Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Co to jest Web Design?
Blog ARTNOVA

Co to jest Web Design?

Web design
Staszek Czarnecki
UX Designer

Projektowanie stron internetowych to dziedzina, która przeżywa rozkwit i nic nie zapowiada, żeby miało się to szybko zmienić. Zapotrzebowanie na nowe witryny nie maleje. Zmiany trendów estetycznych i technologii wymuszają modyfikacje istniejących serwisów. Przyjrzyjmy się z bliska czym jest Web Design i jakie zadania stoją przez Web Designerami.

 

Czym jest Web Design?

Termin Web Design, odnosi się do procesu projektowania i tworzenia stron oraz aplikacji internetowych. W potocznym języku często używa się go mając na myśli projektowanie układu i szaty graficznej interfejsu użytkownika. Tymczasem Web Design (lub Web Development Design) obejmuje także tworzenie kodu, projektowanie użyteczności, optymalizację pod kątem wyszukiwarek oraz zagadnienia dostępności.

Web Designer – co robi i jakie umiejętności powinien posiadać?

Projektowaniem stron internetowych zajmują się Web Designerzy. W praktyce, tylko niewielkie serwisy powstają jako efekt pracy pojedynczego projektanta. Większość stron wymaga zaangażowania zespołu designerów, ze względu na liczbę zadań do wykonania i pożądaną specjalizację.

 

Załóżmy jednak na chwilę, że mamy do czynienia z idealnym Web Designerem, który jest multispecjalistą potrafiącym wydajnie pracować bez przerwy całymi tygodniami.

 

Web Designer to osoba, która tworzy wizualne aspekty strony internetowej, łącząc umiejętności artystyczne z technicznymi. Jego zadaniem jest tworzenie użytecznych, atrakcyjnych i dostępnych stron, zgodnych z potrzebami klienta.

 

Umiejętności Web Designera to przede wszystkim projektowanie graficzne, UX i UI, a także znajomość trendów w web designie. Musi znać podstawowe języki programowania, takie jak HTML, CSS i JavaScript, a także zasady responsywnego projektowania.

 

Znajomość zasad SEO i dostępności stron (accessibility) jest kluczowa, aby strony były dobrze widoczne w wyszukiwarkach i dostępne dla wszystkich użytkowników. Web Designer powinien także mieć umiejętności komunikacyjne i potrafić pracować w zespole.

Design strony internetowej – jakie elementy powinien obejmować?

Design strony internetowej obejmuje wiele elementów, zarówno wizualnych, jak i funkcjonalnych. Do kluczowych należą: layout strony, który decyduje o rozmieszczeniu treści, kolorystyka i typografia, wpływające na odczucia użytkowników oraz elementy interaktywne, takie jak przyciski czy formularze. Bardzo ważna jest też struktura serwisu, w tym menu i cały system nawigacji.

Projekt strony głównej i podstron

Strona główna witryny internetowej to jej „twarz”. Jest to pierwsze miejsce, które użytkownik zobaczy, gdy wejdzie na stronę, dlatego jej design jest kluczowy. Dobrze zaprojektowana strona główna powinna przekazać istotę marki, wskazać, co użytkownik może znaleźć na stronie i zachęcić do dalszego przeglądania.

 

Podstrony, są lokalizacjami, w których użytkownik znajdzie szczegółowe informacje. Ich design powinien być spójny z designem strony głównej, a jednocześnie powinien być dostosowany do konkretnego rodzaju treści.

Layout strony

Layout strony internetowej to struktura strony, której zadaniem jest kierowanie uwagi użytkownika i pomaganie mu w nawigacji. Dobrze zaprojektowany layout powinien tworzyć logiczny przepływ informacji, umożliwiając użytkownikowi łatwe przemieszczanie się po witrynie i szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji.

Kolorystyka i czcionka

Kolory i czcionki mają ogromny wpływ na odczucia użytkownika. Znaczenie kolorów na stronie internetowej jest nie do przecenienia – mogą one wpływać na nastrój, wywoływać emocje i skojarzenia, a nawet wpływać na decyzje. Wybór czcionki jest równie ważny, ponieważ może wpływać na czytelność strony i jej ogólny wygląd.

Elementy interaktywne

Elementy interaktywne, takie jak przyciski, formularze czy animacje, pomagają użytkownikowi w interakcji ze stroną. Mogą one znacząco poprawić użyteczność strony, ale muszą być zaprojektowane tak, aby były intuicyjne w obsłudze i nie powodowały frustracji użytkownika. O tworzeniu formularzy pisaliśmy w artykule Jak stworzyć skuteczny formularz kontaktowy.

 

infografika: Web Design - co to znaczy
Infografika: Web Design – co to znaczy.

 

 

Cechy dobrego Web Designu

Dobry web design to nie tylko atrakcyjny wygląd. Powinien on także zapewnić łatwość obsługi i efektywne przekazanie informacji. Oto kilka cech, które powinien posiadać dobry web design.

Użyteczność

Tworzenie użytecznych stron internetowych to jednocześnie cel i podstawa dobrego web designu. Strona powinna być intuicyjna w obsłudze, łatwa do nawigacji, a informacje na niej zawarte powinny być łatwe do znalezienia.

Dostępność

Dostępność, znana też jako „accessibility”, oznacza zapewnienie dostępu do strony dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich ograniczeń. Dostępna strona powinna być łatwa do nawigacji dla osób ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności.

Czytelność i przejrzystość

Dobra strona internetowa powinna być przede wszystkim czytelna i przejrzysta. Teksty powinny być łatwe do odczytania, z odpowiednim kontrastem między tekstem a tłem. Nawigacja powinna być intuicyjna, a układ elementów na stronie jasny i zrozumiały. Użytkownik powinien bez trudu odnaleźć informacje, których szuka.

Estetyka

Estetyka jest kluczowym elementem web designu. Strona powinna być atrakcyjna wizualnie, zgodna z identyfikacją wizualną marki. Dobre zastosowanie kolorów, typografii i obrazów może przyciągnąć uwagę użytkownika, zwiększyć zaangażowanie i poprawić ogólne wrażenia z korzystania ze strony.

Wydajność

Wydajność to aspekt, który często jest pomijany, ale jest niezwykle istotny. Strona powinna ładować się szybko, a wszelkie interakcje, takie jak przewijanie czy ładowanie nowych stron, powinny odbywać się płynnie. Wolno ładująca się strona może frustrować użytkowników i prowadzić do wzrostu współczynnika odrzuceń.

 

Chcesz zlecić zaprojektowanie strony lub sklepu?

Prześli brief projektu lub zadzwoń

 

 

Responsive Web Design – na czym polega technologia RWD?

Użytkownicy korzystają ze stron internetowych posługując się zarówno komputerami, jak i tabletami oraz smartfonami. Stawia to przed Web Designerami dodatkowe wymagania.

 

Responsive Web Design (RWD) to podejście do projektowania stron internetowych, które zapewnia ich prawidłowe wyświetlanie na różnych urządzeniach. Technologia RWD polega na tworzeniu strony, która dynamicznie dostosowuje swój layout do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana. Używa się do tego siatek gridowych oraz technologii CSS3, takich jak media queries. RWD pozwala tworzyć responsywne strony internetowe, które są równie użyteczne i wygodne w obsłudze na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach czy smartfonach.

Aktualne trendy w Web Designie

Web design, jak wiele innych dziedzin, jest podległy trendom. Aktualne trendy w projektowaniu stron internetowych obejmują między innymi minimalizm, ciemne tryby, asymetrię, mikrointerakcje i brutalizm.

Podsumowanie

Web Design to szeroki obszar, który obejmuje wiele różnych aspektów. Projektanci stron internetowych w codziennej pracy wykorzystują umiejętności plastyczne i techniczne, aby tworzyć atrakcyjne interfejsu użytkownika. W procesie projektowym wiele wysiłku jest też ukierunkowane na użyteczność i dostępność serwisów. Wszystko po to, aby poruszanie się po stronie było wygodne i proste.

Podobne wpisy

26.01.2023 26 stycznia 2023
User eXperience (UX)

Landing page – jak zaprojektować stronę lądowania?

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments