszukuje się dostępu do usług gastronomicznych.

 

W związku z tym tak ważna jest wersja mobilna strony, dzięki której można sprawdzić menu, zamówić posiłek z dowozem, czy sprawdzić opinie innych użytkowników. Strony mobilne dla restauracji pozwalają mieć to wszystko w zasięgu kilku kliknięć na ekranie telefonu. Z punktu widzenia kosztowego wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem są strony www dla restauracji w formie responsywnej, które same dostosowują swój układ do ekranu, na którym się wyświetlają. Jest to tańsze i skuteczniejsze, niż budowanie osobnej wersji mobilnej.

Restauracja – strona internetowa – podsumowanie

Jak więc widać, strona internetowa dla restauracji to nierozłączny element marketingu i budowania marki lokalu, który przyciągnie tłumy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o wspomnianych powyżej wskazówkach, czyli najważniejszych elementach, jakie powinna zawierać każda strona internetowa dla gastronomii.

Podobne wpisy

20.04.2023 20 kwietnia 2023
Web design

Co powinna zawierać strona internetowa dla hotelu?

27.06.2023 27 czerwca 2023
Web design

Co powinna zawierać strona internetowa dla lekarzy?

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments