Blog ARTNOVA
Dziękujemy za subskrypcję.
Na podany adres email zostało wysłane potwierdzenie zapisu.
OK
Darmowe szablony stron internetowych – czy warto korzystać?
Blog ARTNOVA
  • Home
  • UX Blog
  • Darmowe szablony stron internetowych – czy warto korzystać?

Darmowe szablony stron internetowych – czy warto korzystać?

Web design
Artur Kruk
Audyt UX Manager

Posiadanie strony www jest dziś niezbędne dla każdego przedsiębiorstwa. Darmowe szablony stron internetowych mogą być atrakcyjną opcją, oferującą szybką i łatwą ścieżkę do stworzenia własnej strony. Ale czy warto z nich korzystać? Czy oferują one to, czego potrzebujesz, czy raczej ograniczają Twoje możliwości? W artykule rozważymy zarówno zalety jak i wady korzystania z darmowych szablonów, a także wartość dodaną płatnych opcji. Po lekturze będziesz mógł podjąć świadomą decyzji, która najlepiej będzie służyć Twoim celom biznesowym.

 

Szablon strony internetowej – co to jest, do czego służy

Szablon strony internetowej to predefiniowany układ, który umożliwia tworzenie stron internetowych bez konieczności pisania kodu od podstaw. Szablony są zaprojektowane tak, aby ułatwić proces tworzenia stron internetowych, oferując różne funkcje i elementy graficzne, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Służą jako punkt wyjścia, pozwalając na szybką realizację pomysłów bez konieczności angażowania zespołu deweloperskiego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, bloga czy stronę korporacyjną, odpowiedni szablon może przyspieszyć i uprościć proces tworzenia strony.

Jak wybrać odpowiedni szablon strony internetowej?

Wybór odpowiedniego szablonu strony internetowej (inaczej: template, wzorca) to kluczowy krok w procesie tworzenia strony. Szablon, który wybierzesz, wpłynie na wygląd i funkcjonalność twojej strony, a więc i na doświadczenia użytkowników. Rozważmy trzy kluczowe aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru szablonu: dopasowanie do branży i celów, estetyka i funkcjonalność oraz oceny i opinie użytkowników.

Dopasowanie do branży i celów

Dopasowanie szablonu do branży i celów to pierwszy krok do stworzenia skutecznej strony internetowej. Szablon powinien odzwierciedlać charakter twojego biznesu i wspierać twoje cele. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy, szablon powinien być zoptymalizowany pod kątem sprzedaży online, z łatwo dostępnymi funkcjami zakupu.

Estetyka i funkcjonalność

Estetyka i funkcjonalność idą w parze podczas wyboru szablonu strony internetowej. Szablon powinien mieć nie tylko atrakcyjny wizualnie layout, ale także sprawiać, by serwis był łatwy w użyciu. Układ nawigacji powinien pozwalać użytkownikom łatwo poruszać się po stronie. Architektura informacji musi zaś sprawiać, aby ważne informacje były widoczne i dostępne.

Oceny i opinie użytkowników

Oceny i opinie użytkowników, którzy skorzystali z danego szablonu są cennym źródłem informacji przy wyborze. Mogą one dostarczyć wglądu w praktyczne doświadczenia, wskazując na potencjalne problemy czy zalety danego wzorca. Pamiętaj jednak, że opinie mimo, że istotne, nie powinny być głównym kryterium wyboru.

 

infografika: Darmowe szablony stron internetowych - wady i zalety
Infografika: Darmowe szablony stron internetowych.

 

 

Zalety darmowych szablonów stron internetowych

Darmowe szablony stron internetowych, pomimo pewnych ograniczeń, oferują szereg zalet, które mogą przekonać do ich wykorzystania. Oszczędność pieniędzy, szybkość implementacji i łatwość użytkowania to tylko niektóre z nich. Zbadajmy te korzyści bliżej, aby zrozumieć, dlaczego dla wielu osób darmowe szablony są atrakcyjnym wyborem.

Koszt – oszczędność pieniędzy

Koszt jest jednym z największych atutów darmowych szablonów stron internetowych. Nie musisz płacić za ich użycie, co oznacza, że możesz zaoszczędzić pieniądze, które normalnie przeznaczyłbyś na wynajęcie programistów stron internetowych lub zakup płatnych szablonów. Dla małych firm lub osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych, darmowe szablony mogą być idealnym rozwiązaniem.

Szybkość – gotowe rozwiązania w krótkim czasie

Szybkość wdrożenia to kolejna zaleta darmowych szablonów. Dzięki gotowym rozwiązaniom, możesz mieć swoją stronę gotową do uruchomienia w ciągu kilku godzin lub dni, zamiast tygodni czy miesięcy, jak by to miało miejsce w przypadku tworzenia strony od podstaw. Z całego procesu planowania, projektowania i budowania strony praktycznie pozostaje Ci „tylko” stworzenie i publikacja treści. To w ostatecznym rozrachunku oznacza, że możesz szybciej rozpocząć promocję swojej działalności w Internecie.

Łatwość użytkowania – prostota w dostosowaniu i zarządzaniu

Łatwość użytkowania to kolejna zaleta darmowych szablonów. Wiele z nich jest zaprojektowanych tak, aby były proste w użyciu, nawet dla osób bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Dostosowanie szablonu do swoich potrzeb zwykle polega na wyborze kolorów, dodawaniu tekstu i obrazów oraz ewentualnym dostosowaniu układu – wszystko to za pomocą prostych interfejsów drag-and-drop.

Wady darmowych szablonów stron internetowych

Mimo wielu zalet, darmowe szablony stron internetowych mają także wady. Brak unikalności, ograniczone funkcje i brak wsparcia technicznego to tylko niektóre z nich. Zrozumienie tych ograniczeń jest kluczowe, aby podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru szablonu do tworzenia strony internetowej.

Brak unikalności – wiele witryn może wyglądać podobnie

Brak unikalności to jedna z największych wad darmowych szablonów stron internetowych. Ponieważ każdy ma dostęp do tych samych szablonów, istnieje ryzyko, że Twoja strona będzie wyglądała podobnie do wielu innych. To może być problematyczne, jeśli chcesz wyróżnić swoją stronę na tle konkurencji. Chociaż możesz dostosować niektóre elementy szablonu, takie jak kolory czy czcionki, ogólny układ i design pozostaną niezmienione.

Ograniczone funkcje – brak zaawansowanych opcji i personalizacji

Ograniczone funkcje to kolejna wada darmowych szablonów. Mogą one nie oferować zaawansowanych opcji personalizacji, które są dostępne w płatnych szablonach lub przy tworzeniu strony od podstaw. Strony na bazie bezpłatnych szablonów często udostępniają ograniczoną paletę funkcji, z których korzysta użytkownik witryny.

 

Warto zauważyć, że problem dopasowania funkcji strony zapewnianych w ramach szablonu ma znaczny wpływ na jakość witryny. Często bowiem w trakcie uruchamiania strony okazuje się, że niektóre funkcje są niepotrzebne. Mimo, że nie są one wykorzystywane, ich kod jest wczytywany, co zajmuje czas i powoduje obniżenie wskaźników Core Web Vitals.

Brak wsparcia technicznego – trudności w rozwiązywaniu problemów

Brak wsparcia technicznego jest kolejnym ograniczeniem darmowych szablonów. W przeciwieństwie do płatnych szablonów, które często oferują takie wsparcie techniczne, darmowe szablony zwykle nie zapewniają podobnej obsługi. Oznacza to, że jeśli napotkasz problemy lub błędy, uzyskanie pomocy będzie utrudnione. Z reguły będzie wiązało się z koniecznością samodzielnego rozwiązania kwestii technicznych lub potrzebą skorzystania z usług specjalistów.

Wartość dodana płatnych szablonów stron internetowych

Płatne szablony stron internetowych, mimo większych kosztów, oferują szereg korzyści, które mogą przewyższyć wartość darmowych szablonów. Indywidualizm i unikalność projektu, rozbudowane funkcje i możliwości personalizacji oraz profesjonalne wsparcie techniczne to tylko niektóre z nich. Zbadajmy te korzyści bliżej, aby zrozumieć, czemu płatne szablony mogą być inwestycją wartą rozważenia.

Indywidualizm i unikalność projektu

Indywidualizm i unikalność projektu to jedna z najważniejszych korzyści płatnych szablonów stron internetowych. W przeciwieństwie do darmowych szablonów, które są dostępne dla każdego, płatne wzorce są często sprzedawane na wyłączność, co oznacza, że Twoja strona będzie jedyną, na której zastosowano szablon. To może pomóc twojej witrynie wyróżnić się skutecznie na tle konkurencji i zapewnić użytkownikom unikalne doświadczenie.

Rozszerzone funkcje i możliwości personalizacji

Rozszerzone funkcje i możliwości personalizacji to kolejna zaleta płatnych szablonów. Mogą one oferować szereg zaawansowanych funkcji, takich jak sklepy internetowe, formularze kontaktowe, galerie zdjęć i wiele innych. Ponadto, większość płatnych szablonów oferuje rozbudowane możliwości personalizacji, pozwalając na pełne dostosowanie strony do Twoich potrzeb.

Profesjonalne wsparcie techniczne

Profesjonalne wsparcie techniczne to kolejna korzyść płatnych szablonów. Jeśli napotkasz problemy podczas korzystania z szablonu, zwykle możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego zespołu wsparcia technicznego. To może okazać się nieocenione, szczególnie jeśli nie masz dużego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Dzięki wsparciu technicznemu, możesz skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, zamiast na rozwiązywaniu problemów programistycznych.

 

Szukasz wykonawcy nowoczesnej strony www?

Zamów bezpłatną wycenę projektu

 

 

Czy warto korzystać z darmowych szablonów stron internetowych?

Zarówno darmowe, jak i płatne szablony stron internetowych mają swoje zalety i wady. Kluczowe pytanie brzmi: „Czy warto korzystać z darmowych szablonów stron internetowych?” Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od analizy potrzeb i celów projektu, dostępnego budżetu i czasu na realizację projektu. Przyjrzyjmy się tym aspektom bliżej, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Analiza potrzeb i celów projektu

Analiza potrzeb i celów projektu jest kluczowym krokiem w wyborze odpowiedniego szablonu strony internetowej. Jeżeli Twoim celem jest stworzenie unikalnej strony, która wyróżni się na tle konkurencji, darmowy szablon może nie być najlepszym wyborem. Jednak, jeśli potrzebujesz prostej strony, której głównym celem jest prezentacja informacji, darmowy szablon prawdopodobnie będzie wystarczający.

Budżet – ograniczenia finansowe

Budżet i ograniczenia finansowe to kolejny ważny czynnik. Jeśli masz ograniczone środki, darmowe szablony mogą być atrakcyjną opcją. Warto jednak pamiętać, że czas to również koszt. Jeżeli spędzisz wiele godzin na dostosowywaniu darmowego szablonu lub rozwiązywaniu problemów technicznych, może to okazać się mniej opłacalne niż zakup płatnego szablonu z profesjonalnym wsparciem.

Czas – szybkość realizacji projektu

Czas na realizację projektu jest kolejnym czynnikiem do rozważenia. Darmowe szablony mogą pozwolić na szybkie uruchomienie strony, co może być kluczowe, jeśli masz napięte terminy. Z drugiej strony, płatne szablony często oferują więcej funkcji i możliwości personalizacji, co może skrócić czas potrzebny na dostosowanie strony do twoich potrzeb.

Podsumowanie

Wybór między darmowym a płatnym szablonem strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak cel strony, budżet i czas realizacji projektu. Darmowe szablony mogą zaoszczędzić pieniądze, ale mogą nie oferować unikalności i zaawansowanych funkcji. Płatne szablony mogą zaoferować większą personalizację i wsparcie techniczne, ale są droższe. Przy podejmowaniu decyzji kluczowe jest precyzyjne określenie swoich potrzeb i możliwości oraz uwarunkowań wariantów budowy witryn.

Podobne wpisy

22.08.2023 22 sierpnia 2023
Web design

Co to jest Web Design?

08.08.2023 8 sierpnia 2023
E-commerce

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Audyt UX Manager
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie zaangażowany w tworzenie i sprzedaż profesjonalnych rozwiązań IT. Doświadczony analityk biznesowy oraz koordynator i menedżer projektów. Prywatnie miłośnik klasycznej literatury science-fiction i gier logicznych.
Blog ARTNOVA
Poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat UX
Zasubskrybuj nasz newsletter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments