Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową?
Blog ARTNOVA
 • Home
 • UX Blog
 • Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Web design
Staszek Czarnecki
UX Designer

Prowadzenie działalności, zarówno biznesowej, jak i non-profit wymaga dziś posiadania witryny www. Z kolei witryny wymagają oprawy graficznej. Jak zdobyć wysokiej jakości zdjęcia bez naruszania praw autorskich i bez wydawania majątku? Odpowiedź jest prosta wykorzystywać darmowe zdjęcia na stronę internetową. W tym artykule odpowiemy na pytania: gdzie szukać bezpłatnych fotografii i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

 

Jaką rolę pełnią zdjęcia i grafiki na stronie internetowej?

Zdjęcia i grafiki odgrywają kluczową rolę w tworzeniu efektywnej strony internetowej. Są one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także przekazują informacje szybciej i skuteczniej niż tekst. Dobrze dobrane obrazy mogą przyciągnąć uwagę odwiedzających, zwiększyć zrozumienie treści i pomóc w budowaniu marki.

 

Zdjęcia mogą opowiadać historię, podkreślać wartości firmy. Mogą wywoływać emocje i odpowiadają w znacznym stopniu za pierwsze wrażenie w kontakcie z witryną. Infografiki, mogą skutecznie prezentować skomplikowane dane lub statystyki w łatwo przyswajalnej formie. Właściwe wykorzystanie obrazów jest więc niezbędne do skutecznej komunikacji online.

Darmowe grafiki na stronę internetową – przepisy prawne

Rozumienie praw autorskich w Polsce jest kluczowe dla właściwego korzystania z darmowych grafik na stronie internetowej. Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19940240083), prawa autorskie do utworu przysługują twórcy od momentu utworzenia dzieła i nie wymagają rejestracji czy innej formalności.

 

Jednakże, wiele serwisów z darmowymi obrazami stockowymi oferuje swoje zasoby na licencjach typu Creative Commons Zero (CC0), które pozwalają na dowolne wykorzystanie materiału bez konieczności uznania autorstwa. To oznacza, że twórca zrzeka się swoich praw i pozwala na korzystanie z utworu bez ograniczeń.

 

Niemniej jednak, nie wszystkie obrazy są objęte taką licencją, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzić warunki korzystania z obrazu przed jego użyciem. Niektóre serwisy wymagają podania autora czy źródła, co wynika z prawa do autorstwa, które jest nienaruszalne i niezbywalne, zgodnie z art. 8 ustawy. Inne serwisy mogą wykluczać wykorzystanie w celach komercyjnych, co jest zgodne z prawem do dysponowania całością utworu, zgodnie z art. 16 ustawy.

 

Pamiętajmy, że niewłaściwe wykorzystanie obrazów może prowadzić do naruszenia praw autorskich i konsekwencji prawnych, takich jak kary finansowe czy odpowiedzialność karna przewidziana w art. 115-117 ustawy.

 

infografika: Darmowe zdjęcia na stronę internetową - skąd pobierać, o czym pamiętać
Infografika: Darmowe zdjęcia na stronę internetową – skąd pobierać, o czym pamiętać.

 

 

Gdzie można pobrać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Istnieje wiele źródeł, z których można czerpać wysokiej jakości zdjęcia do wykorzystania na stronach internetowych. Oprócz darmowych serwisów stockowych, istnieje kilka innych opcji do rozważenia, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Wybrane darmowe strony stockowe

Wpisując w wyszukiwarce hasło „darmowe zdjęcia na strony internetowe” bez problemu znajdziesz adresy do wielu serwisów. Poniżej przedstawiamy charakterystykę kilku wybranych.

 

 • Unsplash – strona posiada kolekcję ponad 200 000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a setki kolejnych są dodawane codziennie. Zdjęcia są dostarczane przez społeczność ponad 40 000 fotografów, a wszystkie są wolne do wykorzystania w celach osobistych i komercyjnych.
 • RawPixel – oferuje darmowe zdjęcia, grafiki wektorowe, pliki PSD. Bezpłatna kolekcja zawiera prawie 200 000 zdjęć do wyboru. Subskrybenci wersji premium mogą korzystać też z puli dodatkowych zdjęć z licencją na wykorzystanie komercyjne.
 • Vecteezy – serwis oferuje setki tysięcy zdjęć stockowych. Większość z nich jest darmowa do użytku osobistego i komercyjnego..
 • Pixabay – Pixabay jest społecznością twórców, dzielących się i korzystających z wolnych od praw autorskich zdjęć, ilustracji, grafik i filmów. Zawiera ponad 1 000 000 zdjęć i filmów. Wszystkie media są wolne do użytku osobistego i komercyjnego, a uznanie autorstwa nie jest konieczne.

Warto pamiętać, że większość stron oferujących płatne fotografie ma kolekcje darmowe. Jednak ze względu na dość ograniczoną objętość tych zbiorów znalezienie zdjęć pasujących do konkretnych potrzeb projektu witryny może być problemem.

Inne legalne źródła darmowych zdjęć

Bezpłatne zdjęcia na stronę internetową nie muszą pochodzić z serwisów stockowych. Poniżej trzy popularne źródła darmowych fotografii.

 

 • Zdjęcia własne – Jeśli masz odpowiednie umiejętności i sprzęt, możesz samodzielnie zrobić zdjęcia. Da Ci to pełną kontrolę nad treścią i stylizacją zdjęcia. Ponadto nie masz problemu ze sprawdzaniem praw do wykorzystania materiału. Własne zdjęcia są zawsze wolne od praw autorskich i nie wymagają uznania autorstwa.
 • Zdjęcia produktów ze strony producenta – Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub promujesz produkty innych marek, często możesz skorzystać z profesjonalnych zdjęć dostępnych na stronach producentów. Zawsze sprawdź, czy producent zezwala na takie wykorzystanie i poproś o udostępnienie pakietu fotografii, zamiast żmudnie ściągać je pojedynczo z witryny.
 • Niektóre domeny publiczne – Istnieje wiele dzieł, do których prawa autorskie wygasły. Znaleźć można także liczne prace, które ich twórcy świadomie umieścili w domenie publicznej. Obie wymienione kategorie materiałów, są dostępne w bibliotekach cyfrowych i archiwach z prawem do dowolnego wykorzystania.

 

Zdjęcia z licencją Creative Commons – jakie są ograniczenia w korzystaniu?

 

Zdjęcia objęte licencją Creative Commons (CC) są dostępne do wykorzystania za darmo, ale mogą mieć pewne ograniczenia. Licencje CC różnią się warunkami:

 

 • CC0 – najbardziej liberalna; zdjęcia można wykorzystywać do dowolnych celów, nawet komercyjnych, bez konieczności podawania autora.
 • CC BY – pozwala na dowolne wykorzystanie, ale wymaga podania autora.
 • CC BY-SA – jak wyżej, ale wymaga także, aby utwory pochodne były udostępniane na tych samych warunkach.
 • CC BY-ND – pozwala na dowolne wykorzystanie, ale bez tworzenia utworów pochodnych.
 • CC BY-NC – jak CC BY, ale zakazuje wykorzystania komercyjnego.
 • CC BY-NC-SA i CC BY-NC-ND – łączą ograniczenia powyższych licencji.

 

Zawsze sprawdzaj, na jakich warunkach udostępniane jest zdjęcie, które zamierzasz wykorzystać na stronie internetowej.

Czy zdjęcia z wyszukiwarki Google Images są darmowe i można użyć je na swojej stronie www?

Choć wyszukiwarka Google Images oferuje szeroki wybór zdjęć, nie oznacza to, że wszystkie można bezpłatnie wykorzystać na stronach www. Większość obrazów, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, jest chroniona prawami autorskimi i ich wykorzystanie bez zgody autora może prowadzić do naruszenia prawa.

 

Google Images umożliwia jednak filtrowanie wyników według licencji. Można to zrobić poprzez wybór opcji „Narzędzia” pod paskiem wyszukiwania, a następnie „Prawa użytkowania”. Wybierając „Oznaczone do ponownego użycia”, otrzymasz wyniki zdjęć, które są dostępne do używania, często pod licencją Creative Commons.

 

Szukasz wykonawcy atrakcyjnej i nowoczesnej strony www?

Prześlij brief lub zadzwoń

 

 

Darmowe zdjęcia do strony internetowej – format i optymalizacja

Podczas wyboru darmowych zdjęć na stronę internetową, istotne są format i optymalizacja obrazów. Format obrazu wpływa na jakość i rozmiar pliku. Popularne formaty to JPEG, PNG, GIF oraz nowsze WEBP i SVG.

 

 • JPEG często wybierany dzięki dobrej jakości i małemu rozmiarowi pliku.
 • PNG idealnie nadaje się do obrazów z przezroczystością.
 • GIF jest używany dla animacji.
 • WEBP format Google, oferujący lepszą kompresję niż JPEG i PNG.
 • SVG format wektorowy, doskonały do grafik skalowalnych bez utraty jakości.

 

Optymalizacja obrazów jest kluczowa dla szybkości ładowania strony. Duże pliki mogą spowolnić ładowanie, co zniechęca użytkowników i może negatywnie wpłynąć na SEO.

 

Pamiętaj, aby zawsze dopasować rozmiar obrazu do miejsca, gdzie ma być wyświetlany. Zbyt duży obraz może spowolnić stronę i źle wyglądać na różnych urządzeniach. Optymalizacja obrazów to klucz do osiągnięcia dobrych wskaźników Core Web Vitals, a w efekcie stworzenia dobrze wypozycjonowanej i przyjaznej dla użytkowników profesjonalnej strony.

Podsumowanie

Wykorzystanie wysokiej jakości zdjęć i grafik na stronie internetowej jest kluczowe dla wyglądu strony internetowej. Poszukując fotografii pamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich – korzystaj z legalnych źródeł, takich jak serwisy stockowe, domeny publiczne, czy własne zdjęcia. Zwróć uwagę na format i optymalizację obrazów – mają one duży wpływa na szybkość ładowania strony i jej pozycjonowanie.

UX Designer
Rozwiązywanie problemów to jego pasja, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd strony www widzianej okiem użytkownika, czy o zapchany filtr w kawiarce. Uwielbia rozumieć złożone rzeczy i dzielić je na proste rozwiązania. Poza pracą znajdziesz go, trenującego na siłowni lub wspominającego poprzednie podróże.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments