Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Ile kosztuje zrobienie strony www?
Blog ARTNOVA

Ile kosztuje zrobienie strony www?

Web design
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Nie masz wyboru – firmowa witryna www jest dziś niezbędnym narzędziem biznesowym. Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących dopiero zaistnieć w świecie online. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci, jakie koszty wiążą się z tworzeniem stron różnego typu.

 

Od czego zależy koszt stworzenia strony internetowej?

Koszt stworzenia strony internetowej nie jest stałą wartością – zależy od wielu czynników, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczną cenę. Dowiedz się więcej na temat tych czynników.

Prosta, czy rozbudowana struktura?

Pierwszym parametrem wpływającym na koszt stworzenia strony internetowej jest jej struktura. Prosta strona, składająca się z kilku podstron, będzie zdecydowanie tańsza od rozbudowanej witryny z wieloma sekcjami i podstronami. Dlaczego? Ponieważ tworzenie każdej dodatkowej podstrony wiąże się z dodatkowym czasem pracy nad projektem. Prosta strona może składać się z głównej strony, strony o nas, oferty i kontaktu. Rozbudowana strona może zawierać dodatkowo blog, sklep internetowy, galerię, forum dyskusyjne i wiele innych. Im więcej elementów, tym większy koszt.

Agencja, czy freelancer?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt stworzenia strony internetowej jest wybór wykonawcy. Zdecydowanie się na współpracę z agencją interaktywną czy freelancerem ma swoje plusy i minusy.

 

Agencje zazwyczaj oferują pełen zakres usług – od projektowania, przez kodowanie, po optymalizację SEO i wsparcie po uruchomieniu strony. Jednak za tę kompleksowość trzeba zapłacić. Freelancerzy zazwyczaj są tańsi, ale mogą nie oferować tak szerokiego zakresu usług. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, co jest zawarte w ofercie, zanim podejmiesz decyzję. Pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza.

 

Więcej szczegółów znajdziesz we wpisie Zlecenia na wykonanie strony internetowej – co musisz wiedzieć?.

Gotowy szablon, czy indywidualny projekt graficzny

Wybór pomiędzy gotowym szablonem a indywidualnym projektem graficznym to kolejna decyzja, która wpływa na koszt stworzenia strony internetowej.

 

Gotowe szablony są zazwyczaj tańsze i szybsze do wdrożenia, ale mogą nie oferować takiej unikalności i elastyczności, jak indywidualny projekt. Z drugiej strony, indywidualny projekt graficzny pozwala na stworzenie strony dokładnie według Twoich potrzeb i oczekiwań. Trzeba jednak wspomnieć, że proces powstawania unikalnego projektu jest czasochłonny i kosztuje więcej.

 

Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami zależy od Twojego budżetu, oczekiwań co do wyglądu strony oraz czasu, jaki jesteś w stanie poświęcić na jej stworzenie.

Strona zaprojektowana zgodnie z zasadami UX/UI?

Projektowanie strony zgodnie z zasadami UX (User Experience) i UI (User Interface) to kolejny aspekt, który wpływa na koszt tworzenia strony internetowej. UX dotyczy optymalizacji strony pod kątem jej użyteczności i przyjazności dla użytkownika, podczas gdy UI skupia się na wizualnym aspekcie strony. Strony zaprojektowane z uwzględnieniem obu zbiorów zasad są zazwyczaj bardziej atrakcyjne dla użytkowników, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe.

 

Warto wiedzieć, że profesjonalne projektowanie UX/UI wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, co może zwiększyć koszt stworzenia strony. Jednak inwestycja w UX design zdecydowanie przynosi znaczne korzyści w dłuższej perspektywie.

 

infografika: Koszt zrobienia strony www - od czego zależy.
Infografika: Od czego zależy koszt zrobienia strony www.

 

 

Kod pisany od podstaw, czy page builder

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt tworzenia strony internetowej jest sposób jej budowy.

 

Z jednej strony masz do wyboru zaangażowanie posiadającego wiedzę i umiejętności developera (lub całego zespołu), z drugiej zaś użycie narzędzia, które pozwala na tworzenie strony za pomocą mechanizmu przeciągnij i upuść.

 

Kodowanie strony od podstaw daje kontrolę nad jej wyglądem i funkcjonalnością, chociaż trwa dłużej i kosztuje więcej. Page builder ma ograniczone możliwości osadzania funkcjonalności i z reguły produkuje witryny technicznie nadmiarowe. W efekcie tańsze i szybsze działanie prowadzi do stworzenia uproszczonej strony, która ma gorsze parametry Web Core Vitals.

 

Wybór pomiędzy opcjami zależy od Twojego budżetu, umiejętności i oczekiwań co do funkcjonalności strony.

Indywidualna grafika lub zdjęcia

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na koszt stworzenia strony internetowej jest wybór grafiki i zdjęć.

 

Indywidualna grafika i zdjęcia mogą znacznie podnieść atrakcyjność Twojej strony, nadając jej unikalny i profesjonalny wygląd. Jednak taka opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zatrudnienie grafika czy fotografa to wydatek, który rozpoczyna się od kilkuset złotych, sięgając do kilkunastu (lub więcej) tysięcy złotych. Wszystko zależy od zakresu prac i doświadczenia specjalisty.

 

Z drugiej strony, korzystanie z darmowych zasobów jest tańszą alternatywą, ale może ograniczać Twoje możliwości i nie zapewnić unikalności. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i budżet przed podjęciem decyzji.

Dodatkowe funkcjonalności

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem wpływającym na koszt tworzenia strony internetowej są dodatkowe funkcjonalności. Czy strona ma zawierać sklep internetowy, formularz kontaktowy, system rezerwacji, blog, galerię zdjęć, czy może integrację z mediami społecznościowymi? Każdy z tych elementów może zwiększyć koszt tworzenia strony. Dodatkowo, niektóre z nich mogą wymagać regularnej aktualizacji i konserwacji, co również generuje dodatkowe koszty.

 

Przy planowaniu budżetu na witrynę www, warto uwzględnić nie tylko ile kosztuje zrobienie strony internetowej, ale także utrzymania. Warto też pamiętać, że strona internetowa to inwestycja, która powinna przynieść korzyści w dłuższej perspektywie.

Ile kosztuje zrobienie prostej strony internetowej One Page?

Prosta strona internetowa typu One Page to opcja, która cieszy się popularnością, szczególnie wśród małych firm i start-upów. Tego typu witryna składa się z jednej strony, na której umieszczone są wszystkie niezbędne informacje.

 

Ceny mogą zaczynać się już od kilkuset złotych za gotowy szablon, do kilku tysięcy złotych za indywidualny projekt. Pamiętaj jednak, że koszt może wzrosnąć, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe funkcjonalności, takie jak formularz kontaktowy, galeria zdjęć czy integracja z mediami społecznościowymi.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej dla firmy z kilkoma podstronami?

Taki wariant to bardziej skomplikowane zadanie, które wiąże się z wyższymi kosztami. Ich ostateczna wysokość zależy głównie od złożoności projektu, osadzonej funkcjonalności i zastosowanej grafiki.

 

Ceny mogą zaczynać się od kilku tysięcy złotych za prostą stronę z gotowym szablonem, do kilkudziesięciu tysięcy złotych za rozbudowany projekt z indywidualnym designem i wieloma funkcjonalnościami.

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej ze sklepem i blogiem?

Stworzenie strony internetowej ze sklepem online i blogiem to zadanie, które wymaga dużo pracy i specjalistycznej wiedzy. Witryna nie tylko musi być atrakcyjna wizualnie, ale także funkcjonalna i bezpieczna dla użytkowników. Koszt takiej strony zależy m.in. od liczby produktów w sklepie, złożoności systemu płatności oraz regularności aktualizacji bloga.

 

Ceny mogą zaczynać się od kilkunastu tysięcy złotych za prosty sklep z blogiem, do kilkudziesięciu tysięcy złotych za rozbudowany projekt z wieloma funkcjonalnościami.

 

Szukasz doświadczonego wykonawcy firmowej strony www?

Prześlij brief lub zadzwoń

 

 

Mam już stronę, jakie jeszcze koszty poniosę?

Posiadanie strony internetowej wiąże się nie tylko z kosztem jej stworzenia, ale także z dalszymi wydatkami, które są niezbędne do jej utrzymania i aktualizacji.

 

Pierwszym z nich jest koszt hostingu, czyli usługi przechowywania danych strony na serwerze. Ceny mogą się różnić w zależności od dostawcy i pakietu usług, ale zazwyczaj wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

 

Kolejnym kosztem jest opłata za domenę, czyli adres, pod którym Twoja strona jest dostępna w Internecie. Koszt domeny zależy od jej końcówki (.pl, .com, .eu itp.) i wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

 

Jeśli Twoja strona zawiera sklep internetowy, musisz także uwzględnić koszty związane z systemem płatności. Mogą to być opłaty stałe lub procent od każdej transakcji.

 

Dodatkowo, strona internetowa wymaga regularnej aktualizacji i konserwacji. Może to obejmować aktualizację treści, dodawanie nowych produktów do sklepu, aktualizację oprogramowania, czy naprawę ewentualnych błędów. Koszt tych usług zależy od ich zakresu i częstotliwości.

Podsumowanie

Podsumowując, koszt stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak jej złożoność, wybór wykonawcy, czy dodatkowe funkcjonalności. Może to być od kilkuset złotych za prostą stronę typu One Page, do kilkudziesięciu tysięcy złotych za rozbudowany projekt ze sklepem online i blogiem. Pamiętaj jednak, że strona internetowa to nie tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja, która ma przynieść korzyści dla Twojego biznesu. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne usługi, które zapewnią Ci atrakcyjną i funkcjonalną stronę, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Podobne wpisy

24.01.2023 24 stycznia 2023
User eXperience (UX)

Gridy, czyli jak projektować na siatce 12 kolumn

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments