Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Wygląd strony internetowej – o czym należy pamiętać?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Wygląd strony internetowej – o czym należy pamiętać?

Wygląd strony internetowej – o czym należy pamiętać?

Web design
Paulina Cziba
UX Designer

W natłoku ilości informacji i treści online, wygląd strony internetowej stał się kluczowym czynnikiem przyciągania uwagi użytkowników oraz wyróżnienia się spośród konkurencji. Pierwsze wrażenie, które witryna zrobi na odwiedzających, może zadecydować o tym, czy pozostaną na niej na dłużej.

 

W niniejszym artykule poruszę temat wyglądu strony www. Dowiesz się, dlaczego ma ogromne znaczenie oraz jakie elementy wpływają na atrakcyjność i funkcjonalność witryny w oczach odwiedzających. Zapraszam do lektury.

 

Wygląd strony internetowej – dlaczego ma znaczenie?

Wygląd strony internetowej można odnieść do wyglądu każdej innej rzeczy – może nam wiele powiedzieć o jej jakości i profesjonalizmie. Możemy to porównać do samochodu. Widząc nowe, zadbane auto, od razu czujemy się pewniej i spodziewamy się komfortowej podróży. Z kolei stary, zniszczony samochód budzi nasze obawy i wątpliwości co do jego niezawodności.

 

To samo dotyczy stron internetowych. Kiedy użytkownicy wchodzą na stronę i widzą estetyczny, nowoczesny design oraz staranne wykonanie, odczuwają wrażenie profesjonalizmu. To z kolei buduje zaufanie do firmy i może przekonać ich do dłuższego pozostania na stronie oraz skorzystania z usług czy produktów.

UX, a wygląd strony www

User Experience (UX) oraz wygląd strony internetowej są ze sobą ściśle powiązane, ale obejmują różne aspekty projektowania witryny.

 

Wygląd koncentruje się głównie na aspektach wizualnych, takich jak kolorystyka, czcionki, grafiki i ogólny układ. Ma na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników i stworzenie pozytywnego pierwszego wrażenia. Wygląd strony może także odzwierciedlać charakter i styl danej marki.

 

Z kolei UX (User Experience – doświadczenie użytkownika) skupia się na tym, jak użytkownicy korzystają z witryny oraz na ich ogólnym doświadczeniu podczas przeglądania zawartości. UX obejmuje kwestie użyteczności, dostępności, intuicyjności nawigacji i efektywności procesów.

 

W praktyce, zarówno wygląd strony, jak i UX są równie ważne. Wygląd strony może przyciągnąć uwagę użytkowników, ale to dobry UX sprawia, że pozostaną na stronie, będą mogli łatwo znaleźć to, czego szukają i będą mieć pozytywne wrażenia związane z korzystaniem z witryny.

Jak powinna wyglądać strona internetowa – najważniejsze aspekty

Właściwie wykonany projekt strony internetowej może przyciągnąć i zatrzymać odwiedzających. Warto zadbać, żeby oprócz dobrego wyglądu, strona była zgodna z zasadami Web usability, czyli by była intuicyjna i użyteczna. Poniżej opisałam kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu wyglądu strony www.

Wybór odpowiedniego layoutu

Layout jest układem treści na stronie i powinien być dopasowany do przeznaczenia witryny. Layout strony jest jednym z najważniejszych aspektów, od którego należy rozpocząć projektowanie wyglądu witryny, ponieważ determinuje jakie treści i w jaki sposób będą prezentowane.

 

Przykładowo układ sklepu internetowego powinien prezentować produkty w sposób, który zachęci do zakupu. Duże, wysokiej jakości zdjęcia produktów oraz przejrzyste opisy pomogą użytkownikom dokładnie zapoznać się z ofertą.

 

Z kolei strona, która ma być jedynie wizytówką, powinna zawierać wszystkie istotne informacje na temat firmy. Użytkownicy wchodzący na stronę, powinni od razu zorientować się czego ona dotyczy i mieć możliwość szybkiego znalezienia interesujących ich treści.

 

infografika: Wygląd strony internetowej - o czym pamiętać w trakcie projektowania
Infografika: Wygląd strony internetowej – na co zwracać uwagę w trakcie projektowania.

 

 

Odpowiednia kolorystyka

Kolejnym ważnym elementem projektu jest kolorystyka strony. Istnieje wiele zależności, które powinny wpłynąć na dobór kolorów witryny.

 

Przede wszystkim barwy powinny być dopasowane do branży, której dotyczy strona oraz do przewidywanej grupy odbiorców. Na przykład, strona gabinetu lekarskiego powinna być utrzymana w spokojnych, budzących zaufanie kolorach.

 

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest identyfikacja graficzna marki. Jeśli Twoja marka posiada taką identyfikację, warto nawiązać do niej w wyglądzie strony. Zapewni to ciągłość wizualną Twojej firmy i pozytywnie wpłynie na jej odbiór.

Prosta struktura i intuicyjność

Wygląd to nie wszystko. Strona może być najpiękniejsza na świecie, ale jeśli będzie trudno na niej cokolwiek zrobić, nikt nie będzie chciał dłużej korzystać z witryny. Aby użytkownicy chętnie wracali na Twoją stronę www, należy zadbać o to, żeby była ona prosta i przyjemna w obsłudze. Oznacza to, że użytkownicy powinni z łatwością poruszać się po witrynie oraz wyszukiwać informacje. Twoja strona powinna mieć nieskomplikowaną strukturę oraz przejrzystą nawigację, dzięki której będzie można dostać się na poszczególne podstrony.

Przejrzystość i czytelność

Przejrzystą i czytelną stronę internetową możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu układowi, kolorystyce oraz treści. Należy także zwracać uwagę na ilość przekazywanych informacji. Użytkownicy z reguły tylko skanują treści na stronie, więc duża ilość tekstu może skutecznie ich odstraszyć.

 

Na czytelność pozytywnie mogą wpłynąć nagłówki strony internetowej, które pomogą w szybkim zorientowaniu się w treści. Za ich pomocą użytkownik dostaje szybką informację, o czym jest dana część witryny. W podkreśleniu ważnych informacji pomagają też wypunktowania.

Dopasowanie do grupy odbiorców

Tak jak wspominałam przy aspekcie kolorystycznym, bardzo ważne jest dopasowanie wyglądu strony do jej grupy odbiorców. Takie dopasowanie jest ważne, ponieważ pozwala tworzyć treści, które są atrakcyjne i istotne dla konkretnego odbiorcy. Dzięki temu zwiększa się szansa na zainteresowanie i zaangażowanie użytkowników oraz skuteczność komunikacji.

 

Na przykład, jeśli strona skierowana jest do młodych rodziców, jej wygląd i treści powinny być dostosowane do ich zainteresowań i potrzeb, takich jak porady dotyczące wychowania dzieci czy artykuły na temat zdrowego stylu życia rodziny.

 

Natomiast witryna dla profesjonalistów w branży technologicznej powinna mieć bardziej nowoczesny, techniczny wygląd i dostarczać treści związane z najnowszymi technologiami.

Starannie dobrana typografia

Odpowiednio dobrane czcionki i ich rozmiary poprawiają czytelność treści oraz tworzą atrakcyjny wygląd witryny. Wybór właściwej typografii ma bezpośredni wpływ na czytelność treści.

 

Czcionki powinny być łatwe do odczytania, a ich rozmiar dostosowany do wielkości ekranów. Należy też zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z ilością różnych fontów, ponieważ może to skutkować chaotycznym wyglądem końcowym.

 

Warto też dopasować typografię do tematyki witryny. Na przykład, dla treści informacyjnych warto postawić na prostą i czytelną czcionkę typu sans-serif, z kolei przy treściach artystycznych można pobawić się bardziej kreatywnymi fontami.

Spójna grafika

Projekt graficzny strony internetowej to wszelkie elementy wizualne wykorzystane do urozmaicenia i wzbogacenia treści strony internetowej. Aby zachować jego spójność, należy zastosować harmonijny schemat kolorów, czcionek, stylów i elementów graficznych na całej stronie. Dzięki temu użytkownicy łatwiej identyfikują witrynę, a także będzie ona sprawiała wrażenie bardziej profesjonalnej i budzącej zaufanie.

 

Nie należy zapominać, aby osadzone na niej zdjęcia i grafiki nie odbiegały wizualnie od stylu, w jakim została zaprojektowana witryna. Należy potraktować je jako część projektu graficznego i powinny być one dopasowane stylem do całej strony www. Przykładowo, jeśli Twoja strona jest w spokojnych tonach, grafiki również powinny być zachowane w tej palecie barw.

Mobile friendly, czyli jak powinna wyglądać nowoczesna strona internetowa

Odkąd smartfony przejęły część funkcjonalności komputerów, strony internetowe muszą dostosować się do przyzwyczajeń użytkowników. Nowoczesna strona internetowa powinna być responsywna. Responsywność witryny oznacza zoptymalizowanie pod kątem różnych urządzeń, w tym mobilnych, aby zapewnić użytkownikom komfortowe korzystanie ze stron na różnych ekranach.

 

Siatki gridowe w projektowaniu stron są narzędziem, które pomaga w równomiernym rozmieszczeniu elementów na stronie, co przyczynia się do jej estetyki i czytelności. Dzięki nim projektowanie staje się bardziej spójne i efektywne, a elementy na stronie są odpowiednio uporządkowane na różnych urządzeniach.

 

Ze względu na obsługę dotykową na smartfonach, strony www muszą dostarczać intuicyjne interakcje, takie jak przesuwanie, powiększanie i przewijanie. Przyjazne dla ekranów dotykowych elementy interfejsu użytkownika stają się standardem.

 

Użytkownicy mobilni oczekują, że strony będą ładować się szybko, zwłaszcza w warunkach korzystania z sieci komórkowej. Optymalizacja treści, obrazów i kodu strony jest kluczowa, aby zachować użytkowników na stronie.

 

Potrzebujesz nowoczesnej atrakcyjnej strony www?

Świetnie trafiłeś!

 

 

Jak wygląd strony internetowej wpływa na pozycję w wyszukiwarkach?

Wygląd strony www wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania głównie przez kilka kluczowych czynników.
Wyszukiwarka Google przy indeksowaniu preferuje strony responsywne, dostosowane do widoków mobilnych i umieszcza je wyżej w wynikach wyszukiwania.
Ważne są również stabilność położenia elementów graficznych i czas wczytywania. Istotnym elementem jest również wielkość użytych czcionek i odległości między elementami.

 

Więcej na temat czynników wpływających na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania znajdziesz w artykule poświęconym Core Web Vitals.

Podsumowanie

W artykule omówiłam kluczowe czynniki wpływające na atrakcyjność i funkcjonalność witryn internetowych. W dzisiejszym świecie online, gdzie konkurencja jest ogromna, warto zrozumieć, że wygląd strony jest nie tylko kwestią estetyczną, ale również strategiczną. Tworzenie przemyślanego i atrakcyjnego designu jest kluczem do efektywnej komunikacji z użytkownikami oraz osiągnięcia celów biznesowych.

Podobne wpisy

16.05.2023 16 maja 2023
Web design

Jak stworzyć dobry brief strony internetowej?

08.02.2022 8 lutego 2022
User eXperience (UX)

Architektura informacji UX – co to takiego?

22.08.2023 22 sierpnia 2023
Web design

Co to jest Web Design?

UX Designer
Projektantka UX i UI z doświadczeniem architektonicznym. Umiejętności zdobyte w projektowaniu doświadczeń użytkowania w przestrzeni przenosi na świat digitalowy, gdzie odnalazła swoje miejsce i pasję. W czasie wolnym lubi gotować i wyszukiwać ubrania vintage.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments