Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Zlecenia na wykonanie strony internetowej – co musisz wiedzieć?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Zlecenia na wykonanie strony internetowej – co musisz wiedzieć?

Zlecenia na wykonanie strony internetowej – co musisz wiedzieć?

Web design
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Obecnie profesjonalna strona internetowa jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia działalności. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, freelancerem czy reprezentujesz korporację, obecność w sieci jest kluczowa dla dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wysłaniem do wykonawcy zlecenia stworzenia strony internetowej.

 

Zlecenia na strony www — co powinieneś wiedzieć na początek?

Jeśli zamierzasz zlecić wykonanie strony internetowej, kluczowym etapem jest planowanie. Pozwoli ono uniknąć problemów w fazie realizacji i zapewni pożądany efekt.

Ustal cel i zawartość strony

Przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Czy witryna ma służyć promocji Twojej firmy, sprzedaży produktów, dostarczaniu informacji czy może budowaniu społeczności online? Precyzyjne określenie celów pomoże w dalszym procesie projektowania.

 

Następnie zastanów się nad zawartością strony. Jakie informacje będą na niej prezentowane? Jakie sekcje i podstrony są potrzebne? Upewnij się, że treści będą dostosowane do oczekiwań Twojej grupy docelowej. Stwórz modelową personę użytkownika – pomoże Ci uporządkować wiedzę i podjąć decyzje.

Określ potrzebną funkcjonalność

Funkcje udostępniane przez stronę są kluczowe dla jej przydatności biznesowej i tworzenia pozytywnych doświadczeń użytkowników. Zastanów się, jakie elementy interaktywne i integracje z mediami społecznościowymi są Ci potrzebne.

 

Rozważ użycie formularzy kontaktowych, opcji zapisu do newslettera, czy możliwość zakupów online. Określając funkcjonalność witryny, pamiętaj, aby nie przesadzić. Zbyt duża liczba zbędnych opcji może pogorszyć użyteczność strony.

 

Przemyśl też funkcjonalność jakiej oczekujesz po stronie backendu. Być może masz specyficzne wymagania dotyczące wprowadzania danych do serwisu. Może niezbędna będzie integracja z bazą danych Twojego dostawcy lub z systemem księgowo-magazynowym, z którego korzystasz.

Wybierz projekt graficzny

Wizualny aspekt strony jest niezwykle istotny, dlatego projektowanie graficzne warto powierzyć najlepszym! Ale nawet najlepsi muszą mieć wskazówki, żeby stworzyć layout witryny, która będzie Ci się podobała, która będzie pasowała do Twojego biznesu. Dlatego właśnie przygotuj listę inspiracji, na której umieścisz linki do stron, które uznajesz za atrakcyjne. Możesz też rozważyć przygotowanie listy antyinspiracji, czyli witryn, na których designerzy zdecydowanie nie powinni się w żaden sposób wzorować.

 

Jeżeli masz Księgę znaku lub inne dokumenty opisujące zasady identyfikacji wizualnej – przygotuj je. Pozwoli to na zachowanie spójności kolorów, czcionek i grafiki używanych na stronie i w innych materiałach.

Ustal budżet i czas realizacji

Zanim wygenerujesz zlecenie na stronę www — musisz wiedzieć, jakim budżetem dysponujesz. Dzięki temu ograniczysz liczbę ewentualnych ofert do przeanalizowania.

 

Ustal też na kiedy chcesz mieć gotową witrynę. Unikaj przy tym napiętych terminów. Pewnych działań w trakcie projektowania i wykonywania stron nie da się przyspieszyć. Zbytnie ograniczenie terminów z reguły kończy się źle – albo obniżeniem jakości, albo wymuszonym ograniczeniem funkcjonalności.

 

infografika: Zlecenie na wykonanie strony internetowej - co powinieneś wiedzieć132_ARTNOVA_infografika_-_zlecenie_na_wykonanie_strony_www
Infografika: Zlecenie na wykonanie strony internetowej.

 

 

Zlecę wykonanie strony internetowej – komu zlecić stworzenie witryny?

Kiedy już ustalisz swoje wymagania dotyczące strony internetowej, czas zastanowić się, komu zlecić jej wykonanie. Dwie najpopularniejsze opcje to freelancerzy i agencje web development. Przeanalizujmy oba warianty.

Freelancer

Zlecenie zrobienia strony internetowej freelancerowi jest zazwyczaj tańszą opcją i może się sprawdzić, jeśli potrzebujesz prostej witryny, bez zaawansowanych funkcji i grafik.

 

Należy jednak pamiętać, że freelancerzy mogą mieć ograniczone zasoby i czas, co może wpływać na tempo realizacji projektu. Warto również zwrócić uwagę na ich portfolio i referencje, aby upewnić się, że ich umiejętności odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Agencja Web Developerska

Profesjonalne agencje zajmujące się web developmentem mają zazwyczaj zespół ekspertów o różnorodnych umiejętnościach. Zatrudniają zespół programistów, grafików, specjalistów SEO itp. Dzięki temu są w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zlecenia na wykonanie strony www. Projektowanie i tworzenie stron internetowych przez agencję to zazwyczaj gwarancja kompleksowej obsługi oraz zdolność do pracy nad Twoim projektem w krótszym i ściśle określonym czasie.

Ile kosztuje zlecenie wykonania strony internetowej?

Koszt zlecenia wykonania strony internetowej może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zakres prac, złożoność projektu i funkcjonalności, hosting i utrzymanie, ale również doświadczenie i portfolio firmy zajmującej się tworzeniem witryn.

 

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem projektu jasno sprecyzować swoje wymagania, cele i określić budżet. Możesz skonsultować się z kilkoma firmami i poprosić o wyceny, aby mieć lepsze wyobrażenie o kosztach.

 

Koszt zlecenia wykonania strony internetowej może się różnić w zależności od wielu czynników. Są wśród nich skala i złożoność projektu, zakres funkcjonalny, rodzaj wykorzystywanych materiałów graficzny i prestiż wykonawcy.

 

W przypadku freelancerów przedział cen jest szerszy i w dużym stopniu zależy od doświadczenia wykonawcy oraz zakresu projektu. Agencje web developerskie mają bardziej stabilny poziom cen, co wynika z oferowania pełniejszego zakresu usług. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z kilkoma firmami i poprosić o wyceny, aby mieć lepsze wyobrażenie o kosztach. Dobrze jest też porównać ceny ofertowe z jakością realizacji prezentowanych w portfolio.

 

Szukasz rzetelnego wykonawcy strony www?

Zamów wycenę projektu UX i UI

 

 

Zlecenia na strony internetowe — najczęstsze błędy

Podczas zlecania wykonania strony internetowej dość powszechnie popełnianych jest kilka błędów. Warto ich unikać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i cieszyć się dobrze funkcjonującej, atrakcyjnej witryny.

Za krótki czas na realizację zlecenia

Jeden z najczęstszych błędów to zbyt krótki czas na realizację projektu. Wykonania pewnych czynności nie da się przyspieszyć bez szkody dla jakości wykonania. Dlatego też warto już od poziomu briefu i pierwszych ustaleń określać oczekiwania i brać pod uwagę informacje zwrotne od wykonawcy.

 

Jeżeli realizacja projektu o pełnej funkcjonalności zajmuje zbyt wiele czasu dobrym rozwiązaniem jest podzielenie projektu na etapy. W ten sposób możesz stosunkowo szybko otrzymać podstawowe funkcje i dodawać kolejne w następnych okresach. Takie podejście, oprócz możliwości utrzymania wysokiej jakości witryny pozwala na bardziej elastyczny i dopasowany do reakcji użytkowników rozwój.

 

Warto wspomnieć, że bardzo częstą konsekwencją przyjęcia zbyt krótkiego czasu na wykonanie strony są ograniczenia w niewidocznych dla użytkowników obszarach. Mam na myśli testy i bezpieczeństwo witryny. Skutki tych oszczędności czasu bywają bardzo poważne.

Niewłaściwy wykonawca zlecenia

Wybór firmy, której powierzysz zlecenie na wykonanie strony internetowej, jest kluczowy. Lista ryzyk jest bardzo długa. Niskie ceny mogą skusić, ale współpraca z niekompetentnym lub nieuczciwym wykonawcą może skutkować opóźnieniami, niską jakością lub nawet porzuceniem projektu.

 

Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić potencjalnego zleceniobiorcę. Czas poświęcony na analizę portfolio, referencji, a nawet kontakt z wcześniejszymi klientami zdecydowanie nie jest czasem straconym.

Brak opieki nad stroną po realizacji zlecenia

Po zakończeniu projektu warto pamiętać o opiece nad stroną. Nie zapominaj, że strona internetowa wymaga regularnej aktualizacji, monitorowania wydajności i rozwiązywania problemów. Brak odpowiedniej opieki może prowadzić do utraty funkcjonalności, słabej wydajności i niskiej pozycji w wyszukiwarkach. Upewnij się, że masz plan na utrzymanie i wsparcie techniczne po zakończeniu projektu.

Zlecenia wykonania strony internetowej — podsumowanie

Zlecenie wykonania strony internetowej to ważny krok w budowaniu obecności online dla Twojej firmy. Krok, który wymaga solidnego planowania i rozważenia różnych czynników.

 

Mam nadzieję, że po lekturze artykułu łatwiej przygotujesz się do zamówienia stworzenia witryny. I oczywiście, będziesz zadowolony z realizacji.

Podobne wpisy

19.07.2022 19 lipca 2022
User eXperience (UX)

Jak stworzyć podstronę „O nas”

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments