Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Design System – co to jest i komu się przydaje
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Design System – co to jest i komu się przydaje

Design System – co to jest i komu się przydaje

Web design
Paulina Cziba
UX Designer

Design Systemy to fantastyczne narzędzia, z którymi powinni być obeznani wszyscy projektanci i projektantki produktów cyfrowych. Mimo swojej nieco enigmatycznej nazwy, są niezwykle użyteczne w szczególności dla zespołów i podczas wdrażania. W tym artykule odkryjemy razem, dlaczego są tak istotne i jak mogą zmienić sposób, w jaki projektujecie. Zapraszam do lektury.

 

Czym właściwie jest Design System?

W skrócie Design System to zbiór zasad, komponentów, wytycznych dotyczących tworzenia produktów cyfrowych takich jak aplikacje mobilne, webowe, strony internetowe. Design Systemy pomagają twórcom zachować spójność w obrębie tworzonego projektu. Dzięki nim każdy może łatwo tworzyć nowe projekty, nie tracąc przy tym czasu na tworzenie tych samych rozwiązań od nowa. W ten sposób Design Systemy stają się niezastąpionym narzędziem zarówno dla  projektantów, jak i programistów, umożliwiając skuteczną pracę.

Zasady projektowe

Zasadami projektowymi w Design Systemie nazwałam wytyczne i reguły określające sposób projektowania interfejsu użytkownika. Obejmują one aspekty takie jak typografia, odstępy, proporcje. Dopiero po określeniu tych podstawowych informacji, można przejść do tworzenia komponentów takich jak buttony, inputy, itd. W skrócie, zasady projektowe są podstawą, na której opiera się cała reszta bardziej złożonych elementów DS.

Komponenty interfejsu użytkownika

Komponenty interfejsu użytkownika możemy porównać do klocków Lego, z których budujemy większy, skomplikowany model. Są to gotowe elementy, które składają się na strukturę aplikacji lub strony internetowej. Są nimi przyciski, pola tekstowe, paski nawigacyjne, czy też okna dialogowe. Komponenty powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby były elastyczne i łatwe do wielokrotnego użycia w różnych kontekstach. Posiadanie zestawu gotowców przyspieszy proces projektowania i zapewni spójność wizualną w całym projekcie. Dzięki temu twórcy mogą skupić się na projektowaniu produktu i doświadczeń użytkownika, korzystając z przygotowanych komponentów, które są już przetestowane i sprawdzone.

Style graficzne

Style graficzne w ramach Design Systemu to zbiór wytycznych dotyczących wizualnego aspektu projektów. Obejmują one paletę kolorów, typografię, ikony oraz inne elementy graficzne. Paleta kolorów nie tylko określa poszczególne barwy, ale także ich zastosowanie. Zestawienie typograficzne definiuje rodzaje, wielkość oraz cechy czcionek, wraz z ich przeznaczeniem. Wszystkie elementy tekstowe, takie jak nagłówki, treści czy teksty, również otrzymują jasno określone style tekstowe. Oprócz tego, w Systemie niezbędna jest jednolita kolekcja ikon. Wszelkie elementy graficzne powtarzające się w projekcie w wielu miejscach, powinny być w tym samym stylu. Posiadanie gotowego zestawu, z którego wybieramy dowolną ikonę/ element graficzny zależnie od potrzeby, zdecydowanie przyspiesza pracę.

Design System a wyzwania projektowe

Projektowanie UX wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak utrzymanie spójności, zmiany czy skalowanie projektów. Design Systemy, poprzez dostarczanie jednolitych wytycznych i gotowych komponentów, umożliwiają projektantom radzenie sobie z tymi trudnościami.

Jak unikać chaosu w projektach UX

Nieusystematyzowana praca w kilkuosobowym zespole może prowadzić do bałaganu w plikach i niejednolitego wyglądu projektów. Bez wytycznych i wspólnej bazy komponentów, każdy członek zespołu może projektować na swój sposób, co prowadzi do niespójnych rezultatów. W takich warunkach trudno utrzymać integralność wizualną i funkcjonalną projektu, co może negatywnie wpłynąć na finalny efekt. Aby temu zapobiec, stosowanie Design Systemu staje się kluczowe. Dzięki niemu zespół projektuje według jednolitych standardów projektowych, a wspólna baza komponentów eliminuje konieczność wielokrotnego tworzenia tych samych elementów. To skuteczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć chaosu i zapewnić spójność w projektach interfejsów.

Zarządzanie skalowaniem oraz zmianami

Zarządzanie skalowaniem projektów lub wprowadzanie zmian może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy zespoły zmieniają się lub projekty stają się bardziej złożone. I w tym wypadku, bez wspólnej bazy standardów projektowych, ciężej o płynne skalowanie projektu. Design System staje się kluczowym elementem w tym procesie, umożliwiając szybkie dostosowanie projektu do rosnących potrzeb. Poprzez jednolite wytyczne, komponenty i dokumentację, ułatwia on integrację nowych członków zespołu lub dodawanie nowych funkcji bez utraty spójności. Dzięki temu, projekt można skalować w sposób kontrolowany i efektywny.

Tworzenie Design Systemu

Poniżej opiszę jak wygląda proces jego tworzenia.

Proces tworzenia Design Systemu

Projektowanie Design Systemu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest research. Trzeba zebrać informacje o produkcie lub produktach, dla których ma być przeznaczony DS. Należy także zrozumieć potrzeby użytkowników i cele biznesowe, które mają być wspierane przez system.

 

Następnym krokiem jest identyfikacja głównych elementów interfejsu użytkownika, takich jak przyciski czy pola tekstowe, które będą składnikami systemu.

 

Kolejnym etapem jest definiowanie wytycznych dotyczących wyglądu, zachowania i reguł użycia poszczególnych elementów. Należy przy tym zadbać o integralność wizualną i funkcjonalną. Jeśli istnieje już wiodąca identyfikacja graficzna produktu, należy wziąć ją pod uwagę, aby zapewnić spójne doświadczenie użytkownika. Następnie projektuje się oraz dokumentuje komponenty, z uwzględnieniem ich różnych stanów i wariantów.

 

Ważne jest również przeprowadzenie testów użyteczności, aby zweryfikować skuteczność oraz zrozumiałość zaprojektowanych elementów. Ostatecznie, Design System powinien być regularnie aktualizowany i rozwijany, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb projektowych i technologicznych.

Narzędzia i zasoby pomocne w pracy nad Design Systemem

Istnieje wiele narzędzi i zasobów, które mogą być użyte przy tworzeniu Design Systemu. Najważniejsze są programy do projektowania interfejsów, takie jak Figma czy Adobe XD. Moim faworytem jest Figma, która jest liderem na rynku projektowania UX i nie tylko. Jej funkcjonalność zarówno projektowa, jak i funkcje współpracy pozwalają na wygodną pracę zespołową, a także na sprawną komunikację z klientem.

 

Oprócz tego przydatne mogą być także narzędzia do zarządzania projektem, takie jak Jira czy Trello, które służą do organizacji pracy i śledzenia postępów. Pomocny może być dostęp do zasobów internetowych, na których możemy się wzorować, takich jak biblioteki komponentów czy popularnych Design Systemów, o których opowiem za chwilę.

Przykłady popularnych Design Systemów

Wielkie firmy takie jak Google, IBM czy Apple wypracowały własne Systemy, które stanowią inspirację oraz wsparcie dla projektantów na całym świecie. Material Design od Google jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Design Systemów na świecie. Oferuje kompleksowe wytyczne i komponenty do projektowania UI.

 

Innym popularnym Design Systemem jest Ant Design od firmy Alibaba. Charakteryzuje się bardzo bogatą biblioteką komponentów, których konstrukcja i złożoność jest warta przestudiowania.

 

Kolejnym godnym uwagi Design Systemem jest Carbon Design System od IBM. Ten system oferuje prosty, czysty design, który kładzie nacisk na czytelność i dostępność.

 

Nie mogę nie wspomnieć także o Systemie Apple’a, znanym jako Human Interface Guidelines (HIG). HIG zawiera wytyczne dotyczące projektowania interfejsów użytkownika na urządzeniach Apple, wyróżniając się intuicyjnością oraz minimalistycznym wyglądem. Te przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej, ale pokazują różnorodność i bogactwo Design Systemów, które mogą być pomocą przy tworzeniu własnego.

 

Potrzebujesz wyrazistej i eleganckiej strony internetowej?

Zamów darmową wycenę projektu

 

 

Dlaczego warto inwestować czas i wysiłek w stworzenie Design Systemu?

Właściwie powinnam zapytać, dlaczego nie inwestować czasu w stworzenie Design Systemu? Posiadanie go ma mnóstwo zalet, a niektóre z nich opiszę poniżej.

Korzyści dla projektantów

Nie da się ukryć, że Design System to narzędzie przede wszystkim dla projektantów. Jego zaletą jest zapewnienie spójności wizualnej i funkcjonalnej między projektami. Dodatkowo, gotowe komponenty i standardy pozwalają projektantom oszczędzać czas i wysiłek, eliminując konieczność powtarzania tych samych rozwiązań.

 

Aktualizacja DS umożliwia szybką adaptację do zmieniających się potrzeb projektowych, a jego skalowalność ułatwia dostosowanie się do rosnących wymagań użytkowników. Ponadto, posiadanie Systemu usprawnia współpracę między projektantami, a także z deweloperami, dzięki wytycznym i gotowym komponentom.

Korzyści dla biznesu

Najważniejszą korzyścią posiadania Design Systemu w kontekście biznesowym jest oszczędność czasu i kosztów poprzez eliminację potrzeby wielokrotnego tworzenia tych samych rozwiązań w różnych projektach. Ponadto, spójność wizualna i funkcjonalna produktów, zapewniona przez Design System, znacząco wpływa na postrzeganie marki i doświadczenia użytkownika.

 

Skalowanie projektów umożliwia szybką adaptację do rosnących potrzeb biznesowych i zmieniających się trendów rynkowych.

 

Ponadto poprawia się efektywność pracy zespołowej, przyspieszając procesy projektowania i implementacji, co z kolei przekłada się na szybsze wprowadzanie produktów na rynek. W rezultacie, posiadanie Design Systemu może przyczynić się do zwiększenia zysków, poprawy efektywności i wzmocnienia pozycji konkurencyjnej firmy na rynku.

Podsumowanie

Design System to nie tylko narzędzie, to inwestycja. Wkładając czas i wysiłek w jego stworzenie, zyskasz spójność, oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim stworzysz lepsze produkty cyfrowe, które zachwycą Twoich użytkowników. Dzięki centralizacji zasobów i wytycznych, wszyscy członkowie zespołu będą mogli pracować efektywniej i bardziej kreatywnie. Co więcej, rozbudowany DS umożliwia łatwiejsze skalowanie projektów oraz szybsze wdrażanie zmian, co pozwala lepiej dostosować się do dynamicznie zmieniających się realiów cyfrowego świata.

Podobne wpisy

22.08.2023 22 sierpnia 2023
Web design

Co to jest Web Design?

UX Designer
Projektantka UX i UI z doświadczeniem architektonicznym. Umiejętności zdobyte w projektowaniu doświadczeń użytkowania w przestrzeni przenosi na świat digitalowy, gdzie odnalazła swoje miejsce i pasję. W czasie wolnym lubi gotować i wyszukiwać ubrania vintage.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments