Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Sklep na WooCommerce – dla kogo będzie to dobry wybór
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Sklep na WooCommerce – dla kogo będzie to dobry wybór

Sklep na WooCommerce – dla kogo będzie to dobry wybór

E-commerce
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Chcesz rozpocząć sprzedaż w Internecie. Zastanawiasz się jak zorganizować sklep, z jakiej technologii i modelu biznesowego skorzystać. Być może po lekturze naszego artykułu „Jaką platformę wybrać dla sklepu internetowego?” przyglądasz się różnym rozwiązaniom. Dziś przedstawimy bliżej sklepy WooCommerce. Dowiedz się o nich więcej, poznaj ich cechy, wady oraz zalety.

 

Wtyczka WooCommerce – co to takiego?

WooCommerce to popularna wtyczka do WordPress. Pozwala ona na łatwe tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi. Wtyczka jest bezpłatna, ale istnieje do niej wiele komercyjnych dodatków i rozszerzeń, zwiększających funkcjonalność e-sklepu.

 

WooCommerce jest rozwiązaniem bardzo elastycznym. Dzięki temu sklepy na bazie wtyczki mogą sprzedawać produkty różnego typu, począwszy od fizycznych po subskrypcje usług cyfrowych. WooCommerce daje ponadto możliwość szerokiego dostosowania sposobu prezentacji produktów oraz wykorzystania wielu opcji płatności i dostawy.

Zalety sklepu internetowego na WooCommerce

Lista zalet wygląda zachęcająco. Tym bardziej, że odnoszą się do całego okresu funkcjonowania sklepu. Począwszy od etapu jego uruchomienia, przez bieżące działanie, po rozwój rozszerzający funkcjonalność lub wielkość witryny.

Prosta instalacja i konfiguracja

Jak wspomniałem podstawą do działania wtyczki WooCommerce jest WordPress, będący jednym z najpopularniejszych systemów CMS w skali globalnej. Oznacza to, że tworzenie sklepu musisz rozpocząć od instalacji WordPress.

 

Jeżeli jesteś właścicielem strony zbudowanej na WP, dodanie funkcjonalności sklepu będzie bardzo proste. Wystarczy, że z poziomu panelu administracyjnego wyszukasz i dodasz wtyczkę. Aktywacja WooCommerce spowoduje uruchomienie kreatora, który przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji sklepu, w tym ustawienie lokalizacji, waluty, metod płatności i wysyłki.

 

Podstawowa konfiguracja, bez personalizowania wyglądu, dodania produktów do sprzedaży oraz instalacji dodatków zajmuje około 30-50 minut.

Darmowy Open Source

WooCommerce jest rozwiązaniem typu open source. Oznacza to, że kod wtyczki jest dostępny publicznie i rozwijany przez społeczność. Mimo, iż nie istnieje jeden podmiot odpowiedzialny za działanie oprogramowania, model open-source ma wiele zalet. Poniżej najważniejsze z nich:

 1. Niskie koszty: WooCommerce jest dostępny za darmo, co znacząco obniża koszt wejścia w e-commerce.
 2. Elastyczność: dzięki możliwości modyfikacji kodu, wtyczkę WooCommerce można wykorzystać do tworzenia unikalnych sklepów, spełniających specyficzne wymagania biznesowe.
 3. Możliwość rozbudowy: dostępność wielu rozszerzeń wtyczki pozwala łatwo dodawać nowe funkcje i zwiększać liczbę sprzedawanych produktów.
 4. Istnienie społeczności: Aktywna społeczność deweloperów i użytkowników, stale tworzy nowe rozwiązania, a także wspiera użytkowników korzystających z WooCommerce.
 5. Bezpieczeństwo: dzięki otwartemu kodowi źródłowemu, błędy i luki w zabezpieczeniach są wykrywane stosunkowo szybko i naprawiane przez społeczność.

Responsywność

Sklepy zbudowane z wykorzystaniem WooCommerce automatycznie dostosowują swój wygląd i funkcje do urządzenia, z którego korzysta klient. Niezależnie od tego, czy użytkownicy posługują się komputerem, tabletem czy smartfonem mogą płynnie i wygodnie nawigować w witrynie, wyszukiwać produkty oraz dokonywać zakupu.

 

Więcej o korzyściach płynących z posiadania sklepu mającego dobrze zaprojektowane wersje responsywne przeczytasz w artykule „Czy sklep powinien mieć swoją mobilną wersję?”.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo korzystania z WooCommerce nie ogranicza się do zalet open-source. Innymi ważnymi aspektami są:

 1. Regularne aktualizacje: aktualizacje kodu źródłowego wtyczki, które nie tylko dodają nowe funkcje, ale także naprawiają znalezione luki bezpieczeństwa.
 2. Integracja z bezpiecznymi platformami płatności: WooCommerce jest kompatybilny z wieloma bezpiecznymi platformami płatności, które oferują zaawansowane mechanizmy ochrony transakcji.
 3. Dostępność rozszerzeń bezpieczeństwa: Istnieje wiele rozszerzeń pomagających zwiększyć bezpieczeństwo sklepu, takich jak np. zastosowanie silniejszego szyfrowania, zabezpieczenia przed atakami typu brute force czy firewalle.
 4. Wsparcie protokołu SSL: WooCommerce wspiera certyfikaty SSL zapewniające szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy sklepem a klientem. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zabezpieczania transmisji, przeczytaj nasz artykuł „Certyfikat SSL w sklepie internetowym”.

Personalizacja ustawień

Wspomniana wcześniej elastyczność WooCommerce umożliwia praktycznie nieograniczone dostosowanie do indywidualnych potrzeb i wymagań. Personalizacja dotyczyć może zarówno wyglądu całego serwisu jak i udostępnianych funkcji. Warto zaznaczyć, że projektanci i deweloperzy mogą w prosty sposób budować zestawy uprawnień przypisane do różnych ról użytkowników sklepu.

 

infografika: Sklep internetowy na WooCommerce - dla kogo to dobry wybór.
Infografika: Sklep internetowy na WooCommerce – dla kogo to dobry wybór.

 

 

Łatwa optymalizacja pod kątem SEO

WooCommerce umożliwia stosowanie wielu praktyk SEO, takich jak zaawansowane zarządzanie metadanymi, przypisywanie słów kluczowych do produktów, czy tworzenie przyjaznych adresów URL. Co istotne dla mniej zaawansowanych technicznie zarządców sklepów, istnieje wiele wtyczek SEO dostępnych dla WooCommerce, które znacznie ułatwiają optymalizację.

 

Prawidłowo zastosowane narzędzia SEO mogą znacząco zwiększyć widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania. Więcej o optymalizacji SEO możesz przeczytać w artykule „Optymalizacja e-commerce pod SEO”.

Uniwersalność

WooCommerce umożliwia tworzenie różnego rodzaju sklepów internetowych. Od małych butików z rękodziełem, przez specjalizowane sklepy ze sprzętem technicznym, po rozbudowane platformy B2B oferujące tysiące produktów. Elastyczność wtyczki pozwala także na budowę sklepów z produktami cyfrowymi takimi jak e-booki czy oprogramowanie.

Szeroki wybór szablonów i motywów

Popularność WooCommerce wynika również z dużych możliwości personalizacji sklepu zgodnie z gustem i wymaganiami biznesowymi właścicieli. Dostosowanie wyglądu witryny dzięki zastosowaniu gotowych darmowych lub płatnych szablonów jest proste. Bez względu na rodzaj sprzedawanego asortymentu czy liczbę oferowanych produktów sklep może wyglądać profesjonalnie i atrakcyjnie dla klientów.

Możliwość dodawania parametrów produktów, opisów i zdjęć

Sklep internetowy nie daje klientowi możliwości fizycznego kontaktu z produktem. Ograniczona jest także komunikacja ze sprzedawcą. Z tego względu ogromne znaczenie ma sposób prezentacji produktu. Zarówno w warstwie opisowej, jak i wizualnej.

 

WooCommerce umożliwia dodanie szczegółowych opisów produktów. Zarówno krótkich tekstów wyświetlanych obok zdjęcia produktu, jak i długich opisów, które mogą zawierać dodatkowe parametry i specyfikacje, a także informacje o upustach, dostawie itp. O tym jak należy tworzyć treści dla ecommerce przeczytasz też w artykule „Oryginalne opisy produktów w sklepie internetowym”.

 

WooCommerce pozwala na dodanie wielu zdjęć dla każdego produktu. Można wybrać główne zdjęcie oraz zbudować galerię prezentującą produkt z różnych perspektyw czy w odmiennych konfiguracjach. WordPress obsługuje różne formaty obrazów, a zdjęcia są automatycznie dostosowywane do wielkości, która jest odpowiednia dla wybranego motywu.

Warto wiedzieć, że zarówno dobre jakościowo zdjęcia jak i dopracowane opisy produktów przekładają się wprost na skuteczność sklepu. W znacznym stopniu przyczyniają się bowiem do zwiększenia zaufania klientów, zrozumienia cech produktu i w rezultacie zwiększenia konwersji.

Możliwość prowadzenia sklepu w różnych wersjach językowych

WooCommerce jest w pełni kompatybilny z wielojęzycznymi rozwiązaniami WordPress, co umożliwia prowadzenie sklepu internetowego w wielu językach. Przy użyciu popularnych rozszerzeń (WPML, Polylang) z łatwością można przetłumaczyć wszystkie elementy, począwszy od opisów produktów i kategorii po treść maili związanych z obsługą transakcji w sklepie.

 

Dodatkowo, dla sklepów obsługujących klientów w różnych krajach, WooCommerce pozwala na konfigurację wielu walut i różnych metod płatności zależnie od lokalizacji klienta.

Jakie możliwości oferuje WooCommerce pod kątem klientów?

WooCommerce oferuje szereg funkcji, które ułatwiają obsługę klientów. Możliwe jest tworzenie kont klientów, zarządzanie zamówieniami i zwrotami, oferowanie kodów rabatowych i kuponów oraz obsługa wielu metod płatności. Dostępne są również opcje personalizacji. W efekcie klient ma większą kontrolę nad swoimi zakupami, a sklep jest w stanie dostarczyć lepsze, indywidualnie dostosowane doświadczenia.

Zarządzanie dostawami i płatnościami

WooCommerce oferuje rozbudowane możliwości zarządzania dostawami i płatnościami, które są kluczowe dla sprawnego działania sklepu internetowego.

 

Wtyczka pozwala na konfigurację różnych metod dostawy, które mogą być dostosowane zarówno do charakteru produktów oraz lokalizacji magazynu oraz odbiorcy. WooCommerce umożliwia praktycznie dowolną konfigurację zasad dostawy. Ponadto pozwala zintegrować witrynę z firmami kurierskimi i usługami pocztowymi, co umożliwia automatyzację procesu dostawy.

 

WooCommerce obsługuje także wiele różnych metod płatności. W efekcie sklep może oferować szeroki wachlarz form zapłaty, dzięki czemu spełni preferencje zarówno klientów bardziej konserwatywnych, jak i używających nowoczesnych sposobów regulowania należności. Co ciekawe, wtyczka umożliwia także zarządzanie podatkami z poziomu sklepu. Pozwala to na automatyczne obliczanie podatków na podstawie lokalizacji klienta i typu produktu.

Zarządzanie kontami użytkowników

Zarządzanie kontami użytkowników w WooCommerce jest proste i intuicyjne, co przyczynia się do ogólnej użyteczności platformy zarówno dla właścicieli sklepów, jak i dla klientów.

 

Właściciele sklepów mogą przeglądać szczegóły konta, takie jak historię zamówień, preferencje płatnicze, dane do wysyłki i inne informacje. Mogą ponadto ręcznie dodawać, edytować lub usuwać konta użytkowników. WooCommerce umożliwia definiowanie różnych ról użytkowników (np. klient, handlowiec, kierownik sklepu) i przypisywanie im dostępu do określonych danych i funkcji witryny.

 

Z kolei dzięki użyciu wtyczki klienci mogą tworzyć własne konta w trakcie zakupu lub w sekcji dedykowanej do rejestracji. Użytkownicy mogą następnie zarządzać swoimi danymi, takimi jak adresy wysyłki i płatnicze, preferencje płatności, a także zmieniać hasło i inne szczegóły konta.

 

Dodatkowo, WooCommerce jest kompatybilny z różnymi wtyczkami, które mogą zwiększyć funkcjonalność zarządzania kontami użytkowników, np. poprzez logowania za pomocą mediów społecznościowych czy zastosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA, Two Factor Authentication).

Zakupy bez zakładania konta

WooCommerce domyślnie oferuje opcję zakupów jako gość. Klienci mogą dokonać zakupu, podając tylko niezbędne informacje, takie jak adres e-mail oraz dane do wysyłki i płatności. Nie muszą tworzyć hasła ani rejestrować pełnego konta użytkownika. Po zakończeniu transakcji otrzymują e-mail z potwierdzeniem zamówienia i szczegółami zakupu.

 

Zakupy bez zakładania konta są wygodne dla klientów. Jeżeli jednak zależy Ci na budowaniu bazy klientów warto rozważyć wyłączenie omawianej opcji.

 

Szukasz wykonawcy sklepu na WooCommerce?

Zamów projekt oraz wdrożenie

 

 

Wady sklepów WooCommerce

Decydując się na wykorzystanie wtyczki do budowy sklepu, warto pamiętać także o pewnych problemach i niedogodnościach.

 

Po pierwsze WooCommerce użyte do budowy dużych sklepów mających w ofercie wiele produktów pochłania znaczne zasoby serwerowe. Aby uniknąć wolnego działania witryny należy w takich przypadkach brać pod uwagę wyższe koszty hostingu.

 

Kolejnym problemem jest złożoność wtyczki. Mimo, iż jest stosunkowo prosta w użyciu, jej konfiguracja może być pewnym wyzwaniem dla osób z małym doświadczeniem technicznym.

 

Inną kwestią, którą można zaliczyć do wad WooCommerce jest uzależnienie od WordPress. Instalacja i wykorzystanie wtyczki w środowisku WP pociąga za sobą konieczność dosyć częstych aktualizacji sklepu wykonywanych przez administratora witryny.

 

Na koniec warto wspomnieć o kosztach licencyjnych. Choć sama wtyczka WooCommerce jest darmowa, wiele dodatków i rozszerzeń jest płatnych. Koszty te mogą się sumować do większych kwot, szczególnie jeśli potrzebujesz rozszerzonych funkcji, takich jak zaawansowane metody płatności, integracje z innymi systemami, czy rozbudowane narzędzia do zarządzania magazynem.

 

Podsumowując, w ostatecznym rozrachunku wszystkie wymienione wady WooCommerce przekładają się wyłącznie na zwiększenie wydatków. Inaczej mówiąc, sklepy są niezawodne, skalowalne, działają prawidłowo pod względem technicznym, ale wymagać mogą regularnej obsługi technicznej i/lub nakładów na platformę sprzętową.

Dla kogo sklep na WooCommerce to idealny wybór?

Biorąc pod uwagę elastyczność wtyczki i jej możliwości grupa podmiotów, dla których WooCommerce jest rozwiązaniem wartym rozważenia jest bardzo szeroka.

 1. Start-upy i mikroprzedsiębiorstwa – wtyczka w wersji bazowej pozwala na szybkie stworzenie prostego sklepu obsługującego niewielką liczbę produktów.
 2. Małe i średnie przedsiębiorstwa – WooCommerce umożliwia skalowanie witryny w fazie rozwoju.
 3. Duże firmy i korporacje – wtyczka umożliwia efektywne zarządzanie i optymalizację sprzedaży oferty obejmujące dziesiątki tysięcy produktów.
 4. Przedsiębiorstwa w fazie dojrzałej – WooCommerce jest odpowiedni dla stabilnych firm, które pragną utrzymać efektywną i skalowalną platformę e-commerce.

 

Jeśli chcesz zrozumieć, jak optymalizować interfejs użytkownika w swoim sklepie online, zapraszam do lektury artykułu Audyt UX sklepu internetowego.

Podsumowanie

WooCommerce jest wtyczką środowiska WordPress o kolosalnych możliwościach. Pozwala na budowę skalowalnych sklepów internetowych, dla bardzo różnych typów produktów i usług.

Jest rozwiązaniem open source, co zapewnia stały rozwój i bieżące dostosowanie do zmieniających się trendów i oczekiwań klientów e-commerce.

Niedogodności korzystania z wtyczki nie obniżają jej walorów technicznych, a wiążą się jedynie ze zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi utrzymania sklepu.

Ze względu na cechy WooCommerce  jest jednym z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia i rozwoju sprzedaży produktów w Internecie.

Podobne wpisy

31.10.2022 31 października 2022
E-commerce

Jak wybrać wskaźniki KPI w sprzedaży e-commerce?

25.05.2021 25 maja 2021
E-commerce

Alarm: spadek sprzedaży w sklepie internetowym

24.08.2021 24 sierpnia 2021
E-commerce

Checkout UX. Jak poprawić użyteczność koszyka

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments