Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Poprawna struktura strony internetowej – krok po kroku
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Poprawna struktura strony internetowej – krok po kroku

Poprawna struktura strony internetowej – krok po kroku

Web design
Staszek Czarnecki
UX Designer

Poprawna struktura strony internetowej to klucz do sukcesu. Bez względu na to, czy prowadzisz bloga, sklep internetowy czy stronę korporacyjną, struktura Twojej strony ma bezpośredni wpływ na jej użyteczność, optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO) i ostatecznie na Twój sukces. W tym artykule krok po kroku omówimy, jak stworzyć dobrze zorganizowaną i efektywną strukturę strony internetowej.

 

Co to jest struktura strony internetowej?

Struktura strony www to nic innego jak sposób, w jaki jej treść jest zorganizowana i prezentowana użytkownikom. Jest to fundament, na którym budujemy witrynę, a jego jakość bezpośrednio wpływa na doświadczenia użytkowników i widoczność strony w wyszukiwarkach.

Jakie elementy składają się na strukturę strony?

Struktura strony internetowej składa się z elementów, które razem tworzą spójne i użyteczne doświadczenie dla użytkownika. Główne składowe struktury to:

 1. Menu i inne elementy systemu nawigacji pomagające użytkownikom poruszać się po stronie i znajdować potrzebne informacje.
 2. Treść, czyli informacje, które chcesz przekazać swoim użytkownikom.
 3. Nagłówki, pomagające w organizacji treści i ułatwiające użytkownikom zrozumienie, czego dotyczy dana sekcja strony.
 4. Stopka, zawiera istotne informacje, które nie muszą być dostępne z poziomu menu głównego, np.: linki do polityki prywatności, dane kontaktowe, linki do mediów społecznościowych itp.
 5. Multimedia, czyli obrazy, materiały wideo i inne elementy multimedialne, podnoszące atrakcyjność przekazu i ułatwiające użytkownikom odbiór informacji.

Jak projektować efektywną strukturę strony?

Projektowanie efektywnej struktury strony to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i użyteczności dla odwiedzających witrynę. W tym rozdziale omówimy, jak zaplanować strukturę strony, aby była logiczna i intuicyjna.

Planowanie struktury strony

To pierwszy i najważniejszy krok w procesie jej tworzenia. Zaczyna się od zrozumienia celów strony i poznania jej odbiorców. Następnie, na podstawie zgromadzonych informacji, tworzy się szkic struktury strony, który pokazuje, jak poszczególne podstrony i sekcje będą wzajemnie powiązane.

 

Kluczowe jest, aby struktura była logiczna i intuicyjna, tak aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć potrzebne informacje. Planowanie struktury strony obejmuje również decyzje dotyczące układu strony i projektu graficznego, takie jak umiejscowienie menu nawigacyjnego, układ treści czy wybór kolorów i czcionek.

Tworzenie intuicyjnej nawigacji

Nawigacja witryny powinna być prosta i łatwa do zrozumienia, aby użytkownicy mogli szybko i łatwo znaleźć to, czego szukają. Odwiedzający nie powinien zastanawiać się, gdzie kliknąć, aby dostać się do pożądanej treści. Dobrze zaprojektowana nawigacja nie tylko poprawia doświadczenie użytkownika, ale także pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej strony, co może poprawić jej ranking w wynikach wyszukiwania.

 

Na czytelność i intuicyjność nawigacji składają się: jasne i zrozumiałe etykiety menu, logiczne grupowanie podobnych stron oraz użycie standardowych ikon i terminologii.

Znaczenie mapy strony

Mapa strony to narzędzie, które pomaga zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć strukturę strony internetowej. Jest to rodzaj spisu treści, który pokazuje, jak strona jest zorganizowana, i linkuje do wszystkich jej głównych sekcji. Dla użytkowników, mapa strony może służyć jako pomocniczy środek nawigacji, szczególnie w dużych witrynach z wieloma podstronami.

 

Dla wyszukiwarek, mapa strony jest kluczowym elementem SEO, ponieważ pomaga robotom wyszukiwarek zrozumieć, jakie treści są dostępne na stronie, i jak są ze sobą powiązane.

Rola treści w strukturze strony

Treść jest sercem każdej strony internetowej. To, co oferujesz swoim użytkownikom w postaci treści, nie tylko definiuje, kim jesteś jako marka, ale także wpływa na to, jak użytkownicy i wyszukiwarki postrzegają Twoją stronę.

Jak treść wpływa na strukturę strony?

Treść odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu struktury strony internetowej. To, co publikujesz na swojej stronie, nie tylko informuje użytkowników o tym, co oferujesz i kim jesteś, ale także wpływa na to, jak Twoja strona jest zorganizowana i jak jest postrzegana przez wyszukiwarki. Na przykład, struktura Twojej strony może być zorganizowana wokół różnych kategorii treści. Ponadto, jakość i ilość Twojej treści może wpływać na to, jaką pozycję witryna zajmie w pozycjach wyszukiwania.

Optymalizacja treści dla struktury strony

Optymalizacja treści dla struktury strony to proces dostosowywania i organizowania treści w taki sposób, aby poprawić doświadczenie użytkownika i wyniki SEO. Obejmuje to takie działania jak:

 • zachowanie uporządkowanej i łatwej do zrozumienia formy,
 • używanie odpowiednich nagłówków do wyróżnienia odrębnych sekcji,
 • zapewnienie, że treść jest zgodna z tematem i celami strony.

Optymalizacja treści może również obejmować użycie słów kluczowych i fraz, które są istotne dla Twojej branży i klientów, co może pomóc w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

 

infografika: Poprawna struktura strony internetowej krok po kroku
Infografika: Poprawna struktura strony internetowej – krótki przewodnik.

 

 

Szybkość strony a struktura

Szybkość strony to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na doświadczenie użytkownika i wyniki SEO. Użytkownicy oczekują szybkiego ładowania strony, a wyszukiwarki, takie jak Google, uwzględniają szybkość strony jako jeden z czynników rankingu.

Jak szybkość strony wpływa na SEO?

Szybkość strony ma bezpośredni wpływ na optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO). Wyszukiwarki, takie jak Google, uwzględniają szybkość ładowania strony jako jeden z kluczowych czynników rankingowych. Dlaczego? Ponieważ szybkość strony ma bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika. Strony, które ładują się wolno, mogą frustrować użytkowników i skłonić ich do opuszczenia strony, co zwiększa wskaźnik odrzuceń. Z drugiej strony, szybko ładujące się strony mogą poprawić doświadczenie użytkownika, zatrzymywać go na dłużej i zwiększać prawdopodobieństwo konwersji.

 

Więcej informacji na temat wpływu parametrów witryny na pozycję w wynikach wyszukiwania możesz znaleźć w naszym artykule poświęconym Core Web Vitals.

 

Optymalizacja strony pod kątem szybkości

Istnieje wiele technik optymalizacji, które mogą pomóc w poprawie szybkości strony. Do najważniejszych należą:

 • minimalizacja kodu CSS, JavaScript i HTML,
 • optymalizacja obrazów (poprzez kompresję, zmniejszanie rozmiaru i użycie odpowiednich formatów),
 • wykorzystanie buforowania przeglądarki,
 • ograniczenie liczby zapytań HTTP
 • korzystanie z sieci dostarczania treści (CDN).

Nawet niewielkie poprawki w szybkości ładowania strony mogą mieć duży wpływ na doświadczenie użytkowników i wyniki SEO.

Linkowanie wewnętrzne i jego znaczenie dla struktury strony

Linkowanie wewnętrzne to kolejny ważny element struktury strony, który pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom nawigować po stronie i rozumieć jej treść.

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne jest procesem łączenia hiperłączami różnych miejsc znajdujących się w obrębie witryny. Linki wewnętrzne mogą prowadzić do różnych rodzajów stron, takich jak strony produktów, artykuły na blogu, strony kategorii i wiele innych.

Dobre linkowanie wewnętrzne pomaga w poprawie doświadczenia użytkownika, ponieważ ułatwia mu znalezienie potrzebnych informacji. Ponadto, wyszukiwarki premiują rozbudowane system linkowania wewnętrznego wyższą pozycją w wynikach odpowiedzi na zapytania Internautów.

Jak skutecznie tworzyć linki wewnętrzne?

Tworzenie dobrych linków nie jest trudne. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Aby Twoje linki wewnętrzne były skuteczne:

 1. Używaj naturalnych linków – zadbaj by łącza pasowały do kontekstu i były się naturalne dla czytelnika.
 2. Linkuj do ważnych podstron – upewnij się, że do najważniejszych podstron w serwisie prowadzi wiele linków,
 3. Używaj precyzyjnych anchor textów (tekstów-kotwic) – dopilnuj aby tekst, który jest linkiem, jasno opisywał, co użytkownik zobaczy po kliknięciu na łącze.
 4. Nie przesadzaj z liczbą linków – zbyt wiele linków na jednej stronie może być mylące dla użytkowników i może zaszkodzić Twojemu SEO.
 5. Utrzymuj aktualność linków – regularnie sprawdzaj swoje łącza wewnętrzne, aby upewnić się, że są aktualne i nie prowadzą do nieistniejących lokalizacji.

 

Szukasz wykonawcy profesjonalnej strony www?

Jeszcze dziś prześlij brief!

 

 

Struktura URL a SEO

Przyjrzyjmy się teraz adresom URL z punktu widzenia poprawności struktury strony internetowej. Jak powinny być tworzone adresy, aby wspierać poruszanie się po witrynie i ułatwiać działanie robotom wyszukiwarek.

Jak wygląda idealny URL?

Idealny URL (Universal Resource Locator) jest prosty, zrozumiały i dobrze opisuje treść strony. Oto kilka cech optymalnego adresu wraz z praktycznymi wskazówkami:

 1. Krótki i zwięzły – staraj się unikać w adresach słów i znaków, które nie są potrzebne do przekazania trafnej informacji o zawartości podstrony.
 2. Opisowy – używaj słów kluczowych opisujących treść podstrony, aby dawać użytkownikom i wyszukiwarkom jasny obraz tego, co znajduje się na stronie
 3. Łatwy do odczytania – unikaj skomplikowanych ciągów znaków i kodów. Adres powinien być łatwy do odczytania dla ludzi na pierwszy rzut oka.
 4. Używa myślników do oddzielania słów – stosuj myślniki do oddzielania poszczególnych słów w adresach, aby poprawić ich czytelność dla ludzi.
 5. Zgodny z treścią strony – zadbaj, by URL odpowiadał treści strony. Jeśli zmienisz treść strony, rozważ aktualizację adresu i zastosowanie przekierowań.

Zasady tworzenia URL dla SEO

Oprócz przytoczonych wyżej, uniwersalnych reguł tworzenia optymalnych adresów URL warto uwzględnić specyficzne zalecenia ważne z powodu wyszukiwarek.

 1. Unikaj głębokiej struktury folderów – staraj się utrzymać strukturę URL jak najprostszą.
 2. Utrzymuj spójność – stosuj konsekwentne konwencje nazewnictwa URL na całej stronie.

Znaczenie responsywności dla struktury strony

Systematycznie rośnie odsetek Internautów posługujących się urządzeniami mobilnymi. Nie pozostaje to bez wpływu na wymagania odnośnie pożądanej struktury stron www. Nic więc dziwnego, że responsywność jest dziś must-have każdej witryny, która ma ambicje być odwiedzana i wysoko oceniana przez wyszukiwarki.

Co to jest responsywność?

Responsywność to podejście do projektowania stron internetowych, które zapewnia, że strona poprawnie wyświetla się na różnych urządzeniach, niezależnie od rozmiaru ekranu. Czy to na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy smartfonie, responsywna strona dostosowuje swoje rozmiary, układ i funkcje do ekranu, na którym jest wyświetlana. To oznacza, że elementy strony, takie jak obrazy, teksty i przyciski, automatycznie zmieniają swoje położenie i rozmiar, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika na każdym urządzeniu.

 

Więcej o responsywności przeczytasz w naszym wpisie Responsywna strona internetowa – czym jest i dlaczego jest ważna?

Jak responsywność wpływa na SEO?

Responsywność ma bezpośredni wpływ na optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO). Wyszukiwarki, takie jak Google, preferują strony responsywne, ponieważ zapewniają lepsze doświadczenie użytkownikom na różnych urządzeniach. Google stosuje tzw. „mobile-first indexing”, co oznacza, że indeksuje i ocenia strony na podstawie ich wersji mobilnej.

 

Warto zauważyć, że strony, które nie są responsywne, mogą być trudniejsze do nawigacji dla użytkowników na urządzeniach mobilnych, co prowadzi najczęściej do wyższych wskaźników odrzuceń i niższych czasów spędzonych na stronie. Z kolei oba te czynniki mogą negatywnie wpływać na rankingi w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Poprawna struktura strony internetowej jest kluczowa dla doświadczenia użytkownika i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Ważne jest zrozumienie różnych elementów struktury strony, takich jak linkowanie wewnętrzne, struktura URL, responsywność i szybkość strony.

 

Każdy element strony, wpływa na to, jak jest postrzegana przez użytkowników i wyszukiwarki. Dlatego ważne jest, aby do projektowania struktury strony podchodzić w sposób strategiczny i przemyślany, zaczynając od ustalenia celu strony i poznania jej odbiorców.

Podobne wpisy

22.08.2023 22 sierpnia 2023
Web design

Co to jest Web Design?

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments