Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Społeczny dowód słuszności, czyli social proof – jak go wykorzystać w biznesie?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Społeczny dowód słuszności, czyli social proof – jak go wykorzystać w biznesie?

Społeczny dowód słuszności, czyli social proof – jak go wykorzystać w biznesie?

E-commerce
Staszek Czarnecki
UX Designer

Społeczny dowód słuszności to zjawisko, które możemy wykorzystać do budowania zaufania i zwiększania konwersji w biznesie. W artykule przyjrzymy się bliżej mechanizmowi zjawiska oraz podpowiemy jak wykorzystywać go w praktyce.

 

Czym jest społeczny dowód słuszności – przykłady z życia

Społeczny dowód słuszności, czyli „social proof”, to zjawisko psychologiczne, w którym osoby niepewne co do właściwego zachowania, kierują się decyzjami innych. Jest to działanie instynktowne. Polega na uznaniu, że jeśli inne osoby dokonały jakiegoś wyboru, to jest to dobra decyzja, którą można powielić.

 

Na przykład, jeśli szukasz restauracji w nieznanej okolicy i zauważasz, że jedna z nich jest pełna ludzi, podczas gdy inne są puste, najprawdopodobniej zdecydujesz się na tę popularną. Dlaczego? Działasz na podstawie społecznego dowodu słuszności – jeśli tylu ludzi wybrało tę restaurację, musi być tam dobrze. Analogicznie działa to w każdym biznesie – łatwiej jest zaufać firmie, która już ma zadowolonych klientów.

Social proof na stronie internetowej – co możesz zyskać?

Przede wszystkim społeczny dowód słuszności buduje zaufanie. Kiedy potencjalni klienci widzą pozytywne opinie, rekomendacje czy case study, stają się bardziej skłonni do skorzystania z oferowanych usług lub produktów.

 

Social proof działa jak magnes na klientów – jeśli widzą, że inni zaufali twojej marce, są bardziej skłonni do tego samego. Częściej też wybiorą Twoją ofertę niż ofertę konkurencji, która nie prezentuje poleceń.

 

Końcowym efektem są pieniądze na Twoim koncie. Większa liczba klientów przekłada się na większą sprzedaż.

 

infografika: Jak wykorzystać w biznesie społeczny dowód słuszności (social proof)
Infografika: Jak wykorzystać w biznesie społeczny dowód słuszności (social proof).

 

 

Społeczny dowód słuszności w reklamie i marketingu – główne aspekty psychologiczne

Społeczny dowód słuszności ma fundamentalne znaczenie w dziedzinie reklamy i marketingu. Wykorzystuje on głęboko zakorzenione mechanizmy psychologiczne, które wpływają na nasze decyzje zakupowe. Przyjrzyjmy się tym mechanizmom.

Siła autorytetu w reklamie

Autorytet to silny czynnik społecznego dowodu słuszności. Ludzie są skłonni do zaufania i słuchania osób, które uważają za ekspertów w danym obszarze. Jeśli autorytet poleca produkt, klienci są bardziej skłonni uwierzyć w jego wartość.

 

Co ciekawe, autorytetem często staje się osoba znana, nie mająca faktycznej wiedzy i kompetencji. Nie zmienia to faktu, że kampanie z udziałem influencerów czy celebrytów osiągają bardzo wysoką skuteczność.

Podobni ludzie = podobne potrzeby

Innym aspektem społecznego dowodu słuszności jest zasada, że „podobni ludzie mają podobne potrzeby”. W praktyce oznacza to, że klienci są bardziej skłonni do zakupu produktu lub usługi, jeśli widzą, że inni, podobni do nich zrobili to samo. Gdy potencjalny klient widzi, że produkt pomógł komuś o zbliżonym stylu życia, problemach czy aspiracjach, jest większa szansa, że sam zdecyduje się na zakup.

Efekt Halo

Mechanizm efektu polega na tym, że nasza ogólna ocena czegoś lub kogoś wpływa na nasz odbiór cech szczegółowych. Jeżeli lubimy i szanujemy daną osobę, mamy tendencję do uznania, że wszystko co robi jest dobre – włącznie z wyborem zakupowym. Jeżeli używamy produktu marki X i jesteśmy z niego zadowoleni, łatwiej zdecydujemy się na zakup innego produktu tej marki. Przykłady występowania mechanizmu można mnożyć.

 

Co istotne, niezwykle ważnym krokiem na ścieżce wyrabiania ogólnej oceny jest pierwsze wrażenie odniesione w kontakcie z marką, produktem, sklepem.

Istota opinii

Opinie klientów mają ogromne znaczenie w kontekście społecznego dowodu słuszności. Badania przeprowadzone przez Medill Spiegel Research Center pokazują, że produkty z opiniami mają znacznie większą szansę na sprzedaż. Na przykład prawdopodobieństwo zakupu produktu z pięcioma opiniami jest o 270% większe w porównaniu do produktu bez żadnej opinii. W praktyce nawet jedna opinia może przekonać niezdecydowanych klientów do zakupu.

Reguła społecznego dowodu słuszności w sprzedaży – jak można ją wykorzystać w branży e-commerce?

Społeczny dowód słuszności ma istotne zastosowanie w branży e-commerce. Może znacznie wpłynąć na decyzje zakupowe klientów i zwiększyć sprzedaż. Przyjrzyjmy się, jak skutecznie wykorzystać social proof.

Opinie i gwiazdki przy produktach

Opinie i oceny gwiazdkowe pokazują potencjalnym klientom, jak inni oceniają dany produkt. Towar z wysokimi ocenami i pozytywnymi opiniami jest o wiele bardziej atrakcyjny dla klientów, co zwiększa prawdopodobieństwo jego zakupu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych klientów, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia z marką.

 

Projektując stronę produktową warto rozważyć użycie modułu opinii i ocen.

Bestsellery

Sekcja „Bestsellery” na stronie e-commerce to kolejny przykład społecznego dowodu słuszności. Produkty, które sprzedają się najlepiej, często są prezentowane na wyróżnionych miejscach, co przyciąga uwagę klientów. Fakt, że dany produkt jest bestsellerem, świadczy o jego popularności i jakości, co zwiększa prawdopodobieństwo zakupu. Klienci często kierują się popularnością produktu, uznając, że jeśli wielu innych klientów go wybrało, to musi być on dobry.

 

Wykorzystanie sekcji „Bestsellery” na przykład na stronie głównej lub w menu głównym to skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży i budowanie zaufania do marki.

Influencer marketing

Influencerzy, czyli osoby o dużej liczbie obserwujących w mediach społecznościowych, często są postrzegani jako autorytety w swoich dziedzinach. Kiedy influencer poleca produkt lub usługę, jego obserwujący są bardziej skłonni do zaufania tej rekomendacji i zdecydowania się na zakup.

 

Dla firm e-commerce, współpraca z influencerami może przynieść wzrost zaufania i sprzedaży oraz zwiększenie świadomości marki.

Budowanie społeczności

Budowanie społeczności wokół marki w praktyce oznacza tworzenie i pielęgnowanie grupy lojalnych klientów, którzy są zaangażowani w działania marki i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Kiedy potencjalni klienci widzą aktywną społeczność, są bardziej skłonni dołączyć i zrobić zakupy.

 

Dobrym sposobem na budowanie grup klienckich są programy lojalnościowe.

 

Chcesz poprawić działanie swojego e-sklepu?

Zamów przeprowadzenie audytu UX

 

 

Zasada społecznego dowodu słuszności w biznesie – praktyczne zastosowanie na stronie www firmy

Zasada społecznego dowodu słuszności może znacznie wpłynąć też na wizerunek firmy i jej sukces na rynku. Przyjrzyjmy się praktycznym zastosowaniom tej zasady na stronie internetowej firmy.

Marki, które skorzystały z usług firmy

Prezentowanie marek, które skorzystały z usług firmy, to jedna z najskuteczniejszych form społecznego dowodu słuszności. Kiedy potencjalni klienci widzą znane i szanowane marki na liście Twoich klientów, zwiększa się ich zaufanie do Twojej firmy. Przyszli odbiorcy uznają, że jesteś godny zaufania i że oferujesz usługi na wysokim poziomie.

Rekomendacje partnerów biznesowych

Zaufanie do marki i przekonanie o profesjonalizmie i jakości usług skutecznie budują także rekomendacje partnerów biznesowych. Gdy potencjalny klient widzi referencje potwierdzające udaną współpracę staje się bardziej skłonny do nawiązania relacji biznesowej – złożenia zapytania, przedstawienia oferty itp.

Nagrody i certyfikaty

Prezentowanie nagród i certyfikatów udowadnia, że firma jest uznana i ceniona w swojej branży. Nagrody potwierdzają osiągnięcia. Certyfikaty potwierdzają kompetencje, doświadczenie i przestrzeganie określonych standardów. Łącznie świadczą o profesjonalizmie i wysokiej jakości usług lub produktów, co buduje zaufanie u potencjalnych klientów.

Pozycja w Google

Wysoka pozycja strony firmowej w wynikach wyszukiwania często postrzegana jako potwierdzenie wiarygodności i profesjonalizmu. Ponadto, dobra pozycja zwiększa ruch na stronie, co przekłada się na większe szanse na pozyskanie nowych klientów. Dlatego też optymalizacja SEO jest ważnym elementem budowania wiarygodności i – w efekcie – sukcesu firmy.

Wskaźniki polubień i udostępnień w mediach społecznościowych

Wysoka liczba polubień, udostępnień, komentarzy i obserwujących na profilach społecznościowych firmy pokazuje, że jest ona aktywna, popularna i doceniana przez swoją społeczność. To z kolei buduje zaufanie i pozytywny wizerunek marki.

 

Warto zauważyć, że aktywność w social media przynosi podwójny efekt. Z jednej strony zwiększa zaangażowanie obecnych klientów, z drugiej zaś – dzięki social proof – przyciąga nowych.

Pracownicy i pełne informacje o firmie

Prezentacja kluczowych pracowników i pełnych informacji o firmie to kolejny aspekt społecznego dowodu słuszności. Pokazując transparentność i otwartość firmy, buduje zaufanie u potencjalnych klientów.

 

Ponadto zaprezentowanie zespołu pozwala na nawiązanie bardziej osobistego połączenia, pokazując twarze ludzi, którzy stoją za marką.

Negatywny społeczny dowód słuszności – co to jest i jak go uniknąć?

Negatywny społeczny dowód słuszności występuje, gdy negatywne opinie lub informacje o marce zniechęcają potencjalnych klientów do korzystania z jej usług lub produktów. Mogą to być na przykład: negatywne opinie klientów, brak interakcji w mediach społecznościowych lub nieprzychylne artykuły prasowe.

 

Unikanie negatywnego społecznego dowodu słuszności wymaga aktywnego zarządzania reputacją marki. Obejmuje to monitorowanie i reagowanie na opinie klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Ważne jest, aby zawsze reagować na negatywne opinie w sposób profesjonalny i pomocny, starając się rozwiązać problem.

Podsumowanie

Społeczny dowód słuszności, czyli „social proof”, to potężne narzędzie, które może zdecydowanie wpływać na sukces biznesu. Wykorzystując takie elementy jak opinie klientów, rekomendacje, pozycję w wyszukiwarkach czy aktywność w mediach społecznościowych, możemy budować zaufanie i przyciągać nowych klientów. Przy wszelkich działaniach warto pamiętać o autentyczności i transparentności. Te cechy są zawsze wysoko cenione przez klientów i pomagają budować pozytywny wizerunek marki.

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments