Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Kolorystyka strony internetowej – jak dobrać kolory do strony internetowej?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Kolorystyka strony internetowej – jak dobrać kolory do strony internetowej?

Kolorystyka strony internetowej – jak dobrać kolory do strony internetowej?

Web design
Paulina Cziba
UX Designer

W dzisiejszym świecie wciąż bombardowani jesteśmy różnorodnymi treściami wizualnymi. W tym natłoku informacji pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę. Odpowiednia kolorystyka stron internetowych to jeden ze sposobów na przyciągnięcie uwagi. Barwy wpływają na emocje i reakcje użytkowników. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać paletę kolorów do strony internetowej.

 

Kolorystyka strony internetowej – dlaczego jej wybór ma znaczenie?

Wybór kolorystyki strony internetowej ma ogromne znaczenie, ponieważ kolory odgrywają kluczową rolę we wpływaniu na odbiorców i kształtowaniu ich wrażeń oraz reakcji. Kolory mają moc wywoływania różnych emocji i skojarzeń. Wpływa to bezpośrednio na postrzeganie marki, produktów czy treści prezentowanych na stronie. Barwy mogą także podkreślić identyfikację graficzną firmy, jej wartości czy przekaz. Należy pamiętać jak ważny jest efekt pierwszego wrażenia na zwiększenie konwersji, więc projekt strony powinien być na jak najwyższym poziomie.

Kolory na stronę internetową – od czego zacząć?

Dobór kolorów może wydawać się sprawą trywialną, jednak warto poświęcić na niego więcej czasu. Sprawdź od czego zacząć wybieranie barw tak, aby zachwycić odwiedzających Twoją stronę użytkowników.

Analiza stron liderów światowych i krajowych w branży

Rozważania na temat kolorów warto zacząć od analizy konkurencji. Przegląd stron światowych i krajowych liderów Twojej branży może dostarczyć cennych wskazówek i inspiracji w doborze kolorów. Oglądając strony innych firm, możesz uzyskać wgląd w to, jakie kolory są powszechnie używane, jakie emocje i skojarzenia próbują wywołać. Dowiesz się także jakie rozwiązania kolorystyczne są skuteczne w przyciąganiu i zatrzymywaniu użytkowników.

 

Analiza stron liderów pozwala również poznać trendy w kolorystyce, które dominują w danej branży w danym czasie. Istotne jest jednak, aby wziąć pod uwagę swoją własną markę, cel strony i grupę docelową. Celem analizy nie jest kopiowanie kolorów konkurencji, a zrozumienie, co działa dobrze i w jaki sposób można zastosować pewne schematy kolorystyczne na swojej stronie internetowej.

Narzędzia i aplikacje ułatwiające łączenie pasujących do siebie kolorów

Istnieje wiele narzędzi i aplikacji, które znacznie ułatwiają łączenie kolorów i tworzenie harmonijnych palet kolorystycznych dla projektów graficznych i stron internetowych. Narzędzia te oferują różnorodne funkcje, takie jak generowanie kolorów na podstawie zdjęć, dopasowywanie kolorów na podstawie koloru głównego, tworzenie schematów kolorów z wykorzystaniem reguł kompozycyjnych i wielu innych.

 

Przykładem takiego narzędzia jest „Adobe Color”, które umożliwia eksplorację różnych harmonii kolorów i dostosowanie ich do konkretnych potrzeb projektu. „Coolors” pozwala na generowanie losowych kombinacji kolorów lub dopasowywanie ich w oparciu o określone odcienie. Z kolei przy użyciu „Color Hunt” można odkrywać gotowe zestawy kolorów przygotowane przez społeczność projektantów.

 

Dzięki narzędziom tworzenie spójnych i atrakcyjnych kombinacji barw staje się znacznie prostsze. Nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w dziedzinie projektowania graficznego.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak dobrać i przygotować zdjęcia, które zwiększą użyteczność i dostępność Twojej strony, sprawdź nasz artykuł Zdjęcia na stronę internetową – jak dobrać i przygotować.

 

infografika: kolorystyka strony internetowej - jak dobrać
Infografika: Kolorystyka strony internetowej – jak dobrać.

 

 

Jak dobrać kolory do strony internetowej?

Rozpoczęcie projektowania kolorystyki strony internetowej wymaga kilku kluczowych kroków. Oto kilka wskazówek, od czego warto zacząć.

 

Pod branżę

Kolory powinny być zgodne z branżą, jakiej dotyczy Twoja strona internetowa. Barwy mogą oddziaływać na użytkowników na różny sposób, więc ważne jest określenie, jakie emocje chcemy w nich wywołać.

 

Przykładowo w przypadku branży opieki zdrowotnej należy budować zaufanie, spokój i poczucie bezpieczeństwa, więc warto zastosować takie kolory jak niebieski lub zielony. Więcej na temat emocji jakie przekazują barwy dowiesz się z artykułu o psychologii kolorów.

Pod zdjęcie główne

Dopasowanie kolorystyki pod zdjęcie główne może pomóc w stworzeniu harmonijnego wyglądu strony oraz podkreślić istotne elementy zawarte na fotografii. W tym celu należy zaczerpnąć kolory lub odcienie z fotografii i wykorzystać je jako punkt wyjścia do tworzenia całej palety kolorów. Możesz użyć wspomnianych wcześniej narzędzi, które wskażą główne kolory występujące na zdjęciu. Następnie wybierz podobne kolory, które będą komplementarne i stworzą spójną estetykę. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z nadmierną ilością kolorów oraz mieć na względzie czytelność treści na stronie.

Pod grupę docelową

Poznanie grupy docelowej jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie ona stanowi centralny punkt projektowania stron internetowych. Zrozumienie preferencji, zwyczajów i oczekiwań potencjalnych użytkowników pozwala dostosować nie tylko kolorystykę, ale także treści, układ oraz funkcjonalności witryny. Warto zrobić to w sposób, który efektywnie przyciągnie uwagę i zainteresowanie konkretnej grupy osób. Dzięki poznaniu docelowych użytkowników możliwa jest personalizacja ux, która zaspokaja konkretne potrzeby, buduje zaufanie oraz zachęca do pozytywnych interakcji, co w rezultacie prowadzi do większej skuteczności i sukcesu witryny internetowej.

Pod panujące trendy

Świat cyfrowy rozwija się dynamicznie, dlatego ważne jest dostosowanie kolorystyki do bieżących trendów. Trendy w projektowaniu stron internetowych odzwierciedlają obecne nastroje i preferowaną estetykę, a zastosowanie ich w projektach gwarantuje wrażenie nowoczesności. Bycie na bieżąco z trendami i umiejętne ich wykorzystanie pozwala tworzyć projekty, które są atrakcyjne i odpowiadają na zmieniające się potrzeby odbiorców. Należy jednocześnie pamiętać, aby czerpać z panującej mody zgodnie z branżą strony oraz identyfikacją wizualną marki.

Zasada 60-30-10 – czyli ilu kolorów i w jakich proporcjach używać na stronie www?

Zasada 60-30-10 to popularna wytyczna przy dobieraniu kolorów na stronę internetową, która pozwala osiągnąć harmonijną i spójną kolorystykę. Według tej zasady, na stronie powinno się używać trzech barw w określonych proporcjach. 60% powinien stanowić kolor podstawowy, który dominuje na stronie i stanowi tło dla większości treści. 30% to kolor drugorzędny, który podkreśla ważne elementy i wyróżnia się na stronie, natomiast 10% to kolor dodatkowy, używany subtelnie, np. do małych akcentów lub przycisków. Dzięki temu podziałowi, strona internetowa staje się zrównoważona, łatwa do odczytania i skutecznie kieruje uwagę użytkowników na kluczowe elementy.

Kolory na stronie internetowej – gdzie je umieszczać?

Kolorystyka strony internetowej powinna być zaprojektowana w sposób hierarchiczny. W ten sposób witryna będzie czytelna oraz łatwa w skanowaniu treści. Sprawdź, jakie funkcje powinny mieć kolory na stronie.

Kolor podstawowy

Kolor podstawowy (ang. primary color) na stronie internetowej to kolor, który dominuje w projekcie. Jest to najważniejsza barwa, która stanowi tło dla większości treści, komponentów i elementów graficznych na stronie. Wybór koloru podstawowego ma ogromny wpływ na ogólną atmosferę i wygląd strony, dlatego jest to kluczowy element w projektowaniu graficznym i webdesig.

Kolor drugorzędny

Kolor drugorzędny (ang. secondary color) stanowi uzupełnienie koloru podstawowego. Jest używany w mniejszej ilości niż kolor podstawowy, ale pełni kluczową rolę w nadawaniu stronie charakteru i różnorodności. Kolor drugorzędny może być stosowany do wyróżnienia ważnych elementów na stronie, takich jak teksty czy akcenty graficzne. Może także służyć do podkreślenia kluczowych informacji czy kategorii na stronie. Ważne jest, aby kolor drugorzędny harmonizował z kolorem podstawowym.

Kolor akcentujący

Kolor akcentujący wyróżnia się na stronie i ma za zadanie skierować uwagę użytkowników na kluczowe elementy. Jest on używany w znacznie mniejszej ilości niż kolory podstawowy i drugorzędny, ale pełni istotną rolę w podkreślaniu detali. Stosuje się go na przykład jako tło przycisków lub nagłówków.

 

Pora na odświeżenie broszur i strony www?

Zamów bezpłatny projekt wstępny

 

 

Kolor tła i czcionki na stronie

Strona internetowa powinna być przede wszystkim czytelna. Aby to osiągnąć, tło i czcionki powinny być w dostatecznie kontrastujących kolorach. Warto wybierać jasne i neutralne kolory tła, które umożliwiają łatwe odczytywanie tekstu. Często stosuje się ciemny kolor tekstu na jasnym tle lub odwrotnie. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego użycia różnych kolorów czcionki, ponieważ wprowadza to chaos i utrudnia czytanie.

Jakich kolorów na stronie internetowej najlepiej unikać?

Na stronie internetowej warto unikać konfliktujących ze sobą kolorów, np. zielony i czerwony. Takie połączenie sprawią, że witryna stanie się trudna do czytania i przytłaczająca. Nie stosuj zbyt jaskrawych i intensywnych kolorów jako koloru tła, np. żółtego. Mogą one męczyć wzrok i utrudniać czytanie treści. Należy zwracać uwagę, czy różnica między kolorem tła a kolorem tekstu nie jest zbyt mała, ponieważ będzie to skutkować niską czytelnością. Wystrzegaj się również zbyt rozbudowanej palety, w przeciwnym razie strona stanie się nieestetyczna i trudna w użytkowaniu.

Podsumowanie

Dobrze dobrana kolorystyka na stronie internetowej przynosi wiele zalet. Po pierwsze, umiejętne dobranie barw będzie wywoływać pozytywne emocje i skojarzenia, co wpłynie pozytywnie na budowanie zaufania do marki, zwiększanie zaangażowania, a także może zachęcić do działania, takiego jak zakup czy subskrypcja. Po drugie, atrakcyjna i spójna z marką paleta barw przyciągnie wzrok odwiedzających, sprawiając, że strona stanie się bardziej interesująca i zapadnie w pamięć.

 

Ponadto, odpowiednie kolory poprawią czytelność i dostępność, co jest szczególnie ważne dla osób z różnymi ograniczeniami wzroku. Wszystkie te zalety sprawiają, że odpowiednio dobrana paleta jest nie tylko estetycznym elementem projektu witryny, ale także kluczowym czynnikiem wpływającym na jej skuteczność i użyteczność.

Podobne wpisy

07.09.2021 7 września 2021
E-commerce

Ładny sklep internetowy – to się opłaca!

24.01.2023 24 stycznia 2023
User eXperience (UX)

Gridy, czyli jak projektować na siatce 12 kolumn

UX Designer
Projektantka UX i UI z doświadczeniem architektonicznym. Umiejętności zdobyte w projektowaniu doświadczeń użytkowania w przestrzeni przenosi na świat digitalowy, gdzie odnalazła swoje miejsce i pasję. W czasie wolnym lubi gotować i wyszukiwać ubrania vintage.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments