Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Trendy w projektowaniu stron internetowych – co oznaczają dla naszej strony?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Trendy w projektowaniu stron internetowych – co oznaczają dla naszej strony?

Trendy w projektowaniu stron internetowych – co oznaczają dla naszej strony?

E-commerce
Staszek Czarnecki
UX Designer

Jako właściciel sklepu internetowego, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do tego, że trendy w projektowaniu stron przychodzą i odchodzą. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak często aktualizować stronę zgodnie z trendami? Albo, które trendy warto wprowadzać? Jako projektant stron internetowych masz kilka możliwości. Możesz całkowicie zignorować popularne trendy projektowe, możesz je adaptować i wycofywać jeżeli nie przyniosą oczekiwanych rezultatów lub okażą się przestarzałe. Możesz też nadać im swój własny, niepowtarzalny charakter. Ten przewodnik pomoże Ci ustalić, które podejście ma największy sens w przypadku Twojej witryny.

 

Strona internetowa – czy musi być tworzona zgodnie z trendami?

Wraz z ciągłym rozwojem sieci, samo projektowanie stron internetowych stało się bardziej wyrafinowane. Istnieją standardy użyteczności i najlepsze praktyki, które pomagają nam tworzyć zarówno dobrze zaprojektowane, jak i funkcjonalne strony internetowe. Jednak przed przystąpieniem do całkowitego przeprojektowania witryny ważne jest, abyś najpierw rozważył jej cel.

 

  • Pomyśl o swojej branży

Każda branża ma swój własny styl. Inspirowanie się projektem strony internetowej niezależnego fotografa i próba powielenia go w firmie e-commerce może nie okazać się tak skuteczna, jak myślisz. Projekt jest ważny, ale wrażenia użytkownika są ważniejsze.

 

  • Co robią Twoi konkurenci?

Możesz przeprowadzić proste badania stron na kilku swoich konkurentach, aby ustalić „normę” witryny w swojej branży, co Twoim zdaniem działa i co Twoim zdaniem można poprawić. Możesz także przeprowadzić badania ze swoimi klientami, aby dowiedzieć się, czego potrzebują.

 

  • Weź pod uwagę całe doświadczenie marki

Posiadanie dobrej strony internetowej jest bardzo ważne dla Twojej firmy. Jeśli Twoja witryna jest łatwa w nawigacji, zapewnia użytkownikowi szybką i wydajną odpowiedź na zapytanie i widzisz świetny współczynnik konwersji, to na pewno robisz to dobrze. Jednak efekt biznesowy to coś więcej niż tworzenie dobrej strony internetowej. Aby zwiększyć współczynnik konwersji, będziesz chciał zwiększyć swoje wysiłki w zakresie marketingu cyfrowego, wprowadzając marketing w mediach społecznościowych, działania SEO, techniki marketingu e-mailowego lub kombinację ich wszystkich. Silna witryna poparta dobrymi praktykami marketingowymi pomoże określić Twoją drogę w branży.

 

infografika: Trendy w projektowaniu stron internetowych. Co oznaczają dla naszej strony?
Infografika: Trendy w projektowaniu stron internetowych. Co oznaczają dla naszej strony?

 

Czy warto śledzić modę w projektowaniu stron internetowych?

Projektowanie stron internetowych, bardziej niż jakikolwiek inny zawód, podlega ciągłym zmianom. Niezależnie od tego, czy chodzi o oprogramowanie, na którym polegamy, treści na naszych stronach internetowych, czy stosowane przez nas techniki projektowania. Wszystko podlega ciągłym zmianom, a częścią pracy projektanta jest pilnowanie aby nie przegapić ważnych zmian.

 

Czasami to wszystko może wydawać się przytłaczające. Rozglądanie się za najnowszymi i najlepszymi projektami może znajdować się na końcu listy rzeczy do zrobienia. Ale nadal jest to ważny krok w utrzymaniu kreatywności i ciągłym doskonaleniu warsztatu.

Kiedy serwis trzeba dostosować do zmieniających się trendów?

Nie wystarczy samo śledzenie trendów projektowych, projektanci powinni również wiedzieć, jak je wdrażać w swoich projektach. Klienci muszą otrzymać dokładnie to, czego szukają, nawet jeśli zmodyfikujesz jakiś istniejący trend. Projektanci powinni być innowacyjni, nawet jeśli chodzi o kopiowanie pomysłów innych. Powinni wiedzieć, jak zmodyfikować istniejący trend i dopasować go do swoich projektów.

 

Ogromnym błędem byłoby zrobienie czegoś, co klientowi się nie podoba lub czego nie potrzebuje dlatego musisz uważnie słuchać tego, co mówią klienci. Realizacja trendów projektowych powinna zawsze podążać za wymaganiami klientów. Krótko mówiąc, o trendach należy wiedzieć i podążać za nimi tylko wtedy, gdy rozwiązuje problem docelowych odbiorców.

UX a trendy – jak zmiany w trendach wpływają na UX?

Rozpoczynając pracę nad nowym projektem często zaczynamy od przyjrzenia się trendom projektowym. Przychodzą na myśl neumorfizm i glassmorfizm. Kilka lat temu wszystko kręciło się wokół płaskiej konstrukcji.

 

Rzecz w tym, że często przyjmujemy wygląd i styl znaleziony w trendach, nie zastanawiając się, czy jest to odpowiednie w danej sytuacji. Czy Twoi użytkownicy zrozumieją, co widzą? Czy te przyciski wyglądają jak elementy interaktywne? A może użytkownik nie rozumie, że sekcja może się przewijać? Tracimy wizualną hierarchię, próbując podążać za trendami projektowymi. Dostępność staje się również problemem.

 

Aby projekt wspierał user experience (UX) trzeba najpierw  dobrze przemyśleć nasze decyzje wizualne, upewniając się, że są one oparte na badaniach, dochodzeniach i faktach. Niestety nie znając zasad projektowania możemy skończyć  z zupełnie odwrotnym efektem niż zamierzony.

Jak często trendy w projektowaniu stron ulegają zmianom?

Zmiany w trendach dokonują się nieustannie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w stanie zobaczyć zmiany na bieżąco, albo przewidzieć ich kierunek. Na kształt trendów ma bowiem wpływ wiele czynników. Trendy zależą od decyzji globalnych marek, od projektów nowych produktów, od głośnych kampanii marketingowych i społecznych, od wydarzeń w świecie mediów i kultury.

 

Jest to jednak tylko część prawdy, bo nie uwzględnia oczekiwań konsumentów. Nie każda propozycja, która pojawia się na rynku spotyka się z dobrym odbiorem. A tylko niektóre zdobywają szeroką popularność i mają szansę stać się trendem, a potem nowym standardem. I nie ma przepisu na to, jak trafić w gusta odbiorców. Tym bardziej, że stale zachodzi zmiana pokoleniowa.

 

Z dobrym przybliżeniem można jednak przyjąć, że trendy zmieniają się w cyklu rocznym. Jeśli chcesz dowiedzieć się co przestaje być modne, a co będzie na czasie w ciągu najbliższych miesięcy wystarczy śledzić publikacje branżowe. Najlepiej między listopadem, a lutym. Nie podaję żadnych adresów serwisów. Jeśli chcesz sprawdzić co w trawie piszczy zapytaj Google’a.

 

Czas na odświeżenie Twojej strony internetowej?

Zamów projekt nowoczesnej witryny www

 

 

Czy nowy trend oznacza dla nas zmianę serwisu?

Mam nadzieję, że po lekturze tekstu znasz odpowiedź na to pytanie. Zmiana trendu w projektowaniu stron internetowych nie oznacza konieczności zmiany serwisu. Najważniejsze jest dostosowanie do oczekiwań i przyzwyczajeń użytkowników. I to Twoich użytkowników, którzy odwiedzają Twoją witrynę w określonym celu. Poszukując konkretnego produktu lub usługi.

 

Z drugiej strony warto pamiętać, że Twoja strona, Twój sklep nie jest jedynym miejscem odwiedzanym przez klienta w Internecie. Jest wręcz przeciwnie. Twój odbiorca większość czasu spędza poza Twoim serwisem. A ponieważ konsumenci cyfrowych treści nie bardzo lubią się uczyć nowego, warto nie „odstawać” zbytnio od spodziewanego wyglądu i rozwiązań funkcjonalnych.

 

Mówiąc inaczej: nie musisz korzystać z każdego nowego trendu, ale jeśli pominąłeś ich kilka, popatrz czy Twoja strona nie trąci myszką.

Podsumowanie


Istnieje wiele powodów, dla których zarówno projektanci, jak i klienci powinni śledzić trendy projektowe. Powinni wiedzieć co jest modne i co się użytkownikom podoba w najnowszych trendach, ale to nie znaczy, że muszą się ich ściśle trzymać.

 

Ważne jest, aby Twoja strona internetowa, zarówno spełniała oczekiwania klientów i wyróżniała się na tle konkurencji oferując coś innego. Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w swojej branży i staraj się, aktualizować witrynę zgodnie z potrzebami Twojej firmy, a przede wszystkim Twoich klientów.

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments